Startups

Contails.com - kolejna dobra polska produkcja

Grzegorz Marczak
Contails.com - kolejna dobra polska produkcja
19

Problem z administracją czy też zarządzaniem kontaktami jest chyba odczuwalny przez każdego kto ma konto pocztowe i telefon, lub jeśli zmieniał telefon i starał się w jakiś sposób przegrać swoją bazę danych adresowych znajomych. Contails ma pomóc nam zarządzać i archiwizować nasze kontakty nieza...

Problem z administracją czy też zarządzaniem kontaktami jest chyba odczuwalny przez każdego kto ma konto pocztowe i telefon, lub jeśli zmieniał telefon i starał się w jakiś sposób przegrać swoją bazę danych adresowych znajomych.

Contails ma pomóc nam zarządzać i archiwizować nasze kontakty niezależnie od tego czy pochodzą one z Gmaila czy też naszego telefonu komórkowego. W serwisie tym możemy więc utworzyć jedną wspólną bazę kontaktów dla naszych urządzeń mobilnych oraz aplikacji którymi się posługujemy. Import kontaktów z gmail (bo to na razie przetestowałem) jest bezproblemowy - jeśli połączymy te dane z informacjami z naszego telefonu i włożymy trochę pracy w uporządkowanie ich to będziemy mogli powiedzieć iż mamy wreszcie dobrą bazę kontaktów.
O ile import czy też synchronizacja kontaktów z telefonami nie jest problemem o tyle w teraźniejszej wersji Contails (beta) jest jeszcze sporo do zrobienia. Podczas importu aplikacja nie uwzględnia grup jakie potworzyliśmy sobie w gmailu, jeśli przez nieuwagę zaimportujemy dane jeszcze raz to mamy duplikaty (wprawdzie mamy mechanizm do ich usuwania ale sam proces importu mógłby już odrzucać duplikaty). Kolejna sprawa to import nowo uporządkowanej bazy do gmail - da się? Ja nigdy takich operacji nie przeprowadzałem a z tego co widzę jest to jedyny sposób na to aby odświeżyć gmailowe kontakty danymi które mamy w Contails.

Bardzo jestem też ciekawy jak radzą sobie programy do synchronizacji danych na różnych modelach telefonów. Wiele razy zmieniając słuchawkę okazywało się, że nowy sprzęt z innym systemem nie radził sobie z wieloma informacjami zapisanymi w innym telefonie (telefon domowy, telefon komórkowy itp).

Wydaje mi się, że Contails.com to serwis z potencjałem - należy z pewnością popracować nad uproszczeniem interfejsu (ale w tego typu aplikacjach to proces ciągły bo granic perfekcji prostoty chyba jeszcze nikt nie ustalił) zamiast skupiać się nad funkcjami społecznościowymi. I to jest właśnie element który w Contails.com mi się nie podoba. Wolał bym aby była to specjalistyczna aplikacja do zarządzania kontaktami niż miks łączący ze sobą również serwis społecznościowy.

Z pewnością jako użytkownik nie będę spędzał w Contails.com zbyt dużo czasu a co za tym idzie raczej nie będę pisał do innych prywatnych wiadomości. Wymiana kontaktami również do mnie nie przemawia - bardzo rzadko proszę kogoś o przesłanie mi wizytówki a nawet jeśli się to dzieje to używam do tego telefonu. Nie chcę jednak krytykować tej funkcji bo może ona dla innych osób okazać się interesująca.

Podsumowując Contails.com to dobry pomysł, dobrze zrealizowany - wprawdzie pracy przed autorami jeszcze moim zdaniem dość sporo. Natomiast to co już jest zrobione dobrze rokuje na przyszłość. Mam nadzieje też, że wersje zagraniczne które od początku są obecne okażą się dobrym pomysłem i dzięki temu serwis zyska użytkowników i sporą popularność (czego oczywiście twórcom życzę).

Życzył bym sobie aby tego typów startupów było coraz więcej na naszym rynku - mam też nadzieję iż Contails będzie reprezentował nasz kraj w nadchodzących konkursach typu Mini Seedcamp czy Seedcamp - chociaż nie wiem czy będzie to zgodne z zasadami ponieważ z tego co wiem Contails ma już inwestora

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu