Ciekawe strony

Co kupujemy i co kupować na Allegro? Dobrze zrobiona "kopalnia pomysłów"

Grzegorz Ułan
Co kupujemy i co kupować na Allegro? Dobrze zrobiona "kopalnia pomysłów"
9

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o nowym polskim serwisie z najpopularniejszymi aukcjami Allegro - Allehot. Miałem wówczas wiele zastrzeżeń, co do samych wyników prezentowanych w serwisie. Dziś przyjrzymy się innemu projektowi z podobnym pomysłem, jednak w lepszym wykonaniu i ciekawymi funkcjami....

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o nowym polskim serwisie z najpopularniejszymi aukcjami Allegro - Allehot. Miałem wówczas wiele zastrzeżeń, co do samych wyników prezentowanych w serwisie. Dziś przyjrzymy się innemu projektowi z podobnym pomysłem, jednak w lepszym wykonaniu i ciekawymi funkcjami. Zwłaszcza jedna z nich przypadła mi do gustu.

Mowa o serwisie Cokupuja.pl. Z założenia serwis skierowany jest dla użytkowników szukających na Allegro inspiracji i pomysłów na prezent. Dodatkowym modułem jest agregator z zakupów grupowych, który jednak pominę tutaj, od tego mamy już GoDealla. Wydaje mi się, iż zupełnie niepotrzebnie jest mieszać w jednym serwisie dwie, różniące się od siebie kategorie. Osobiście nie zdarzyło mi się szukać, co więcej, kupować prezentu w postaci kuponu.

Skupmy się jednak na Allegro, ta część serwisu zrobiona jest naprawdę dobrze. Przeglądanie aukcji najlepiej rozpocząć od wyświetlenia wszystkich kategorii - Pokaż wszystkie.

Z tego poziomu możemy wybrać interesujące nas kategorie. Cyfry w nawiasie informują o ilości nowych aukcji w kategorii. Tutaj również możemy skorzystać już z gotowych propozycji zebranych w 3 kategoriach: Popularne, Pomysły na prezent, Inspiracje.

Po wybraniu interesującej nas kategorii, wyświetlają się nam wszystkie aukcje zgodnie z założonym filtrem w postaci przycisków. Możemy tu wybrać cenę, okres wystawienia aukcji oraz opcję: kup teraz lub same licytacje. Wyniki segregowane są według liczby sprzedanych przedmiotów. W miarę przewijania strony odsłaniają się nam kolejne pozycje.

Dodatkowo możemy sprawdzić w każdej kategorii statystyki sprzedaży w porównaniu z danymi z ostatniego miesiąca.

Akurat ta funkcja wydaje mi się czysto informacyjna. Wyniki tych statystyk raczej nic nie będą mówiły użytkownikom, prócz ogólnej informacji, co najczęściej jest obecnie kupowane i w jakich ilościach. Na dziś dane dotyczą ostatnich 15 dni, każdego kolejnego dnia powiększa się ten zakres. W przyszłości, gdy zebrane dane będą dotyczyły dłuższego czasu, może to być ciekawa informacja, co i kiedy, w jakim okresie roku jest najchętniej kupowane na Allegro.

Przejdźmy do najbardziej interesującej pozycji w serwisie - Porównywarka aukcji. Podczas wyboru przedmiotu przeważnie zwracamy uwagę na kilka pozycji, z których pozostaje nam wybrać tę jedną.

Możemy tu dodać do porównania aż 8 aukcji. Wiadomo, iż im więcej tym mniej czytelne to będzie. Moim zdaniem najbardziej optymalna liczba porównywanych aukcji to trzy.
Gromadzone są tutaj wszystkie niezbędne informacje z wybranych aukcji. Możemy wygodnie porównywać sobie te oferty, łącznie z parametrami wybranych przedmiotów. W tym przypadku laptopów.

W mojej ogólnej ocenie to dobrze wykonany serwis. Przydatny w swoim przeznaczeniu. Zwłaszcza przy wykorzystaniu modułu porównywarki aukcji. Zrezygnowałbym tutaj jednak z agregatora zakupów grupowych. Wprowadza trochę zamieszania w serwisie, czyniąc go mniej czytelnym, od razu po uruchomieniu strony głównej. Nie mniej jednak to również serwis z potencjałem na przyszłość, przy rozwinięciu modułu statystyk jako alternatywy dla płatnych serwisów, udostępniających szczegółowe dane ze sprzedaży na Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

allegro