Ciekawe strony

Clerk dogs - rekomendacje filmów

Aleksandra Biolik
Clerk dogs - rekomendacje filmów
14

Mamy silnik rekomendacji newsów (Digg, Techmeme). Mamy rekomendacje muzyki (Last.fm, Pandora). No i mamy rekomendacje filmów. Clerk dogs (serwis uruchomiony w zeszłym tygodniu) pomaga wybrać filmy, które mogą nas zainteresować. System nie opiera się ani na automatycznych rekomendacjach ani rekomenda...

Mamy silnik rekomendacji newsów (Digg, Techmeme). Mamy rekomendacje muzyki (Last.fm, Pandora). No i mamy rekomendacje filmów. Clerk dogs (serwis uruchomiony w zeszłym tygodniu) pomaga wybrać filmy, które mogą nas zainteresować. System nie opiera się ani na automatycznych rekomendacjach ani rekomendacjach innych użytkowników. Filmy dobierane są zgodnie z sugestiami zebranymi od doświadczonych ekspedientów z wypożyczalni wideo. Jak mówi twórca serwisu Stuart Skorman cała strona opiera się na relacji klient-sprzedawca w wypożyczalnie wideo.

Żeby uzyskać listę rekomendowanych filmów postępujemy podobnie jak np. w Last.fm. Podajemy tytuł filmu, który nam się podobał a Clekr dogs zaproponuje listę zbliżonych filmów, które mogą nas zainteresować. Jeśli stworzona lista nie do końca nam odpowiada można ją w prosty sposób zmodyfikować. Wystarczy zamieszać w DNA filmu.

DNA filmu to 5 kryteriów, na podstawie których określany jest stopień podobieństwa filmów. Składać się na nie mogą m.in. przemoc, złożoność postaci, akcja, suspens, poziom fabuły i moje ulubione "Hollywood feel". Każde z kryteriów można dowolnie modyfikować (przy pomocy suwaka) lub zamienić na inne (w sumie do wyboru jest ponad 20 różnych kryteriów). Każdy film w momencie dodania do bazy został oceniony przez wspomnianych wcześniej wideowych ekspertów.

W fazie beta dostępnych jest jedynie 5000 pozycji, głównie w kategoriach Sensacja oraz Kryminał. Zobaczmy zatem jakie filmy proponuje Clerk dogs.

  • dla "Szklanej pułapki" pierwszych pięć pozycji to: Predator (1987), Szklana Pułapka 2, Szklana Pułapka 3, Speed i Prawdziwe Kłamstwa.
  • dla "Firewall" pierwszych pięć pozycji to: Air Force One, Nick of Time, Ścigany, Szklana pułapka, Długi postój na Park Avenue
  • dla "Zodiaca" pierwszych pięć pozycji to: Łowca, Mordercze Lato, Siedem, Milczenie Owiec, Obywatel Milk

Ogólnie nie jest źle, choć Speed i Szklana pułapka moim zdaniem nie idą w parze. W przypadku Firewall podpowiadane filmy to fabuły z udziałem Harrisona Forda.

Serwis planuje rozbudowę bazy filmów o brakujące gatunki. Do lutego 2009 w Clerk dogs ma się znaleźć nawet do 12000 filmów, łącznie z premierami, które będą dodawane na bieżąco.

Zagadką jest na razie model biznesowy Clerk dogs. Strona nie umożliwia wypożyczania filmów, ani nie kieruje do innych źródeł, w których użytkownicy mogliby zobaczyć rekomendowane filmy. Być może pieniądze pojawią się w momencie sprzedaży serwisu do np. Netflixa. Netflix posiada system rekomendacji filmów (Cinematch), tylko niezbyt dobrze działający. Od dwóch lat trwa konkurs "Milion dolarów za jego ulepszenie", ale póki co nikt nie dał rady tego dokonać. Zespół Skormana nie mógłby być dopuszczony do konkursu, gdyż nie chce ulepszyć systemu Netflixa, a go zastąpić.

Podsumowując, Clerk dogs to kolejny serwis, który pomoże nam wybrać coś za nas. Jeśli jakość tej pomocy będzie dobra to ja pewnie czasem tam zajrzę. Chociażby wtedy, gdy ktoś zapyta "jaki film oglądamy w weekend?". Clerk dogs może zastąpić w pewnym sensie LetMeGoogleThatForYou.

Źródło: NY TimesHej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

diggtechmemerekomendacje