Biznes

Co to jest Ethereum? Wszystko co warto wiedzieć o tej kryptowalucie

Redakcja Antyweb
Co to jest Ethereum? Wszystko co warto wiedzieć o tej kryptowalucie
12

Dla jednych jest to “Bitcoin 2.0”, dla innych - jego o wiele bogatsza w możliwości alternatywa. Ethereum to dziś druga pod względem popularności kryptowaluta na świecie, która długo pozostawała w cieniu swojego starszego brata. Przekonajmy się zatem, czym właściwie jest Ethereum i jakie daje możliwości?

Ethereum większości użytkowników kojarzy się przede wszystkim z kryptowalutą. Warto jednak podkreślić, że jest to jedynie część prawdy, ponieważ Ethereum to także rozbudowana platforma deweloperska używająca technologii blockchain. W głównej mierze jest wykorzystywana do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji oraz zawierania inteligentnych kontraktów. Właśnie to przeznaczenie było główną motywacją twórców Ethereum. W tym artykule postaramy się w możliwie prosty i obrazowy sposób wyjaśnić czym jest ta platforma (bez skomplikowanych i stricte technicznych wywodów). Wróćmy zatem do początków.

Wszystko zaczęło się od kryptowalut

Historia Ethereum sięga 2013 roku, kiedy to niespełna 20-letni Vitalik Buterin, młody programista silnie związany z ideą Bitcoina, zaproponował stworzenie nowej platformy. Znając możliwości (a także ograniczenia) pierwszej kryptowaluty, przygotował koncept alternatywnego rozwiązania wyposażonego w system, który miał umożliwiać budowanie zdecentralizowanych aplikacji, oraz zawieranie inteligentnych kontraktów. W realizacji pomysłu Buterina pomógł m. in. Joseph Lubin, ówczesny COO Ethereum Switzerland GmbH - firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie sieci. Inicjatywą wykazała się także sama społeczność skupiona wokół idei, dzięki której udało się zebrać fundusze na rozpoczęcie projektu, które były pozyskiwane ze sprzedaży pierwszych tokenów ETH. Owocem tej nietuzinkowej akcji crowdfundingowej oraz współpracy z firmą Lubina był debiut Ethereum w lipcu 2015 roku.

Tuż po starcie, wartość tej kryptowaluty wynosiła nieco ponad 2,6$ i przez miesiące utrzymywała się na niskim poziomie, pozostając w cieniu Bitcoina. Niemalże rok temu Ethereum zaczęło notować większe wzrosty, jednak ciągle jego wartość nie przekraczała 20$. Dziś, w chwili pisania tego artykułu, za 1 ETH musielibyśmy zapłacić ok. 850$. Skąd zatem wzięło się tak spore zainteresowanie tą kryptowalutą?

Coraz więcej osób stawia sobie pytanie o powody nagłej popularności Ethereum. Przyczyn jest na pewno kilka. Pierwsza z nich skrywa się za problemami lidera rynku - Bitcoina - z przesyłaniem transakcji. Chodzi oczywiście o wydłużający się czas oczekiwania na transakcje oraz wysokość prowizji, jaką trzeba za nie zapłacić. W takiej sytuacji część osób w naturalny sposób zwraca się ku szybszemu rozwiązaniu, jakie oferuje konkurencja (w tym przypadku - Ethereum).

Wzrost popularności jest napędzamy także rozwojem technologicznym i zapotrzebowaniem wielkich koncernów i instytucji finansowych na nowe, bezpieczniejsze i zoptymalizowane rozwiązania. To właśnie możliwości stojące za Ethereum stanowią drugi, istotny powód nagłego zainteresowania szerszej publiczności tą platformą. W porównaniu do Bitcoina, jego młodszy brat oferuje znacznie więcej. Dodatkowo banki, czy firmy takie, jak Intel, Microsoft czy Samsung, zaczynają mocno eksperymentować z projektami opartymi o blockchain.

Czym więc właściwie jest Ethereum?

Ethereum to w głównej mierze platforma umożliwiająca zawieranie smart kontraktów oraz budowanie aplikacji zdecentralizowanych i to w takim zamyśle została stworzona. Posiada take swoją kryptowalutę, jednak postrzeganie Ethereum jedynie przez pryzmat coinów byłoby sporym niedopowiedzeniem. Obecnie Ethereum stanowi główną opozycję dla Bitcoina, a przy tym zyskuje na popularności także jako świetne rozwiązanie pozwalające na inwestowanie, zawieranie zakładów, czy wspieranie crowdfundingu. Ethereum, podobnie jak Bitcoin, korzysta z technologii opartej o bloki, jednak w celu zbudowania hasha bloku, wykorzystuje zmodyfikowaną wersję algorytmu Dagger-Hashimoto (o czym wspominaliśmy w artykule dotyczącym blockchaina). Bitcoin korzysta natomiast z algorytmu sha256, jednak nie jest to jedyna różnica pomiędzy liderem świata kryptowalut, a bohaterem tego artykułu.

Czym zatem różni się Ethereum od Bitcoina?

Pierwszą, oczywistą i wspomnianą już powyżej w tym artykule różnicą jest zakres możliwości, jakie oferują oba rozwiązania. Bitcoin posiada jedynie implementację, dzięki której możliwe jest dokonywanie płatności, a blockchain jest źródłem informacji o dokonywanych transakcjach / przepływie kapitału. Ethereum natomiast to cała platforma, z pomocą której jesteśmy w stanie stworzyć zdecentralizowane aplikacje oraz zawierać smart kontrakty.

Inne, warte podkreślenia różnice pomiędzy Ethereum a Bitcoinem, to:

  • Ethereum wydobywa bloki o wiele szybciej niż Bitcoin. Dzięki temu transakcje dokonywane za pomocą Ethereum przepływają sprawniej, a cały system płatniczy jest o wiele bardziej wydajny
  • Ethereum posiada zmienną wielkość bloku, która jest ustalana przez klientów (górników) podłączonych do sieci, natomiast w przypadku Bitcoina wielkość bloku jest stała. Skutkiem tego jest spora ilość transakcji oczekujących - aby górnik dodał naszą transakcję do bloku, musi zostać przyznana wysoka prowizja dla górnika. Jednym ze skutków tej sytuacji był fork Bitcoin Cash, gdzie ustalono wielkość bloku na 8MB (ciekawy obraz tej sytuacji przedstawiono tutaj ;))
  • Ethereum umożliwia zbudowanie i wykonanie aplikacji, a nie tylko wysyłanie przelewów
  • Ethereum, dzięki swojej specyfice, jest postrzegany jako o wiele tańsza, szybsza i bardziej elastyczna alternatywa wobec Bitcoina

Ethereum i Smart Kontrakty

O smart kontraktach wspominaliśmy już w naszym poprzednim artykule dotyczącym blockchain, jednak nie sposób o nich nie powiedzieć także przy omawianiu samego Ethereum. Inteligentne kontrakty to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tej platformy. Brak ich implementacji w Bitcoinie był także jedną z głównych przyczyn, jakie w 2013 roku stały za decyzją Buterina o stworzeniu własnego systemu. Dodanie smart kontraktów i dopasowanie ówczesnej wizji tego, czym może być Ethereum, do realiów w jakich istniał Bitcoin, były tak odległe, że system musiałby zostać napisany praktycznie całkowicie od nowa. Skutkowałoby to stworzeniem nowego blockchaina i... tak też się stało.

Wracając do kontraktów, w najłatwiejszy sposób można stwierdzić, że działają jako pewien rodzaj aplikacji. Zależnie od dostarczonych danych wejściowych, wykonany jest fragment kodu aplikacji. Dzięki połączeniu logiki biznesowej, oraz otrzymanym danym wejściowym, otrzymujemy zamierzony rezultat.

W inteligentnych kontraktach rozróżniamy dwa rodzaje zapytań. Pierwszym z nich jest odczyt bez modyfikacji stanu (czyli odczyt danych zapisanych w sieci, tzw. call) i jest to zapytanie darmowe, za które nie ponosimy jakichkolwiek opłat. Drugi rodzaj zapytania to modyfikacja stanu (czyli zapisanych danych) w sieci. Jest transakcją, a za jej wykonanie musimy ponieść opłatę manipulacyjną (tzw. fee).

Każda transakcja wykonywana za pośrednictwem smart kontraktu ma swoją cenę, a jej wartość wyrażana jest w jednostce zwanej gazem (en. gas). Jak wspominaliśmy już wcześniej, Ethereum - w przeciwieństwie do Bitcoina - ma zmienną wielkość bloku, która jest ustalana przez klientów (górników) podłączonych do sieci. Wielkość bloku również jest wyrażana za pomocą gazu. Każdy blok może zatem pomieścić tyle transakcji, ile “zmieści się” w nim w ramach odgórnie ustalonego przez górników limitu.

Aby lepiej zobrazować mechanizm wykorzystywania gazu przez inteligentne kontrakty, posłużmy się porównaniem gazu do… benzyny w samochodzie. Załóżmy, że gaz jest paliwem, dystans do przejechania to wielkość funkcji, a my jako górnicy ustalamy przed rozpoczęciem odcinka, że wybieramy samochód z bakiem o określonej pojemności X (który w tym przykładzie jest porównaniem do wielkości bloku ustalonej przez górników). Jeśli funkcja smart kontraktu będzie miała zbyt wysokie zapotrzebowanie, to niestety - nie zostanie wykonana, a my zużyjemy cały gaz (umowne paliwo) jaki mieliśmy na wykonanie tej funkcji (czyli umownie na przejechanie określonego odcinka… ;)). Nawiązując do naszej analogii, gdy chcemy przejechać zbyt duży dystans, niż pozwala nam na to pełny zbiornik paliwa, to w pewnym momencie po prostu staniemy i nie będziemy mogli się dalej poruszać. Określona z góry, ograniczona pojemność baku nie pozwoli nam na dalszą podróż.

Jeśli jednak myślicie, że taki mechanizm w wykonywaniu transakcji w inteligentnych kontraktach jest ograniczający i niepotrzebny, spójrzcie na to z innej strony. Gaz pełni w tym systemie funkcję zabezpieczenia przed atakami, jakie mogłyby być przeprowadzane na górników. Dzięki ograniczeniu wielkości bloku, która jest ustalana przez klientów (górników) podłączonych do sieci, zużycie limitu gazu zatrzymuje wykonywanie transakcji i tym samym nie daje możliwości wykonania niekończącej się funkcji. Jeżeli w systemie nie byłoby funkcjonalności jaką pełni gaz, możliwe byłoby wykonanie transakcji i zmuszenie komputera do wykonania operacji na przykład w nieskończoność - co spowodowałoby atak DoS (en. Denial of Service) na górników, a w konsekwencji prowadziło do zablokowania sieci.

The Ethereum Virtual Machine

Aby wykonywanie smart kontraktów było możliwe, platforma musiała zostać wyposażona w odpowiednie do tego środowisko. Jest nim EVM (Ethereum Virtual Machine) - silnik, który pozwala na wykonywanie kodu i uruchomienie zdecentralizowanych aplikacji. Głównym zadaniem EVM jest zapewnienie poprawności operacji oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla użytkownika, który kod wykonuje.

Czy Ethereum to Bitcoin 2.0?

Podsumowując, Ethereum jest nie tylko drugą pod względem popularności kryptowalutą, ale przede wszystkim sprawnym systemem, który pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Pomimo swojej genezy, która jest silnie związana z Bitcoinem, Ethereum pokazuje jak wiele jeszcze może nam zaoferować ponad to. Wzrost popularności Ethereum na przestrzeni ostatniego roku to według wielu analityków dopiero preludium do niesamowicie ciekawego spektaklu, jakiego świadkami możemy już wkrótce zostać. Dzięki takim platformom, technologia po raz kolejny może realnie wpływać na wzrost poziomu innowacyjności rozwiązań, z których dziś korzystają rzesze konsumentów. Jedno jest pewne - najciekawsze dopiero przed nami.

Podobnie jak w przypadku Bitcoina, nie zbyt wiele rzeczy może powstrzymać Ethereum od zostania alternatywną walutą, także w handlu towarami. Możesz wymieniać cokolwiek, używając właśnie Ethereum, ale nie to jest jego główną siłą w porównaniu z innymi kryptowalutami. W mojej opinii, największą przewagę daje Ethereum możliwość tworzenia smart kontraktów, które czynią tę platformę o wiele bardziej wartościową, aniżeli jakakolwiek inna kryptowaluta.

- Gil Penchina, partner w Ridge Ventures, inwestor

Autorzy:

Justyna Kot - Project Manager & Business Analyst

https://twitter.com/JustineKot
https://www.linkedin.com/in/justyna-kot/

Piotr Pawlak - Blockchain dApps Developer

https://www.linkedin.com/in/ppawlakov/

Concise Software - software house specjalizujący się w rozwiązaniach z zakresu blockchain, Internet of things, automotive, web oraz aplikacjach mobilnych.
Od 11 lat działamy na skalę globalną, ale serce naszego teamu bije niezmiennie w Rzeszowie. Jesteśmy zgranym zespołem inżynierów i projektantów, którzy każdego dnia z pasją pomagają tworzyć swoim partnerom innowacyjny, zintegrowany świat. Wśród nich znajdują się m. in. Jaguar, Red Bull, Panasonic, Delivery Hero, Bosch, Neufund. Nasi inżynierowie należą także do czołówki ekspertów zajmujących się technologią blockchain.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu