Moje przemyślenia

Co można jeszcze wymyślić i dodać do Netia Playera? Oto wyniki konkursu

Grzegorz Marczak
5

W konkursie poprosiłem was o przesłanie własnego pomysłu na aplikację do urządzenia Netia player. Aplikacje telewizyjne to jednak nieco inna bajka i wymyślenie czegoś ciekawego nie było takie proste. Mimo to dostaliśmy bardzo dużo ciekawych zgłoszeń z których wybraliśmy 3 finalistów. Przypomnę, też...

W konkursie poprosiłem was o przesłanie własnego pomysłu na aplikację do urządzenia Netia player. Aplikacje telewizyjne to jednak nieco inna bajka i wymyślenie czegoś ciekawego nie było takie proste. Mimo to dostaliśmy bardzo dużo ciekawych zgłoszeń z których wybraliśmy 3 finalistów. Przypomnę, też że nagrodami w konkursie były odpowiednio : za 1 miejsce bezterminowe korzystanie z urządzenia Netia Player wraz z usługą HBO GO (HBO GO TV), za 2 i 3 miejsce bezterminowy dostęp do usługi HBO GO.

Nie przedłużając więc oto zwycięzcy konkursu oraz ich pomysły :

I Miejsce - Inteligentny dom

Przesłany pomysł na aplikacje :

Ciekawą aplikacją mogło by być cudeńko integrujące się z systemem monitorującym. Załóżmy ze system monitorujący składa się z kilku kamer połączonych z lokalnym wifi (można założyć jeszcze jakieś połączenia po VPN do sieci zdalnej) i aplikacja przy pomocy pilota pozwalała by przełączać się miedzy poszczególnymi kamerami. Gdzieś na telewizorze był by pasek na którym sygnalizowane było że na którejś kamerze pojawił się "ruch". No i oczywiście podział powszechnie telewizora w celu podejrzenia kilku kamer jednocześni. Idąc dalej można by zrobić aplikacje która pozwalała by na sterowanie inteligentnym domem z fotela za pomocą pilota: np ktoś dzwoni domofonem, robimy podgląd na kamerę z domofony i otwieramy drzwi przy pomocy pilota. Albo jest nam za zimno w domu to przy pomocy pilota podkręcamy temperaturę naszego ogrzewania. Wymagało by to wpięcia dużej ilości urządzeń w sieć Wifi i powoduje to pewne niebezpieczeństwo przejęcia kontroli nad naszym domem, ale czego się nie robi dla wygody ( i z lenistwa)

II miejsce - Za wykorzystanie portu USB oraz innowacyjne usługi

Przesłany pomysł na aplikacje :

1. Byloby rewelacyjnie gdyby Natia Player (wraz z odpowiednimi aplikacjami dla systemu - jesli jeszcze takich nie ma) pozwalal na bezprzewodowy odbior obraz u dzwieku z roznych urzadzeń w naszej seci domowej (czyli smartfonow, tabletow czy nawet PC).
2. Otworzenie czesci systemu (a kto wie, moze w przyszlosci cos na wzor malego sklepu z aplikacjami - nie koniecznie platnymi) aby zewnetrzni deweloperzy mogli samodzielnie tworzyc wtyczki.
Zwykle im wieksza otwartosc tym wiekszy sukces (dobre opinie i popularnosc) systemu, urzadzenia. A to moze przelozyc sie na sukces sprzedazowy na wielu innych polach.
3. Skoro Netia Player ma USB to az sie prosi aby obslugiwala protokol Skype i kamery internetowe :-)
4. A jak juz bedzie obslugiwac kamere i protokol SKype to bylo by milo moc rozmawiac z konsultatntami Netii. Netia bylaby pierwsza firma, ktora komunikuje sie z klientami w tak "intymny" sposob. Wreszcie bylby sens wprowadzania zaawansowanego systemu obslugi klienta (aby klient mial szanse trafic na tego samego konslutanta). Netia stalaby sie w ten sposob naszym "loklanym" dostawca telekomunikacyjnym. W prawdziwy sposob, zyskalaby "ludzka twarz" a wszystko dzieki takiemu prostemu urzadzeniu.
5. Co wiecej skoro juz mowimy o takich rodzajach polaczen to (choc Skype to niewatpliwie konkurencja dla gloswoej oferty Netii) przed tym i tak nie ma ucieczki. A moze bylby to powod dla ludzi aby skoro maja tylko broadban z Netii dokupic dodatkowa usluge. Po co wlaczec komputer skoro mozna miec wlaczony TV i nadal byc w pelnym kontakcie z rodzina?
6. Pilot do Netia Playera - jest jaki jest i lepszy nie bedzie. Ale kamery maja mikrofony. Dlaczego by nie pozwolic uzytkownikowi na nagranie (przypisanie) prostych komend glosowych do obslugi urzadzenia. Zamiast klepac po klawisza wystarczyloby powiedrziec ipla, pogoda, hbo i juz... urzadzenie robi to co chcemy (u czesci uzytkownikow dochodzi do resetu sprzetu ale kolejny update oprogramowania na pewno to wyeliminuje ;-) ).
7. Osobiscie bardzo zyczylbym sobie tez pelniejszej wspolpracy z dyskami NAS. Szkoda, ze Netia Player nie moze skorzystac np. z takiego MY Book World :-(

III miejsce za PVR w chmurze

Przesłany pomysł na aplikacje :

Człowiek z reguły jest zabiegany, często zapomina o swoich serialach, produkcjach które miał obejrzeć na swoim ulubionym kanale telewizyjnym. Istnieje już szereg rozwiązań na to: dekodery nagrywające programy na swój własny dysk, potrafiące także "cofać telewizję", jednak od momentu w którym zaczęliśmy dany program oglądać. Można także szukać tych produkcji w HBO GO, czy innych aplikacjach. Jednak... gdy zapomnimy powiedzmy o wieczornych wiadomościach czy ulubionym teleturnieju to jesteśmy straceni na nieobejrzenie tego? Niestety tak. Są treści które bardzo ciężko odnajduje się w różnych aplikacjach typu tvn player czy ipla. Wiadomo - taka aplikacja nie może zastąpić całego kanału. Jednak gdyby pomyśleć o... możliwości wrócenia każdego programu telewizyjnego powiedzmy do.. 24 godzin wstecz? Wcześniej normalne dekodery tego nie oferowały. Zapisywały na dysk jedynie to co wcześniej już widzieliśmy. I to tego określonego kanału. Dekodery najczęściej podłączone poprzez satelitę bądź kablówkę do telewizji nie miały technicznej możliwości która umożliwiałaby im powrót do treści programu której widz nie widział. Problem ten zauważył TVN wypuszczając program TVN HD +1 który był odzwierciedleniem macierzystego programu, miał jednak godzinne przesunięcie w czasie.

Netia Player korzysta z łącza internetowego. Jak wiadomo internet to świat streamingu, mamy mnogość rozwiązań typu YouTube, konferencje wideo. Więc możliwości z tym związane są ogromne. Moim pomysłem jest by stworzyć serwer, który zapisywałby określoną ilość materiału wszystkich dostępnych programów i każdy z abonentów mógł do nich wrócić. Myślę, że każdy z nas kiedyś żałował, iż ominęła go jego audycja telewizyjna. Są też inne sytuacje, coś się dzieje w naszym mieście, podają to w wiadomościach.. Lub programy rozrywkowe jak Eska TV, bardzo często przepytuje ludzi na ulicach, a kto by nie chciał siebie zobaczyć w szklanym ekranie? Jednak to tylko namiastka przykładów.. Myślę, że takie rozwiązanie by było innowacją na rynku i na pewno znalazłaby się spora grupa osób które dzięki takiej możliwości skorzystałaby z Netia Playera. Sam jestem zwolennikiem nagrywania programów, posiadam dekoder N i gdyby tylko Netia Player miał taką możliwość jaką wcześniej opisałem - od razu sięgnąłbym po ten produkt.

Zwycięzcom serdecznie gratuluję wygranej - dziękuję też wszystkim za aktywne uczestnictwo w konkursie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu