Motoryzacja

TOP 10 modeli samochodów z najczęściej cofanymi licznikami

GU
Grzegorz Ułan
7

Mimo, iż mamy już szerokie możliwości do sprawdzenia historii pojazdu, czy to w narzędziu online udostępnionym na GOV.pl czy w postaci innych rozwiązań na przykład na stronie carVertcial, proceder cofania liczników sprzedawanych aut nadal jest powszechny.

Wspomniany we wstępie serwis carVertcial udostępnił nam analizę sporządzoną na podstawie 700000 raportów historii pojazdu (pod uwagę wzięto osiemnaście rynków krajowych: polski, rumuński, węgierski, francuski, słoweński, słowacki, czeski, litewski, łotewski, estoński, ukraiński, bułgarski, serbski, niemiecki, chorwacki, rosyjski, amerykański i włoski), wygenerowanych między listopadem 2020 a listopadem 2021, a z której to możemy dowiedzieć się jakich pojazdów najczęściej dotyczy cofanie licznika.

Wyniki te nie napawają optymizmem zwłaszcza dla osób, które sprowadzają auta premium z rynku niemieckiego.

Najczęściej licznik cofany jest w autach marki BMW M5, aż 1/3 aut tej marki ma cofany licznik, a w TOP 10 wszystkich marek aż połowa dotyczy właśnie BMW.

Matas Buzelis, ekspert branży automotive z carVertical:

Połowa listy TOP 10 to auta tego producenta. To pokrywa się z dużym popytem na używane BMW na różnych rynkach. Dane wskazują też, że cofanie licznika jest najbardziej prawdopodobne przy droższych samochodach i należy to brać pod uwagę przy poszukiwaniu używanego pojazdu. Właśnie wtedy sprawdzenie przebiegu auta naprawdę może się przydać.

Jeśli chodzi o rok produkcji samochodów, najcześciej cofanie licznika ma miejsce przy autach z roczników 2006-2016. Natomiast w przypadku typu paliwa najwięcej aut z cofanym licznikiem to diesle.

Matas Buzelis:

Auta z silnikiem diesla są zaprojektowane z myślą o większych przebiegach, więc są też automatycznie bardziej narażone na manipulacje przy wskazaniach drogomierza. Ale to może się zmienić w przyszłości, bo sprzedaż diesli spada. Jeśli spojrzymy na liczby, to jasno wynika z nich, że 80-90% modeli ze zmienionym przebiegiem to diesle. W przypadku Volkswagena Phaetona na 10 aut z cofniętym licznikiem dziewięć ma diesla, a tylko jeden jeździ na benzynę.

Na koniec uogólniając dane ze wszystkich analizowanych raportów historii pojazdów, oszustwo cofania licznika mogło dotyczyć w ostatnich 12 miesiącach aż 16,1% samochodów.

Źródło: carVertical.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu