Xbox

Czas pożegnać Xbox 360? Microsoft zamyka dostęp do sklepu

Piotr Kurek
Czas pożegnać Xbox 360? Microsoft zamyka dostęp do sklepu
0

Konsola Xbox 360 zadebiutowała na rynku w 2005 r. W przyszłym roku Microsoft odetnie ją od swoich serwerów, co sprawi, że kupowanie nowych gier będzie już niemożliwe. Firma jednak nie zamierza całkowicie pożegnać się z tą generacją.

Xbox 360 z perspektywy czasu to sprzęt przestarzały, ale z pewnością znajdą się tacy, którzy wciąż na nim grają i kupują gry. W końcu obecnie konsolę tę można kupić "za grosze", a tytułów na niej jest co niemiara - każdy znajdzie coś dla siebie. Macie w domu Xboksa 360 i zastanawiacie się nad dalszym kupowaniem gier? Warto się pospieszyć, w przyszłym roku nie będzie to już możliwe.

Microsoft oficjalnie potwierdził, że od 29 lipca 2024 r. przestanie obsługiwać sklep Xbox 360 Marketplace na konsoli Xbox 360 oraz w przeglądarce na stronie marketplace.xbox.com. Do tego dnia zakupy dokonywane na konsolach Xbox 360 i w witrynie marketplace.xbox.com będą nadal obsługiwane. Nie będzie to miało wpływu na sposób, w jaki społeczność gra w obecnie posiadane gry na konsoli Xbox 360 ani za pośrednictwem funkcji zgodności z poprzednimi wersjami.

Oznacza to, że żadna zawartość dystrybuowana za pośrednictwem sklepu Xbox 360 nie będzie już dostępna do zakupu. Obejmuje to gry, wersje próbne, dodatki, elementy awatara, aplikacje, obrazki gracza, zwiastuny gier i klipy wideo. Obejmuje to również zakupy, takie jak zmiany tagu gracza na konsoli Xbox 360, subskrypcji Xbox na konsoli Xbox 360, zakupy w grze i zawartość wideo za pośrednictwem aplikacji Filmy i TV Microsoft. Dodatkowo, po 29 lipca przyszłego roku aplikacja Filmy i TV Microsoft nie będzie już działać na konsoli Xbox 360 - wszystkie zakupione tytuły będzie trzeba oglądać na innych platformach.

Xbox 360. Microsoft kończy wsparcie dla sklepu. Co dalej z grami?

Mimo zamknięcia sklepu z grami na konsoli Xbox 360, Microsoft nie zamierza pozostawić graczy z niczym. Firma zapowiada, że choć nie będzie można kupować na tym sprzęcie gier, wszystkie dotychczasowe zakupy będą dostępne do pobrania. Zakupiona wcześniej zawartość gier na konsolę Xbox 360 będzie nadal dostępna do grania - i nie tylko na konsoli Xbox 360. Kolejne generacje konsol Microsoftu doskonale radzą sobie z poprzednimi odsłonami tego sprzętu. W tytuły z 360 można uruchamiać na Xbox One i Xbox Series X|S dzięki wstecznej kompatybilności.

Pocieszający jest również fakt, że Microsoft nie likwiduje całej infrastruktury sieciowej obsługującej konsole Xbox 360. Nawet po lipcu 2024 r. wciąż będzie można grać w gry multiplayer i łączyć się ze znajomymi w trybie wieloosobowym w zakupionych grach - oczywiście pod warunkiem, że studia i wydawcy nadal będą oferowali serwery online. Wciąż będzie można zapisywać swoje gry i postępy w chmurze, a jeśli zdecydujemy się przenieść na nowsze generacje i powrócić do starych gier, będzie można je kontynuować na Xbox One lub Xbox Series X|S.

Mimo zamknięcia dostępu do sklepu z poziomu konsoli Xbox 360, gry na tę generację wciąż będzie można kupować na nowszych sprzętach oraz na komputerach PC na stronie xbox.com. Microsoft zachęca jednak, by przeskoczyć na najnowszą generację i na niej grać w klasyki z Xbox 360. Tytuły te dostępne z poziomu Xbox Series X|S oferują tryby FPS Boost, Auto HDR i krótsze czasy ładowania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu