Aplikacje webowe

Ciemny motyw w Google i na Facebooku wygląda obłędnie

Grzegorz Ułan
Ciemny motyw w Google i na Facebooku wygląda obłędnie
Reklama

Przeglądając dzisiaj zasoby Userstyles.org nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że wszystkie strony powinny mieć taki przełącznik wprowadzający ciemny motyw. Sprawdziłem na kilku stronach i rzeczywiście coś w tym jest, nawet w dziennym świetle moje oczy sprawniej ogarniały zawartość tych stron.

Userstyles.org to kopalnia stylów do niemal wszystkich popularnych stron w internecie. Jednak jak spojrzymy na te najczęściej wybierane przez użytkowników, to można zaobserwować, że najczęściej odmieniamy wygląd strony wyszukiwarki Google, Facebooka i YouTube. Ale to też najpopularniejsze strony na świecie, które uruchamiamy każdego dnia, więc nie ma się czemu dziwić. Niemniej, z tej trójki jedynie YouTube decydowało się udostępnić użytkownikom ciemny motyw swoim użytkownikom, co też świadczy zresztą o oczekiwaniach i ich chęci, by taka opcja była dostępna.

Reklama

Ciemny motyw w Google

Ale sprawdźmy pozostałą dwójkę. Najlepiej w moim odczuciu prezentuje się ciemny motyw w Google. Pierwsze wrażenie było wręcz piorunujące. Jakbym miał porównać domyślą wersję z tym nowym motywem, to powiedziałbym niebo a ziemia. Na pierwszym planie mamy treści sponsorowane, których linki są wyróżnione zupełnie innym kolorem, który od razu rzuca się w oczy w odróżnieniu do klasycznej wersji.

Rewelacyjnie wyglądają też kafelki z ostatnimi wiadomościami z danej witryny, choć ogólne wrażenie psuje boczny panel w szarym kolorze, wydaje mi się, że trochę się to kłóci z głównym stylem. Mógłby być tego samego koloru, co kafelki i podobnie wyróżniony.

Same linki i opisy w białym kolorze wyraźnie odznaczają się z tła strony, można bez zbytniego skupianie odczytać poszczególne elementy. Podobnie boczny panel z innymi aplikacjami w Google ładnie i wyraźnie się prezentuje po rozwinięciu.

Ciemny motyw na Facebooku

Podobną rewolucję w wyglądzie sprawia ciemny motyw na Facebooku, podobne mam też wrażenie, że strona jest czytelniejsza, podobnie lista kontaktów. Jeśli chodzi o posty znajomych, na pierwszy plan wysuwa się zdjęcie, wyraźnie odznacza się od pozostałych elementów, jeśli przykuwa naszą uwagę, to i treść czy opis wzbudzi nasze zainteresowanie, w ten sposób szybciej zapoznamy się z ostatnimi aktualizacjami statusów znajomych.

Jak zainstalować ciemny motyw?

By móc przetestować i sprawdzić jak wyglądają Wasze ulubione strony w odmienionej formie, będziecie potrzebowali jedynie rozszerzenia do przeglądarki. Ja skorzystałem ze Stylus, po tym adresem znajdziecie linki do rozszerzenia w Firefoksie, Google Chrome i Operze.

Po jego zainstalowaniu wystarczy wejść na stronę Userstyles.org i korzystając z wyszukiwarki lub kategorii po lewej stronie, odnaleźć strony, dla których przygotowano motywy i zainstalować. Wybrana strona automatycznie zmieni wygląd, bez konieczności jej przeładowywania. Widać tam też, że sporo polskich witryn doczekało się swoich nowych stylów, na liście najpopularniejszych są Onet, WP, Allegro, Interia oraz OLX.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama