Moje przemyślenia

Chyba już wiemy kto będzie zarządzał Spotify w Polsce i związku z tym kiedy wystartują w naszym kraju

Grzegorz Marczak
16

Ostatnio pod tekstem o Spotify odezwał się Przemek Pluta. Przemka znałem jeszcze z czasów kiedy zarządzał polski PayPal. Wiedziałem też, że odszedł z firmy jakiś czas temu, kilknąłem więc i wysłałem zaproszenie do znajomych na Facebooku aby zobaczyć co u niego słychać. Dzisiaj dostałem natomiast pot...

Ostatnio pod tekstem o Spotify odezwał się Przemek Pluta. Przemka znałem jeszcze z czasów kiedy zarządzał polski PayPal. Wiedziałem też, że odszedł z firmy jakiś czas temu, kilknąłem więc i wysłałem zaproszenie do znajomych na Facebooku aby zobaczyć co u niego słychać. Dzisiaj dostałem natomiast potwierdzenie zaproszenia. Pierwsze co na jego profilu rzuciło mi się w oczy to checkin w Spotify w Londynie oraz dwa wpisy o tej firmie (jest też sporo lajków związanych z Spotify). W gąszczu statusów pewnie można tego nie zauważyć, ale tutaj akurat wpisy Spotify były blisko siebie.

Zaglądam więc do Linkedin na profil Przemka i oto co widzę jeśli chodzi o najnowsze kontakty : Head of PR Spotify, Sales Director Spotify, Growth Team Spotify, Senior NAV developer Spotify, Hardare Business Developers Spotify, Nordic HR Manager at Spotify jest tego dużo więcej choć ten ostatni kontakt jest tak naprawdę znamienny.

Tak więc z bardzo dużą dozą pewności mogę założyć, że polskim Spotify zarządzać będzie Przemek Pluta. Zna rynek bardzo dobrze, ma doświadczenia międzynarodowe po pracy w eBay i PayPal. Pasuje więc do modelu.

Kiedy więc możemy spodziewać się otwarcia tego serwisu na Polski rynek? Tutaj kalkulacja będzie bardzo prosta. Zarządzającego danym rynkiem przeważnie nie zatrudnia się na pół roku wcześniej. Nie jest on potrzebny do tego aby budować kolejną wersję językową, kontrakty z wytwórniami załatwia się natomiast centralnie. Zakładam więc, że od startu serwisu dzieli nas makymalnie dwa - trzy miesiące. Idąc dalej, przed świętami nie będą startować bo nie ma to najmniejszego sensu. Przebijanie się z komunikacją przez zalew świątecznych promocji i reklam byłoby trudne a sam serwis raczej jako do kategorii gwiazdkowych prezentów nie należy. Tak więc celują w styczeń, luty 2013 i te miesiące obstawiam jako oficjalny startu usługi w Polsce.

Przez chwilę ciałem nawet napisać do PR-u Spotify (Przemek jeszcze nie odpowiedział), ale poznałem już wcześniej ich politykę komunikacji i jedyną wiadomość jakiej można się spodziewać z ich strony to, że nie komentują i pracują nad tym aby usługa była dostępna wszędzie. Oficjalny komunikat wypuszczają zawsze w dniu premiery serwisu w nowym kraju.

Otwartą sprawą pozostają ceny. Nie sądzę aby byli tak szaleni i chcieli przeliczyć 9,99 EUR na złotówki bo to byłoby samobójstwo. Mają też w Polsce konkurencje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

muzyka w sieciSpotify