Apple

iOS 9.3 już jest! Co trzeba wiedzieć o tej aktualizacji?

Jakub Szczęsny
iOS 9.3 już jest! Co trzeba wiedzieć o tej aktualizacji?
28

Wraz z nowym iPhone'em SE Apple zaprezentował szereg nowości dla swoich obecnych urządzeń. Wśród tychże znalazł się również iOS 9.3, który wprowadza kilka nowych pomniejszych, aczkolwiek bardzo ciekawych usprawnień. Aktualizacja jest dostępna już teraz w Waszych urządzeniach - wystarczy, że przeniesiecie się do Ustawień, a stamtąd do Ogólne i Uaktualnienia.

Te nowości w iOS 9.3 musisz znać

Jeżeli posiadasz iPhone'a lub iPada, który obsłuży aktualizację do iOS 9.3, zapewne zainteresuje Cię zestaw zupełnie nowych funkcji dla Twojego urządzenia. Wśród nich znalazł się tzw. Tryb Nocny, dzięki któremu nie będziesz mieć problemów z zaśnięciem tuż po korzystaniu ze swojego urządzenia. Na podstawie danych pozyskanych z nadajnika GPS wspartych o odczyty z zegara systemowego, iPhone, kiedy zajdzie taka potrzeba dostosuje ciepłotę kolorów wyświetlanych na ekranie do pory tak, aby nie wpływać negatywnie na zegar biologiczny. Działa to na podobnej zasadzie, jak aplikacja f.lux, którą dobrze znają użytkownicy OS X, czy Windows.

Twoje notatki pod kontrolą - dzięki odciskowi palca

iOS 9.3 oferuje zupełnie nową metodę autoryzacji dla konkretnych notatek. Od teraz, jeżeli w niektórych zapiskach zamieszczasz bardzo ważne, newralgiczne dane możesz je zabezpieczyć odciskiem palca - bardzo przydatna i niesamowicie komfortowa metoda na zabezpieczenie swoich danych w iPadzie, czy iPhone'ie.

Na razie nie skorzystasz z personalizowanych nagłówków artykułów, ale warto je odnotować

Jak na razie personalizacja nagłówków artykułów działa jedynie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Zamysł jest prosty - na podstawie Twoich zainteresowań, iOS 9.3 dostosuje wyświetlane artykuły do Ciebie.

Nowe funkcje zdrowotne

Ta funkcja również nie jest dostępna we wszystkich regionach. Apple na swojej konferencji zaprezentował CareKit, czyli usługę zdrowotną opartą na big data oraz opensource'owej platformie wymiany informacji medycznych. Dzięki iOS 9.3, użytkownicy mogą sprawdzać jakość swojego snu, a także monitorować swoje postępy treningowe, czy wagę.

Jeszcze lepszy CarPlay

Nowości nie ominęły również CarPlay, który doposażono w jeszcze głębszą integrację z usługą Apple Music, ale nie tylko. Dodatkowo, samochód obsługujący CarPlay będzie wyświetlać również dostępne w pobliżu stacje benzynowe, restauracje, parkingi.

iOS do szkoły?

Apple oprócz zakusów na zmiany w zakresie technologii medycznych ostrzy sobie zęby również na edukację. iOS 9.3 to również pierwsze szlify ekosystemu usług skierowanego do szkół, gdzie uczniowie oraz nauczyciele za pomocą jednej platformy będą w stanie jeszcze lepiej organizować swoją pracę.

To nie jest ogromna aktualizacja - ale lista zmian jest naprawdę obiecująca

Mimo, że nie wszystkie funkcje są dostępne w Polsce, iOS 9.3 wskazuje pewien kierunek zmian, którym będzie podążać Apple w kolejnych miesiącach. Premiera iPhone'a SE nas absolutnie nie zdziwiła. Wygląda jednak na to, że prawdziwą siłą Apple wcale nie będą urządzenia, ale platforma, która powoli zaczyna wytyczać nowe, nieprzebadane jeszcze przez nikogo ścieżki rozwoju. Jeżeli mówimy o "amazingu", to z pewnością nie uświadczymy go w sprzętach i Apple zdaje się to doskonale rozumieć. Dlatego też możemy zaobserwować naprawdę poważną ofensywę giganta w zakresie szeroko rozumianego software'u.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ios 9iphone sepremieraapple