54

Code Hunt, czyli pouczmy się programować razem z Microsoftem

Propagowanie nauki programowania stało się ostatnio dość modne. W akcję tę włączyli się również największe firmy z sektora IT. W wyniku tego powstała m.in. szczytna akcja Hour of Code, a także szereg innych, pomniejszych przedsięwzięć, które mają wspierać nauczanie programowania w szkołach oraz zachęcać do samodzielnego podnoszenia umiejętności w tym zakresie. Nic jednak tak nie zachęca […]

Propagowanie nauki programowania stało się ostatnio dość modne. W akcję tę włączyli się również największe firmy z sektora IT. W wyniku tego powstała m.in. szczytna akcja Hour of Code, a także szereg innych, pomniejszych przedsięwzięć, które mają wspierać nauczanie programowania w szkołach oraz zachęcać do samodzielnego podnoszenia umiejętności w tym zakresie. Nic jednak tak nie zachęca do nauki jak… zabawa.

I właśnie dlatego powstają takie produkty, jak Code Hunt. Opracowana przez dział Microsoft Reasearch aplikacja webowa ma służyć podnoszeniu umiejętności programowania w językach Java i C#. Zabawa ma postać programistycznych puzzli. Użytkownik musi odpowiednio zmodyfikować kod tak, aby dał konkretny rezultat. Wszystko to ubrano w przystępną postać i zaserwowano w formie interaktywnej gry.

2014-05-16_132237

Jeżeli jesteście całkowicie zieloni i chcecie od Code Hunt zacząć swoją przygodę z programowaniem, to niestety muszę Was rozczarować, bo w tej kategorii produkcja ta nie ma nic do zaoferowania. Już w tutorialu otrzymujemy fragment kodu do przekształcenia, co wyraźnie sugeruje, że mimo wszystko jakąś tam wiedzę trzeba posiadać.

W odróżnieniu od większości tego typu gier Code Hunt nie zakłada jednego konkretnego rozwiązania, z którym wprowadzony przez gracza kod będzie porównywany. Zamiast tego liczy się efekt. W ten sposób zabawa ma być bardziej interaktywna i wciągająca. Niestety nie napiszę Wam, czy jest tak w istocie, bo utknąłem gdzieś na samym początku. Co jak co, ale do programisty (jeszcze) mi daleko.

2014-05-16_132623

Code Hunt bazuje na mechanizmie Pex opracowanym przez Microsoft Research. Rozwiązanie to analizuje kod pod kątem wprowadzonych wartości i rezultatów, jakie one dają. Tak też to wygląda w samej grze, gdzie na panelu obok możemy podejrzeć raport wygenerowany przez ten silnik. Daje to pewien obraz tego, w jaki sposób działa napisany kod i pozwala efektywniej się uczyć. Jednocześnie opracowana została dokumentacja dla aplikacji, w której wyjaśniono jej sposób działania, założenia oraz cele. Można ją znaleźć i pobrać na stronie Microsoft  Research.

2014-05-16_132210

Wszystko wskazuje na to, że projekt będzie stale rozwijany, bo w menu można znaleźć przycisk „change zone”, który prowadzi do ekranu z innymi ćwiczeniami/kursami. Zdecydowanie należy go uznać za jedno z bardziej wartościowych miejsc do nauki programowania. A tych ciągle przybywa. Obok Codecademy (ostatnio przeszli duży redesign) mamy też Project Dash i wiele wideokursów (również na YouTube). Może wiosenne słońce nie sprzyja siedzeniu przy klawiaturze, ale takie poświęcenie zdecydowanie zaprocentuje. Widzieliście liczbę ofert pracy dla programistów?