Felietony

Coraz więcej malware na Androida - smartfony już nie tak bezpieczne jak kiedyś

Szymon Barczak
Coraz więcej malware na Androida - smartfony już nie tak bezpieczne jak kiedyś
15

Firma Lookout donosi w swoim najnowszym raporcie na temat zagrożeń urządzeń mobilnych, iż na Androida pojawia się coraz więcej złośliwego oprogramowania - liczba malware na mobilny system Google'a wzrosła pięciokrotnie w ciągu sześciu miesięcy! Gdyby tego było mało, twórcy tego typu aplikacji wymyśl...

Firma Lookout donosi w swoim najnowszym raporcie na temat zagrożeń urządzeń mobilnych, iż na Androida pojawia się coraz więcej złośliwego oprogramowania - liczba malware na mobilny system Google'a wzrosła pięciokrotnie w ciągu sześciu miesięcy! Gdyby tego było mało, twórcy tego typu aplikacji wymyślają raz po raz nowe rozwiązania zarażania telefonów. Okazuje się, że już nie tylko na Windows potrzebny jest antywirus.

Android jest otwartą platformą, gdzie możliwe jest tworzenie alternatywnych sklepów z aplikacjami czy ręczne instalowanie pakietów. Otwartość ta miała być zaletą, a okazuje się, że jest źródłem problemów z malware. Apple w przeciwieństwie do Google jest bardzo rygorystyczne, ale z drugiej strony użytkownicy mogą czuć się bezpieczniejsi.

Liczba odnalezionych aplikacji malware w marketach i stronach z aplikacjami na Androida wyniosła 400, podczas gdy jeszcze pół roku temu było ich tylko 80. Z racji tego, że Android stał się naprawdę popularną platformą, pisanie złośliwego oprogramowania zaczęło się po prostu opłacać. W ciągu sześciu miesięcy wzrosła nie tylko liczba programów, które wykradają dane użytkownika, ale także takich, których zadaniem jest wysyłanie płatnych smsów, co przynosi hakerom bezpośrednie zyski.

Źródłem malware na Androida są jednak nie tylko markety z aplikacjami. Okazuje się, że zaczęły powstawać strony i reklamy prowadzące do tego typu oprogramowania. Metoda ta to tzw. malvertising.

Użytkownicy dostrzegają coraz częściej możliwe zagrożenia, skąd bierze się na przykład rosnąca liczba pobrań oprogramowania firmy Lookout. Producent oprogramowania zabezpieczającego smartfony chwali się, że co miesiąc liczba użytkowników ich oprogramowania zwiększa się o milion.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidsystemy mobilne