35

Co nowego w GDR2 dla Windows Phone 8.1?

Windows Phone w tym roku otrzymał szereg ważnych aktualizacji – nie tylko w oficjalnym kanale dystrybucji, ale także i za pośrednictwem kanału Preview for Developers. Ósma wersja systemu z jedynką po kropce doczekała się stosunkowo niedawno aktualizacji GDR1, która między innymi wprowadziła organizowanie aplikacji i tethering via Bluetooth. Okazuje się, że co nieco wiadomo już […]

Windows Phone w tym roku otrzymał szereg ważnych aktualizacji – nie tylko w oficjalnym kanale dystrybucji, ale także i za pośrednictwem kanału Preview for Developers. Ósma wersja systemu z jedynką po kropce doczekała się stosunkowo niedawno aktualizacji GDR1, która między innymi wprowadziła organizowanie aplikacji i tethering via Bluetooth. Okazuje się, że co nieco wiadomo już na temat drugiej paczki usprawnień dla Windows Phone, kryjącą się za oznaczeniem General Distribution Release 2.

W sieci pojawił się nowy build Windows Phone, rzekomo zawierający w sobie GDR2 (8.12.12375.0). Ma on wprowadzić nieco zmian do ustawień, które będą sortowane alfabetycznie. Ponadto, cieszyć się mogą osoby niezadowolone z rozwiązania, które obecnie rządzi listą zainstalowanych w telefonie aplikacji – są one sortowane według liter „szybkiego dostępu”. Od Windows Phone 8.1 GDR2 będziemy w stanie posegregować je według własnego widzimisię.

beznazwy111

Od wersji GDR2 także wszystkie aplikacje będą mogły korzystać z menedżera plików, gdyż zostanie on wszyty w Windows Phone jako aplikacja systemowa. Dodatkowo, będzie można zmienić domyślny program przeznaczony do zarządzania wiadomościami – na przykład na Messengera Facebooka. Będzie także możliwe łączenie telefonu za pomocą DLNA, WiFi Direct oraz profili Bluetooth.

10647262_10152715614504181_1821267770_o

Windows Phone GDR2 ma także obsługiwać Snapdragona 805 oraz obsługę wyświetlaczy o rozdzielczości 2K.Wraz z tą aplikacją także Cortana będzie dostępna w większej liczbie krajów we wczesnej wersji. Nie wiadomo jednak, czy do tego grona dołączy Polska – jednak śmiem wątpić.

Wiele wskazuje też na to, że dla Windows Phone zostanie przygotowany nowy pakiet Office – to oznacza, że dla Windows znajdującego się na komputerach osobistych także zostanie udostępniona nowa wersja popularnego pakietu biurowego od Microsoftu. To akurat w ekosystemie Windows jest bardzo potrzebne – iOS na przykład posiada świetnie działającą, przystosowaną do obsługi dotykiem aplikację Office, w Windows 8.1 dalej jest ona nieco niedostosowana do nowego środowiska Modern UI.

W nowej odsłonie mobilnych okienek ma się pojawić także nowy rozmiar kafelka – oprócz małego (1×1), dużego (2×2) i szerokiego (2×3) pojawi się także jeszcze większy (3×3).

Kiedy dowiemy się czegoś więcej na temat kolejnej aktualizacji dla Windows Phone 8.1? Mamy do wyboru dwie najbliższe daty ważniejszych wydarzeń związanych z Microsoftem. Za dwa dni odbędzie się prezentacja dwóch nowych modeli telefonów z Redmond – Lumii 830 i 730. Być może wtedy Microsoft przekaże nieco więcej informacji na temat aktualizacji. Jeśli nie – jest jeszcze 30 września, data zaprezentowania Windows 9.

Ogrom postępów Microsoftu w ulepszaniu Windows Phone naprawdę imponuje, a program Preview for Developers zdaje egzamin. Zwłaszcza, że wersje rozsyłane w ramach tej inicjatywy są naprawdę stabilne i raczej nie sprawiają problemów. Jedyną wpadką Microsoftu w tej kwestii była aplikacja Live Lock Screen, która nie dawała się poprawnie odinstalować. Użytkownicy Windows Phone nie mają co narzekać – jak na razie Microsoft rozpieszcza ich coraz to nowymi aktualizacjami, które za każdym razem właściwie dodają szereg nowych funkcji do telefonów z kafelkowym systemem.

Grafika: 1, 2, 3