Kino

Sieć kin Cinema 3D sprzedana: Multikino nowym właścicielem

Marek Adamowicz
Sieć kin Cinema 3D sprzedana: Multikino nowym właścicielem
6

Sieć kin Cinema 3D właśnie została sprzedana. Nowym właścicielem multipleksu została brytyjska firma Vue International, który zarządza siecią Multikino.

Sieć kin i multipleksów w Polsce stale jest rozwijana i rozbudowywana. Chociaż wielkie sieci już dawno przejęły większość rynku, to nadal wśród nich funkcjonują mniejsze firmy. Taką z nich była legnicka firma Cinema 3D, która obecnie zajmowała 4 miejsce pod względem wielkości. Obecnie pod jej szyldem działa 11 multipleksów z 49 salami, które zlokalizowane są głównie w galeriach handlowych. Kina Cinema 3D możemy znaleźć m.in. w Tarnowie, Głogowie, Kłodzku, Lesznie, Świnoujściu, Gdańsku oraz w Białej Podlaskiej. W budowie są trzy kolejne multipleksy, z czego dwa w Warszawie – jeden w CH Atrium Reduta, a drugi w budowanej Galerii Młociny. W wyniku przejęcia wszystkich 11 kin wkrótce zmieni na Multikino.

Cała sieć kin należąca do Cinema 3D jest w 100% cyfrowa. Przejęcie Cinema 3D przez Multikino powiększy sieć tego ostatniego do 43 multipleksów z 312 salami. Jak podaje portal Buisness Insider Polska, Vue International stało się właścicielem sieci Multikino w 2013 roku, kiedy to za 48 milionów Euro odkupiła ją od grupy ITI. Vue jest jednym z największych i wiodących operatorów kin na całym świecie. Brytyjska firma działa w dziesięciu krajach. Poza Polską jest to m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Dania czy też Tajwan. W samej Europie pod skrzydłami Vue jest prawie 230 kin z niecałym 1900 ekranów.

Przejęcie Cinema 3D przez Multikino jest kolejną transakcją dokonaną przez Vue. W ciągu całej historii brytyjskiej marki, ta ostatnia dokonała już 14 przejęć, a z jej usług korzysta nawet 80 milionów ludzi na całym świecie. Wysokość transakcji nie została ujawniona, jednak sfinansowana zostanie z środków własnych Vue International. Czy w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych przejęć i konsolidacji na polskim rynku?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu