Google

Chromecast, audio i głośniki Google Home nareszcie będą współpracować!

Konrad Kozłowski
Chromecast, audio i głośniki Google Home nareszcie będą współpracować!
18

Chromecast to świetne urządzenie - niskim kosztem możemy sprawić, że telewizor lub sprzęt audio będą podłączone do sieci i będą obsługiwać serwisy streamingowe. Ale czegoś do tej pory brakowało. Nie wszystkie Chromecasty potrafiły się ze sobą dogadać.

Na rynku pojawiło się wiele generacji Chromecasta, ale tak naprawdę są tylko dwie kategorie urządzeń: Chromecast oraz Chromecast audio. Pierwszy z nich podłączymy do telewizorów poprzez HDMI, a drugi do sprzętu audio przy użyciu złącza słuchawkowego 3,5 mm jack. Obydwa pozwalają na korzystanie z serwisów streamingowych, odpowiednio VOD oraz audio, ale zdecydowanie brakującą do tej pory funkcją była możliwość utworzenia grupy zawierające obydwa typy Chromecastów. Jeśli chcieliśmy posłuchać muzyki na każdym z nich, to a grę wchodziło tylko sparowanie modeli audio - tradycyjne Chromecasty podłączone do telewizorów i często kin domowych były wykluczone.

To zmienia się już teraz, choć nowość jest jak na razie w fazie testowej. W aplikacji Home (gdzie konfigurujemy wszystkie urządzenia z ekosystemu Google i inne) musimy aktywować program testowy (preview program). Zapowiedź pojawiła się w październiku i już jest wdrażana, więc nastąpiło to stosunkowo szybko. O wiele szybciej, niż obsługa telewizorów i przystawek z Android TV z poziomu głośników Google Home i Asystenta Google. Świetnie radził sobie z Chromecastami, ale z jakichś powodów nie lubił się z platformą dla telewizorów Android TV. To już na szczęście uległo zmianie, a skoro o głośnikach mówimy...

Google uwzględniło wśród nowości także inny scenariusz. W swojej ofercie posiada już nie tylko jeden, ale trzy modele głośników Google Home (recenzja): klasyczny, Mini i Max. To oznacza, że mogą znajdować się w przeróżnych pomieszczeniach, ale one również do tej pory nie dogadywały się z Chromecastami audio, więc nie było możliwe uruchomienie odtwarzania radia czy muzyki na wszystkich posiadanych urządzeniach. Tworzenie grup odbywa się w aplikacji Google Home, gdzie klikamy na "Dodaj", a później wybieramy "Utwórz grupę głośników". Od teraz znajdziecie tam wszystkie gadżety Google i tak powinno być od samego początku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu