3

Roaming w krajach Unii Europejskiej dla opornych

Jakiś czas temu dzieliłem się z Wami zestawieniem dopłat w roamingu UE, jakie możemy ponieść podczas korzystania z usług naszych telekomów w krajach Unii Europejskiej, ale patrząc po naszej skrzynce email czy na naszym profilu na Facebooku, powinienem zacząć od wpisu wyjaśniającego, co to jest w ogóle ten roaming.

Pytacie, co to jest roaming? Czy mam go już włączonego automatycznie czy nie? A jak nie, to jak włączyć roaming, a później wyłączyć? Czy roaming tak jak w domu oznacza, że mogę dzwonić po całej UE jak w domu? Czy mogę zadzwonić do męża, który pracuje w Niemczech na jego niemiecki numer bez dodatkowych opłat? Otóż nie, to już jest rozmowa międzynarodowa, za którą nadal operatorzy liczą sobie ceny z kosmosu. Ale zacznijmy od początku.

Co to jest roaming?

Najprościej rzecz ujmując i aby rozwiać już wszelkie wątpliwości – z roamingiem mamy do czynienia wówczas, gdy łączymy się z usługami komórkowymi za pośrednictwem innego operatora niż nasz macierzysty, z którego usług korzystamy na co dzień.

I tak, rozróżniamy dwa rodzaje roamingu w takim przypadku – roaming krajowy i roaming zagraniczny. Doskonałym przykładem roamingu krajowego jest Play, który ma podpisane umowy z Orange, T-Mobile i Plus na korzystanie z ich nadajników w kraju przez swoich klientów.

Z kolei roaming międzynarodowy działa wtedy, jak ten mąż ze wstępu wyjeżdża do Niemiec, ale korzysta z polskiego numeru, nie z niemieckiego, wtedy możemy korzystać z roamingu w UE według zasady RLAH, oczywiście jeśli mamy wykupiony odpowiedni abonament. Jednak też nie do końca to zadziała w ten sposób.

Tutaj znowu musimy rozpatrzyć dwa przypadki. Jeden wynikający z FUP i rozporządzenia UE, które pozwala operatorom wprowadzić dopłaty do roamingu w UE, w przypadku, gdy ten przykładowy mąż wyjedzie do pracy do Niemiec i przez 4 miesiące większość z tego okresu będzie korzystał z połączeń na polskim numerze telefonu w roamingu niż z połączeń w kraju. Dopłaty te są ustalone z góry i takie same u każdego operatora. Aktualnie od 1 stycznia 2019 roku dopłaty te wyglądają następująco:

  • minuta wykonanego połączenia głosowego – 0,16 zł
  • minuta odebranego połączenia głosowego – 0,04 zł
  • wiadomość SMS – 0,05 zł
  • wiadomość MMS – 0,03 zł
  • 1 MB transmisji danych – 0,03 zł (23,94 zł za 1024 MB/1GB)

Drugi przypadek wynika ze zgód na dopłaty w roamingu UE wydanych wszystkim operatorom przez UKE, na różnych zasadach i z różnymi kwotami. Tutaj operatorzy monitorują zachowania klientów na przestrzeni jedynie 30 dni i jeśli w tym okresie klient więcej korzysta z roamingu w UE niż z rozmów krajowych, naliczają swoje dopłaty. W takim przypadku mąż wyjeżdżający do Niemiec do pracy z pewnością „załapie” się na dodatkowe dopłaty. Unikną je jedynie turyści, którzy wyjeżdżają do któryś z krajów UE na wczasy, a te zwykle trwają od tygodnia do dwóch.

Zapoznaj się z dopłatami w roamingu UE w Orange, Play, Plus i T-Mobile, obowiązującymi w 2019 roku.

Tutaj wielkiej filozofii nie będzie. Możemy to zrobić telefonicznie, kontaktując się z BOK-iem naszego operatora lub samodzielnie, korzystając z dostępu do naszego konta operatorskiego na stronie www lub w aplikacji mobilnej:

Oczywiście wyłączyć roaming można tą samą drogą. To ustawienie po stronie operatora, czasem konieczne jest również włączenie bądź wyłączenie roamingu w ustawieniach własnego smartfona. Najczęściej ustawienie to kryje się w menu sieci komórkowej pod nazwą Roaming (Android) lub Roaming danych (iOS).


Roaming według zasady RLAH obowiązuje we wszystkich krajach ze Strefy 1 oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Do Strefy 1 należą Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Natomiast do EOG – Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein.

Syda_Productions/Depositphotos.