Moje przemyślenia

Krótka historia, o tym jak to warto sojusze zawierać

TC
Tomek Chojecki
13

Pewnym jest, że w biznesie, również tym startupowym, warto zawierać sojusze. Co więcej, często opłaca się to obu stronom, nawet jeśli jedna z nich wydaje się bardziej znacząca. Goalhawk.com i Codecademy.com to dobry przykład koalicji, zawartej na amerykańskim rynku i prowadzącej do sytuacji win-win....

Pewnym jest, że w biznesie, również tym startupowym, warto zawierać sojusze. Co więcej, często opłaca się to obu stronom, nawet jeśli jedna z nich wydaje się bardziej znacząca. Goalhawk.com i Codecademy.com to dobry przykład koalicji, zawartej na amerykańskim rynku i prowadzącej do sytuacji win-win.

Goalhawk.com to serwis podobny do opisywanego niedawno na AW moteevate.com. Startup oferuje funkcjonalności, które pozwolą nam na zaplanowanie i zrealizowanie wyznaczonych celów. Cele mogą być dowolne: schudnąć 5 kg, przytyć 10, nauczyć się matematyki, przebiec 10 maraton itp. Na witrynie określamy etapy realizacji naszego założenia, a serwis monitoruje terminy, w których zobowiązaliśmy się wywiązać z wykonania poszczególnych kroków. Dodatkowo, by zwiększyć „presję”, która na nas ciąży, dodajemy swoich znajomych z FB i pozwalamy im monitować nasze osiągnięcia. Jeśli spóźnimy się z realizacją jednego z zadań, serwis powiadomi wszystkich o naszej niekonsekwencji!

Codecademy.com to świetny serwis, za pewne znany niejednemu z Was. Startup pozwala na naukę, kodowania w językach Java Script, Python czy HTML. Krok po kroku umożliwia przejście kursów, dzięki którym poznajemy dany język i ćwiczymy posługiwanie się nim poprzez wykonywanie przygotowanych ćwiczeń.

Dostrzegacie już przestrzeń do stworzenia świetnego sojuszu między firmami?

Goalhawk oferuje możliwość definiowanie własnych celów, ale także pozwala na wstawianie celów związanych z serwisami takimi jak Codecademy, BodyBuilding i MusclePharm. W przypadku Codecademy każda lekcja „zaciąga się”do Goalhawk jako osobny etap, a jej wykonanie jest monitorowane przez serwis. Niestety, startupy nie zintegrowały się całkowicie. Po wykonaniu lekcji z programowania, sami musimy zaznaczyć , że dany krok został wykonany. Podejrzewam jednak, że zmiany w tym zakresie to tylko kwestia czasu.

Serwisy są w różnym stadium rozwoju. Goalhawk to dopiero raczkujący niemowlak, a Codecademy jest już co najmniej w szkole. Zresztą dobrze obrazuje to wykres na Alexa:

Pomimo tego, współpraca jest opłacalna dla obu stron. Zapytałem Codacademy ilu użytkowników pozyskali ze współpracy z Goalhawk, ale niestety nie chcą dzielić się taką wiedzą. Co zyskuje Goalhawk? Po pierwsze wiarygodność, dzięki integracji ze znanym startupem. Ponadto ta współpraca pozwala twórcom skupić się na promocji serwisu, która wydaje się kluczowa na tym etapie rozwoju. Kompetencje merytoryczne tworzenia kursów są powierzane słynniejszym kolegom. Z kolei Codacademy, które być może będzie planowało zmonetyzować przedsięwzięcie, musi pozyskiwać kolejnych użytkowników – przy odpowiedniej promocji, Goalhawk może stać się cennym źródłem nowych klientów. Warto też zwrócić uwagę, że funkcjonalność Goalhawk świetnie uzupełnia ofertę Codecademy – odpowiednia motywacja może być kluczem do sukcesu w nauce programowania.
A czy Wy znacie jakieś dobre przykłady sojuszy?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupWspółpraca