Ciekawostki technologiczne

W Poznaniu czas przyjazdu autobusu czy tramwaju odczytasz ze swojego smartfona z NFC

Grzegorz Ułan
W Poznaniu czas przyjazdu autobusu czy tramwaju odczytasz ze swojego smartfona z NFC
33

Już coraz więcej miast decyduje się na stawianie na przystankach komunikacji miejskiej tablic z elektronicznymi ekranami, które wyświetlają rzeczywisty czas przyjazdu poszczególnych linii komunikacji miejskiej. To przydatne rozwiązanie dla pasażerów, ale też drogie i awaryjne, a jakby tak skorzystać z NFC i smartfonów pasażerów? Byłoby dużo taniej, a efekt ten sam.

Na takie rozwiązanie zdecydował się ZTM w Poznaniu i na 100 wiatach przystankowych rozwiesi naklejki z tagami NFC. Wystarczy do nich zbliżyć smartfona, by zapoznać się z dokładnym czasem przyjazdu naszej linii komunikacji miejskiej (jeśli wyposażona jest w GPS, taka informacja pojawi się też obok czasu przyjazdu).

Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych:

Posiadacze smartfonów z funkcją NFC mogą poznać rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek także tam, gdzie nie ma tablic dynamicznej informacji pasażerskiej i to bez konieczności wchodzenia na stronę www.peka.poznan.pl/vm. W ramach pilotażu, na stu przystankach rozmieszczono naklejki z chipem, tagiem NFC. Wystarczy posiadać smartfona z modułem NFC oraz z aktywnym dostępem do Internetu, aby na ekranie wyświetliła się dynamiczna informacja o przyjeździe pojazdu dla konkretnego przystanku na którym się znajdujemy. Do pozyskania informacji nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji.

Nie ma potrzeby instalacji dodatkowych aplikacji, jeśli chodzi o smartfony z Androidem, posiadacze iPhone (iPhone 7 i 8) muszą zainstalować aplikację T4T NFC Reader. Aktualnie wiaty z tagami NFC znajdują się w rejonie Naramowic, Winograd oraz w centrum miasta - rejon ronda Śródka, ronda Rataje i Dolnego Tarasu Rataj, czyli w miejscach bez tablic informacyjnych.

Jeśli pomysł się przyjmie i spodoba mieszkańcom Poznania, rozwiązanie pojawi się na przystankach w innych rejonach miasta.

Zastosowane przez nas rozwiązanie oparte o NFC jest rozwiązaniem prostym do obsługi, bezpiecznym, a jednocześnie stanowi promil kosztu nowej tablicy TIP. Chcemy sprawdzić czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy czy zastosować je także na innych przystankach.

Źródło: ZTM Poznań.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu