Samsung

Chromebooki Samsunga dedykowane aplikacjom z Androida

Konrad Kozłowski
Chromebooki Samsunga dedykowane aplikacjom z Androida
57

Nareszcie oficjalnie - poczas konferencji na targach CES Samsung zaprezentował obydwa modele Chromebooków, nad którymi pracował w ostatnim czasie. Koreański producent może mieć asa w rękawie, ponieważ są to pierwsze komputery z Chrome OS, które przygotowywano głównie z myślą o obsłudze aplikacji z Androida. Poznajcie Chromebook Plus i Chromebook Pro.

Te, jak wiemy, już wkrótce będzie można swobodnie instalować na wielu modelach Chromebooków. Wymagana jest do tego odpowiednia aktualizacja systemu, wraz z którą na Chromebooku pojawi się sklep Google Play. Już teraz jest on obecny na kilku modelach, ale lista nie jest imponująca.

Zmienią to między innymi nowe Chromebooki, które przygotowali Acer i Asus. Nie ma jednak cienia wątpliwości, że to produkty Samsunga mogą być w pierwszej kolejności kojarzone z nowymi możliwościami systemu Chrome OS, ponieważ są efektem współpracy Google i Samsunga. Posiadają dotykowy ekran, który możemy obrócić o 360 stopni i obydwa urządzenia są wyposażone w rysik chowany w obudowie.

Wspominany ekran LED o przekątnej 12,3 cala posiada rozdzielczość 2400 na 1600 pikseli i pokryty jest Gorilla Glass 3. Chromebooki wyposażono w 4 GB pamięci RAM, dwa porty USB-C wspierające wyjście wideo do 4K oraz ładowanie baterii. Nie zabrakło slotu na karty pamięci microSD, a wbudowana pamięć wynosi 32 GB e.MMC.

Plus i Pro - tylko jedna różnica

Chromebook Plus i Chromebook Pro różnią się tylko jedną cechą - zastosowany procesorem. Model Plus posiada architekturę ARM (OP1), podczas gdy wersję Pro oparto o układ Intel Core M3. To pwływa oczywiście także na cenę. Obecnie wiemy, że Chromebook Plus będzie kosztował 449 dolarów i trafi na rynek w lutym, ale cenę i datę pojawienia się na rynku Chromebooka Pro dopiero poznamy.

To bardzo ciekawy ruch ze strony Google jak i Samsunga. Warto przypomnieć, że obok Acera to właśnie Samsung był producentem pierwszego Chromebooka w historii. Koreańska firma nie ma zbytnio po drodze z Google w kategorii smartwatchy wybierając własną platformę Tizen ponad Android Wear, ale partnerstwo na tym gruncie chyba nikogo nie zaskakuje.

Aplikacje przede wszystkim

Obydwa Chromebooki doskonale radzą sobie z uruchamianiem nawet bardziej wymagających aplikacji i gier pochodzących z Google Play. Obecnie tylko Google Keep będzie w pełni wspierać rysiki dołączane do komputerów, ale odpowiednie API jest już gotowe i gdy tylko deweloperzy z niego skorzystają urządzenia z Chrome OS staną się ciekawą alternatywą dla... Surface Pro od Microsoftu i iPada Pro od Apple.

Obrana przez Google i partnerów ścieżka może okazać się bardzo wyboista, szczególnie ze względu na zaangażowanie deweloperów gotowych jak najszybciej uczynić swoje aplikacje kompatybilnymi z Chromebookami, ale jednocześnie firma z Mountain View otworzyła sobie drogę do wielu potencjalnych użytkowników zainteresowanych uniwersalnymi urządzeniami typu hybryda/2 w 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu