Startups

O Szerloku rozmawiam z Tomkiem Drożdżyńskim

Grzegorz Marczak
O Szerloku rozmawiam z Tomkiem Drożdżyńskim
21

Z wykopu narodził się Szerlok. To znaczy nie do końca wiem czy Szerlok z Wykopem oprócz właściciela łączyć będzie coś więcej (pewnie nie) Na razie jednak widać, że nowy serwis z ogłoszeniami jest mocno na wykopie promowany (co oczywiście jest bardzo dobrym wykorzystaniem zasięgu wykopu do promowania...

Z wykopu narodził się Szerlok. To znaczy nie do końca wiem czy Szerlok z Wykopem oprócz właściciela łączyć będzie coś więcej (pewnie nie) Na razie jednak widać, że nowy serwis z ogłoszeniami jest mocno na wykopie promowany (co oczywiście jest bardzo dobrym wykorzystaniem zasięgu wykopu do promowania kolejnego startupu tworzonego przez Tomka). Szerlok jest dość charakterystyczny - przede wszystkim ma bardzo dobrą domenę ( w tych czasach to prawdziwy skarb) oraz jest bardzo prosty w obsłudze i przy tym przyjemnie wygląda. Czy jednak to wystarczy aby rozepchać się między tłumem innych serwisów z ogłoszeniami (przeważnie marnej jakości) i powalczyć z liderami reprezentowanymi przez gumtree.pl ?Miałem okazję przepytać Tomka Drożdzyńskiego na temat Szerloka, oto co powiedział:

GM. Skąd nadzieja na sukces? Jak wiemy serwisów z ogłoszeniami jest dość dużo ale niestety bardzo nielicznym udaje się przetrwać i osiągnąć jakiś zauważalny ruch. Jedyny serwis z ogłoszeniami drobnym jaki utkwił w mojej pamięci to favore.pl (znam też gumtree ale nigdy z niego nie korzystałem).

TD: Zawsze chciałem spróbować zrobić serwis, który spełniałby pewne "podstawowe" potrzeby ludzi. Wiec trzeba sobie zadać pytanie, co ludzie robią w internecie, ale tak na masową skalę. Aukcje kojarzą się z Allegro, informacje z portalami, a ogłoszenia... no właśnie, ogłoszenia kojarzą sie z internetem, ale nie z jakąś konkretna marką. Poczułem, że jest tu trochę miejsca i może spróbuję. Oczywiście jest wiele stron z ogłoszeniami, są motoryzacyjne OtoMoto, jest Gratka, jest w końcu gumtree, jednak dla przeciętnego zjadacza chleba, istnieje tylko google + wpisanie w nie: ogłoszenia. Coraz częściej jednak ludzie do wyszukiwania dodają jeszcze miasto, w którym mieszkają, no i postanowiłem, że na nich się skupię i postaram stworzyć markę, którą zapamiętają.

GM: To prawda, że w świadomości mojej jako internauty nie ma jeszcze lidera w tej kategorii. Natomiast są liderzy w poszczególnych grupach tematycznych - praca, samochody, domy, itp - czy naprawdę uda się stworzyć jeden serwis który będzie lepszy od poszczególnych liderów tematycznych?

TD:W ogłoszeniach mamy dwie drogi, albo zrobić coś tematycznego, albo związanego z lokalizacją. Sądzę, że dla obu znajdzie się trochę miejsca. Ogłoszeniówka lokalna nastawiona jest na nieco mniejsze "przedmioty", na nieco krótszy komunikat. To takie sąsiedzkie forum, na którym można się pozbyć starej kanapy, lub znaleźć pomoc domową. Takie serwisy są bardzo potrzebne, a przy obecnym kryzysie myślę, że zostaną bardzo docenione, zwłaszcza, że ogłoszenia można dodawać za darmo. To taka internetowa wersja wyprzedaży garażowej.

GM:
Czym szerlok będzie różnił się od favore i gumtree który z tego co widać w google trends radzi sobie w naszym małym internecie całkiem dobrze

TD: Po 1: Marka. W dzisiejszych czasach, rozpoznawalność marki w internecie to przede wszystim interface. To dlatego YouTube ze swoimi Related, się tak dobrze przyjął w świadomości mas, to dlatego Flickr, kolejny serwis ze zdjęciami, jest dzisiaj liderem, nad którym wszyscy się zachwycają. Jeżeli korzystam z serwisu i jest to dla mnie bardzo proste i przyjemne, to na pewno do niego wrócę.

Po 2: Promocja. Myślę, że mam odpowiednie zaplecze, żeby mocno wypromować ten serwis. Dobry produkt sam się obroni, trzeba go tylko pokazać odpowiednio dużej liczbie osób. Szerlok jest w sieci od 5 dni, i już mamy ponad 1200 ogłoszeń, a przecież nawet się dobrze nie zaindeksowaliśmy w wyszukiwarce. To nam daje nadzieję, choć jeszcze wszystko może się zdarzyć.

Po 3: Wsparcie. Jako, że moimi partnerami są ludzie związani z wielkimi projektami w sieci, nie tylko Polskiej, ale również zagranicznej, mam się od kogo uczyć. Jestem w stałym kontakcie z właścicielami serwisów ogłoszeniowych w Polsce, Holandii, Portugalii i innych krajów, ich wiedza jest nieoceniona.

GM: Możesz rozwinąć ten 3 punkt, czy to oznacza że od początku budujesz ten serwis z jakimś inwestorem który ma doświadczenie w tej branży?

TD Serwis buduję z inwestorem, który jest też właścicielem Wykopu, firmą Garvest z Poznania

GM:Widzę, że w wiary w sukces ci nie brakuje - co jeśli jednak się nie uda. Czy serwis typu szerlok.pl to duża inwestycja finansowa? Wszyscy z pewnością są ciekawi jakie są koszty stworzenia takiej strony (nie mówię o kosztach marketingu i promocji)

TD: Kto nie ryzykuje ten nie wygrywa :-) Inwestycja w stworzenie serwisu jest dość standardowa. Programiści, którzy to napiszą, grafik, który to narysuje, designer, który to wszystko poukłada, serwery na początek, kapitał zakładowy, pierwszy pracownik do obsługi technicznej i kawałek biura. Nie powiem Ci dokładnie ile to kosztowało, ale nie są to astronomiczne kwoty.

GM: To już ostatnie pytanie. Wiele serwisów do aktywizacji użytkowników używa nagród lub wręcz pieniędzy. Czy planujesz tego typu promocje na szerlok.pl i co generalnie myślisz o treściach pozyskiwanych w ten sposób (bo jest on bardzo efektywny)?

TD: Zaczynając od drugiej części pytania, to wszytko zależy od rodzaju serwisu. Na Wykopie tego nie będziemy robić, ponieważ pęd do pieniędzy może prowokować różnego rodzaju nadużycia, a w konsekwencji pretensje, co się negatywnie odbija na marce. Jeżeli chodzi o Szerloka, to jest to zupełnie inna historia. Oczywiście przewiduję program partnerski jako jeden z kanałów marketingu, jednak nie kojarzy mi się to z "nagradzaniem użytkowników", tak samo jak Google AdSense nie kojarzy mi się z konkursem.
Raczej z możliwością zarobienia dla właścicieli witryn.


GM:
Dzięki za rozmowę i powodzenia życzę w podboju rynku lokalnych ogłoszeń.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wykop