Ciekawe strony

Komunikuj się w sieci grypsami, loguj z unikalnym zabezpieczeniem

Grzegorz Ułan
Komunikuj się w sieci grypsami, loguj z unikalnym zabezpieczeniem
Reklama

Obiecałem sobie, że już nie napiszę o żadnej nowej sieci społecznościowej, mamy już tego aż za wiele. Jednak w tym serwisie przykuło moją uwagę coś in...


Obiecałem sobie, że już nie napiszę o żadnej nowej sieci społecznościowej, mamy już tego aż za wiele. Jednak w tym serwisie przykuło moją uwagę coś innego, sposób logowania do niego. Przyznam, iż pierwszy raz widziałem coś takiego. Nie będziecie potrzebowali do niego pamiętać hasła. Wystarczy jedna aplikacja na telefonie i wygenerowany kod na stronie do potwierdzenia tożsamości. Co więcej jest to technologia logowania, którą można wdrożyć w dowolnym innym serwisie.

Reklama

Ale od początku. Sam serwis - Neko.io to nic innego jak swoista platforma do wymiany wiadomości pomiędzy znajomymi. Nic nowego, prócz tego, iż są to wiadomości zaszyfrowane.


Jak to działa? Przygotowujemy naszą wiadomość, system generuje dla niej unikalny link, pod którym kryje się jej treść i dzielimy się nim z naszymi znajomymi. Z tym, że aby ją odczytać, odbiorca musi być też naszym znajomym w serwisie i być w nim zalogowanym. Dla postronnych osób link z wiadomością będzie bezużyteczny. Ponadto, by dodać kogoś do listy, musi on zaakceptować nasze zaproszenie. W drugą stronę to już nie działa, czyli znajomi z naszej listy, mogą czytać nasze grypsy, by czytać ich zaszyfrowane wiadomości musimy być w kręgach ich znajomych.

Teraz najciekawsze. Sposób logowania. Do serwisu logujemy się przez połączony z nim serwis Mepin, przy pomocy aplikacji, dostępnej na tę chwilę tylko na iPhone. Po zainstalowaniu na telefonie, program wygeneruje nam nasz unikalny identyfikator skojarzony z naszym telefonem oraz kodem do zablokowania bądź odblokowania telefonu w przypadku zagubienia.


Przydzielony identyfikator możemy zmienić. Podajemy go później podczas logowania na stronie Neko.io, serwis generuje nam najpierw unikalny kod, który później wpisujemy w telefonie, po jego zatwierdzeniu, zostajemy automatycznie zalogowani na stronie, by móc już bez przeszkód korzystać z tej sieci. Jeżeli pokrętnie wytłumaczyłem, spójrzcie sami:)


Reklama

Uwierzytelnianie haseł i nazw użytkowników, jak zapewniają twórcy, zgodne jest z infrastrukturą PKI, więc możemy liczyć na mocne zabezpieczenia naszych danych. W przypadku rozpowszechnienia tego systemu na inne strony, może to być początkiem końca korzystania z wielu haseł, nazw i kont potrzebnych do zapamiętania, by móc się logować w poszczególnych serwisach. Dodatkowo, w przyszłości ma się pojawić opcja logowania za pomocą klucza USB. W przypadku zgubienia czy kradzieży, na stronie Mepin będziemy mogli zablokować nasze konto i przy pomocy naszego identyfikatora oraz przydzielonego kodu odzyskać je na nowym koncie Mepin.

Co do samego Neko.io, cóż, kolejny serwis, kolejna lista znajomych (z góry ograniczona do 42), którą trzeba przekonać by móc korzystać z jego funkcjonalności. Sama jego przydatność, w szerokim zakresie, jest mocno dyskusyjna, może i pewna grupa użytkowników Internetu znajdzie w nim zastosowanie dla siebie, nie liczyłbym jednak na dużą popularność.

Reklama


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama