Microsoft

Microsoft pracuje nad konkurentem dla Google Home? To jeszcze nie czas na wiwaty, ale...

Jakub Szczęsny
11

Już wkrótce Microsoft zaprezentuje nowe urządzenia Surface, a w tym urządzenie All in One, które ma być absolutnym novum w świecie tej marki i odkąd w ogóle informacje o tym sprzęcie ujrzały światło dzienne, mówiło się także o HomeHub, które mogło być właściwie wszystkim. Od technologii dotyczącej inteligentnego domu aż po jakąkolwiek usługę - zatem spekulacji było wiele. Microsoft może jednak bardzo chcieć odpowiedzieć na Google Home albo Alexę w domach.

Cortana ma ogromny potencjał - jest to jedna z ciekawszych asystentek głosowych w świecie technologii, tylko szkoda, że operuje ona na tak ograniczonej platformie, jaką jest Windows, szczególnie w wersji mobilnej, którą spektakularnie porzuciłem po tym, jak uznałem, że nie ma już dla niej ratunku. Tonący okręt mnie nie interesuje - potrzebuję rozwiązania dobrego i co więcej - działającego, a to Windows 10 Mobile udało się zepsuć. Szkoda. Ale wróćmy do Cortany - Microsoftowi brakowało czegoś, co mogłoby spoić wszystkie urządzenia - nawet dla różnych platform, bo warto wiedzieć, że akurat asystentka głosowa Microsoftu jest otwarta i dla iOS i Androida, przy czym w pierwszym przypadku Cortana cierpi głównie z powodu ograniczeń systemowych oprogramowania Apple. Niemniej jednak, w Sieci pojawiło się coś, co może wznowić jakiekolwiek przypuszczenia dotyczące rozwoju platformy komunikacji głosowej Microsoftu.

I nie byłaby to ekspansja głupia. Choć głupim pomysłem wydawał się być Windows 10 w lodówce, ostatecznie niektórzy znaleźli w tym potencjał. Nie wyobrażam sobie co prawda takiego sprzętu w moim domu - nieco inaczej podchodzę do zakupów, to raz, a dwa - zwyczajnie nie widzę pola do zagospodarowania przez takie urządzenie. Ale mimo wszystko - w kontekście przyszłości, inteligentna lodówka z Windows mogłaby być całkiem ciekawym rozwiązaniem problemów domu, gdzie po pierwsze - trzeba mieć sporo produktów. Po drugie - sporo się gotuje. Po trzecie - trzeba też brać pierwiastek geek'a, który we mnie jest mocny, ale nie na tyle, by się babrać w niepotrzebne mi rzeczy. Przynajmniej na razie.

Niemniej jednak, zauważyłem potencjał w Google Home, które chciałbym postawić w swoim domu i korzystać z niego tak, jak zawsze chciałem obcować z technologiami. Jeżeli pojawi się alternatywa od Microsoftu w powiązaniu z Cortaną, będę bardzo zadowolony, że w tej kwestii coś się dzieje i istnieje konkurencja. Microsoft jak nikt inny powinien wiedzieć, że rozwiązania dla domu mogą być w najbliższej przyszłości bardzo ciekawą perspektywą biznesową - wystarczy tylko konsumentom udowodnić, że tego potrzebują, pokazać solidne argumenty i powalczyć ceną. Tak, żeby inteligentny dom był dostępny w miarę dla większości.

Jednak dla nas co innego może być problemem nie do przejścia. Cortana w dalszym ciągu obsługuje tylko kilka rynków, a jej główną siłą napędową jest Bing. Ten w Polsce jest niezwykle ograniczony i z tego powodu możemy nigdy nie ujrzeć Cortany w Polsce. Asystent Google pod tym względem wygląda znacznie lepiej, choć i tak nie jest to rozwiązanie idealne. Brakuje wielu integracji, które są dostępne w innych krajach, jednak żywię nadzieję, że w przypadku Google, kwestią czasu jest dostarczenie nam kompleksowego rozwiązania, z którego w pełnej krasie będą mogli Polacy korzystać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftBingSurfaceCortana