Polska

Czasem droższy, często lepszy, czyli fachowiec z zagranicy

Marcin M. Drews
Czasem droższy, często lepszy, czyli fachowiec z zagranicy
18

Obcokrajowiec w Polsce zmaga się z wieloma stereotypami. Jeśli nie jest islamskim terrorystą, to na pewno koczującym Cyganem, żebrzącym Rumunem, chińskim handlarzem czy rosyjskim mafiosem. Prawda tymczasem jest zgoła inna. Coraz większą grupę osób stanowią ekspaci, czyli wysokiej klasy specjaliści z...

Obcokrajowiec w Polsce zmaga się z wieloma stereotypami. Jeśli nie jest islamskim terrorystą, to na pewno koczującym Cyganem, żebrzącym Rumunem, chińskim handlarzem czy rosyjskim mafiosem. Prawda tymczasem jest zgoła inna. Coraz większą grupę osób stanowią ekspaci, czyli wysokiej klasy specjaliści z zagranicy. Czy odbierają nam pracę? Nie. Zajmują stanowiska, z obsadą których polskie firmy mają spore problemy.

Choć w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, notuje się spadek w przyjmowaniu do pracy zagranicznych fachowców, wciąż są branże, które takich specjalistów potrzebują nawet za cenę wyższych kosztów.

Koszt ekspata może być bardzo znaczący, ale nadal jest dużo niższy niż potencjalna strata spowodowana przez złe zarządzanie. Rekrutacja i utrzymanie najlepszych menedżerów jest głównym czynnikiem sukcesu dla międzynarodowych firm - podkreśla Paul Pedersen, szef Pedersen & Partners (źródło).

Branżą, która nie tylko chce i potrzebuje, ale już z powodzeniem zatrudnia ekspatów, jest gamedev. Choć nie wszyscy chętnie zdradzają swoją politykę HR, są przedsiębiorcy, którzy mówią o potrzebie pozyskiwania osób z zagranicy otwarcie.

Jednym z pierwszych biznesmenów, którzy skierowali rekrutację poza obszar Polski, był Adrian Chmielarz w czasach, gdy prowadził warszawskie studio People Can Fly. Na stronie firmy wciąż znajduje się tekst zachęcający do osiedlania się i pracy w stolicy:

After joining the European Union, Poland has experienced the fastest growing economy in Europe. Warsaw is now a modern metropolis combining the advantages of an exciting dynamic city with the benefits of a low cost of living. With its energetic nightlife, world class restaurants, historic architecture, huge green areas and cultural events that fill the calendar all year round, Warsaw is an exceptional place to live no matter what your interests are. Warsaw has something for you.

Ten sposób pozyskiwania pracowników, których nie udało się znaleźć pośród rodaków, dał bardzo dobry efekt. W sumie w PCF pracowało przeszło dziesięciu ekspatów.

W podobny sposób działa wrocławska firma Ten Square Games, tworząca gry społecznościowe. W najnowszych ogłoszeniach przeczytać możemy następującą zachętę:

Jesteś spoza Wrocławia? Daj się uwieść miastu stu mostów! Wrocław to czwarta największa metropolia w Polsce. Doskonale łączy w sobie wiekową historię z nowoczesnymi technologiami i bogatą infrastrukturą akademicką. Niskie koszty utrzymania, świetna jakość życia, wybitna zabytkowa architektura, piękne parki i ogrody, szeroka oferta kulturalna i aktywne nocne życie w setkach restauracji, klubów i pubów! Zamieszkaj w Europejskiej Stolicy Kultury i pracuj z nami!

Spółka liczy na aplikacje ekspatów. Z powodzeniem zatrudniła już dwóch obcokrajowców.

Julia pochodzi z Ukrainy. Studiowała na uniwersytecie w Charkowie. Obecnie pracuje jako grafik 2D i animator flash. Wrocław wybrała z pełną świadomością. Tu planowała przyjechać i tu zdobyć pracę.

Damian z kolei wychował się w niemieckim Bremen. Tam też ukończył studia na kierunku mediów cyfrowych. W Ten Square Games pracuje jako designer. Na równi z pracą ceni sobie życie we Wrocławiu, gdzie nie mieszka sam, lecz... z amerykańską narzeczoną!

Nie wszystkie polskie studia mogą sobie jednak na specjalistów z zagranicy pozwolić. Część przedsiębiorców otwarcie przyznaje, że z chęcią sięgnęłoby po kandydatów z zagranicy, jednak brakuje im na to funduszy. Inni z kolei wolą na ten temat w ogóle nie mówić z uwagi na szkodliwe stereotypy. Społeczeństwo o wysokiej stopie bezrobocia nie zawsze bowiem patrzy przychylnie na ekspatów - nawet, gdy nikt w kraju po prostu nie spełnia stawianych przez stanowisko wymagań. Polska oświata wciąż nie nadąża za rynkiem, wydając na świat rzesze niedokształconych młodych ludzi, którzy nie są w stanie sprostać wyzwaniom.

Tymczasem specjaliści z zagranicy cenią sobie pracę w Polsce. Według badań przeprowadzonych w 2009 roku nasz kraj tworzy najbardziej przyjazne otoczenie biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Na polskim rynku pracy ekspaci in plus zaliczają takie zjawiska jak pozytywne nastawienie do konsumenta czy dynamika środowiska przedsiębiorczości. I choć zanotowano w kraju spadek ogólnej liczby zatrudnionych ekspatów, dochodowa i rozwijająca się branża gier coraz częściej sięga po fachowców z zagranicy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pracagamedev