Felietony

Co tu się właśnie stało? UOKiK popiera Ubera

Grzegorz Marczak
Co tu się właśnie stało? UOKiK popiera Ubera
136

Rzecznik konsumentów w Krakowie poskarżył się na nieuczciwą konkurencję ze strony Ubera do UOKiK. I urząd mu odpowiedział, że wejście Ubera jest korzystne dla pasażerów, a przepisy są po prostu przestarzałe.

Uber oczywiście rozesłał dziś komunikaty na ten temat do mediów. Pokazując, że jest w Polsce urząd, który rozumie przemiany i innowacje.

UOKiK stwierdził również, że :

"model biznesowy Ubera narusza istniejący ład regulacyjny na rynku przewozu osób taksówką"

Nie widzą jednak powodu do wszczęcia postępowania.

Decyzję czy UOKiK można jednak usprawiedliwiać zarzutami jakie rzecznik z Krakowa przedstawiał. Chodziło bowiem o to, że użytkownicy aplikacji nie wiedzą z kim zawierają umowę (cześć dokumentów jest w języku angielskim) oraz o podawanie przez aplikację jedynie przybliżonych kosztów usługi.

UOKiK ustalił natomiast, że dane i dokumentacja są dostępne na stronie Ubera.

Gdzie te dane są dostępne i dla kogo? Tego nie wiem. Pasażer widzi jedynie imię kierowcy i szczegółowe informacje o kursie. Czy to jest wystarczająca informacja tego nie wiem, nie jestem prawnikiem. Nie wygląda to jednak na taki sam zestaw informacji jaki mamy o kierowcy taksówki, który nas wiezie i którego dane widzimy w samochodzie.

UOKiK: Naszym zdaniem wejście Ubera na polski rynek jest korzystne dla konsumentów, którzy mają większy wybór, a także dla konkurencji - poprzez zwiększenie presji

Nie wiem czy jest to poważne naruszenie zasad czy bardziej czepianie się do każdego aspektu działania Ubera. Niemniej jednak jeśli są w naszym kraju przepisy odnośnie podawania informacji o kierowcy to powinny być one respektowane prawda?

Wychodzi więc na to, że prowadząc biznes nie do końca zgodny z regulacjami w naszym kraju tak długo jak robimy dobrze klientom to dla UOKiK jest to ok. Rozumiem, że zarzuty w tym przypadku mogły być nie do końca trafione czy istotne ale… Czy urząd naprawdę uznał, że Uber to dobra i uczciwa konkurencja dla taksówkarzy? Nawet jeśli w naszym kraju regulacje nie nadążają za zmianami na rynku to czy można je przez to ignorować bo klient ma taniej i lepiej? Jeśli przepisy ograniczają jakość czy ceny usług to chyba UOKiK powinien się tym zająć.

Póki co w Polsce obowiązuje ustawa o Transporcie Drogowym. Jeśli jesteśmy Państwem prawa to zobowiązani jesteśmy do przestrzegania prawa i knosekwecji z tym związanych. Jeśli uznamy, że prawo jest złe a przepisy przestrzale to trzeba to zmienić a nie obchodzić bokiem.

Żeby była jasność, bardzo lubię Ubera, jak tylko zaczną jeździć w Polsce na takich samych zasadach jak reszta rynku to będę ich największym fanem. Na dziś wygrywają ceną i jakością i poza sporami prawnymi to właśnie na tym powinni skupić się dziś Taksówkarze, bo jak wiemy ich wizerunek w Polsce jest bardzo niedobry.

Żródło : Wyborcza.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotuber