Infografiki stały się ostatnio bardzo modny sposobem przedstawiania różnego rodzaju informacji (głównie statystyk, ale nie tylko). Nic dziwnego - są z...
Infografiki stały się ostatnio bardzo modny sposobem przedstawiania różnego rodzaju informacji (głównie statystyk, ale nie tylko). Nic dziwnego - są znacznie bardziej przystępne, przejrzyste i atrakcyjne niż zwykłe wypisywanie liczb. Dlatego też webdeweloperzy prześcigają się w konstruowaniu różnego rodzaju generatorów, dzięki którym stworzenie estetycznego projektu to kwestia kilku kliknięć. Nie inaczej jest z re.vu, lecz w tym wypadku nasz infografika posłuży do czegoś zupełnie innego - zaprezentowania siebie.
Dzięki re.vu możemy bowiem skonstruować infografikę, na której przedstawimy swój życiorys, dokonania, doświadczenie zawodowe, umiejętności i wiele, wiele innych. Wszystkie te informacje, jak przystało na infografikę, będą miały atrakcyjną formę (wykresy, obrazki, osie czasu itp.), co przełoży się oczywiście na czytelność całego CV. Jak może wyglądać przykładowy projekt? Chociażby następująco:
Prawda, że efektownie? Wszystkie elementy możemy dowolnie edytować i przestawiać. Dodatkowo twórcy udostępnili kilka schematów kolorystycznych, które możemy dobrać na przykład do branży, w jakiej działamy (a do tego dorzucić unikatowe tło, które stanowić może chociażby zdjęcie przesłane z naszego komputera). Trzeba tutaj dodać, że infografika jest w pełni interaktywna, co oznacza, że po najechaniu na wybraną część wykresu lub osi czasu, zobaczymy balonik z opisem. Wszystko to sprawia, że naprawdę trudno jest się tutaj pogubić i zarzucić nieczytelność któremukolwiek z elementów.
Informacje, które możemy umieścić na naszej infografice są bardzo różnorodne. Oczywiście znajdziemy tutaj obowiązkowe elementy, jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności. Tuż obok umieszczono jednak takie pozycje, jak: cytaty, dokonania, spędzanie wolnego czasu, rozwój zainteresowań, pełnione dotychczas funkcje, a także portfolio, gdzie możemy dodać pliki graficzne prezentujące wykonane przez nas projekty (analogicznym odpowiednikiem jest sekcja "przykładowe prace", gdzie wyślemy na przykład nasze najlepsze artykuły prasowe, ale nie tylko - obsługiwane są formaty doc(x), odt, pdf oraz ppt(x)). Do każdej pozycji możemy dodać dowolną liczbę cech, co jeszcze bardziej urozmaici nasz projekt i przedstawi nas jako osobę o... rozległych zainteresowaniach, umiejętnościach i/lub doświadczeniu. ;)
Po utworzeniu profilu jest on dostępny pod adresem re.vu/wybrana_nazwa, zatem wpisanie go do przeglądarki raczej nie będzie stanowiło żadnego problemu i spokojnie możemy umieścić link na tradycyjnym papierowym CV. Co więcej, nasz profil możemy na bieżąco monitorować dzięki modułowi statystyk. Obecnie jest on dość prosty i oferuje podstawowe funkcje, ale twórcy pracują nad wersją zaawansowaną, która pozwoli sprawdzić czy pracodawca, do którego wysłaliśmy swoją aplikację wysilił się chociażby na kliknięcie w link.
Naturalnie nie można zapominać o, podstawowej chyba obecnie, funkcji wysłania projektu do serwisów społecznościowych - Google+, Facebooka i Twittera. Co więcej, serwis może również importować nasze dane z LinkedIn, co zaoszczędzi nam nieco pracy przy uzupełnianiu poszczególnych rubryczek.
Przyznam się szczerze, że mam do czynienia z CV przesyłanymi przez kandydatów i na ogół nie odbiegają one od ogólnie przyjętych standardów - słowem kompletna nuda. Naturalnie tradycyjna forma ma swoich zwolenników i wyskoczenie z niewątpliwie nietypową infografiką może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Jestem jednak przekonany, że pracodawcy, którzy szukają ludzi kreatywnych docenią wysiłek włożony w budowę profilu na re.vu. Jest to też na pewno miejsce, gdzie swoje umiejętności i wykonane dotychczas zlecenia mogą promować freelancerzy. W każdym razie mnie serwis kupił w całości i jak tylko znajdę chwilę wolnego, z pewnością przygotuję coś przyjemnego dla oka na swój temat.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu