Chrome

Poważna zmiana w Chrome Web Store. Niektórym z Was bardzo się nie spodoba

JS
Jakub Szczęsny
21

Stało się to, co było już zapowiadane od dawna. Ze względu na bardzo słabą kondycję aplikacji wewnątrz Google Chrome (nie chodzi tutaj o rozszerzenia, czy motywy), gigant postanowił się ich raz na zawsze pozbyć. To zaś oznacza, że całkiem spore portfolio dostępnych dla desktopów programów działających w ramach przeglądarki obróciło się w niwecz.

Dla uważnych użytkowników przeglądarki Google Chrome nie jest to żadna nowość - z takimi zamiarami jej producent nosił się co najmniej od roku, kiedy to został wydany wyrok na sekcję w Chrome Web Store z czasowym zawieszeniem jego wykonania. Dzień, w którym owe programy przestają być dostępne nadszedł właśnie dzisiaj - jeżeli mieliście ochotę na jakąś aplikację z tego repozytorium, to niestety będziecie musieli obejść się smakiem.

Aplikacje dla Google Chrome nie były szczególnie rozchwytywane

Podstawowym powodem, dla którego Google w taki sposób postąpił z aplikacjami dla swojej przeglądarki jest fakt, iż... mało kto je instalował. Jak się okazuje, jedynie 1 procent użytkowników Chrome korzystał z tego typu programów na platformach Windows, macOS oraz Linux. To zaś oznacza, że ogromna rzesza klientów Google nie będzie miała po czym płakać. Dla giganta natomiast kalkulacja była prosta - skoro rozwiązanie jest niepopularne, bez większego bólu serca można się go pozbyć.

Ale w sumie nawet po tych, które były w Chrome Web Store obecne nie powinniście szczególnie płakać. Okazuje się bowiem, że większość to były jedynie linki do webowych wersji popularnych usług. W nielicznych tylko przypadkach były to znacznie bardziej rozbudowane aplikacje. Niemniej, z reguły nie oferowały one nic ponad to, co było dostępne m. in. w konwencjonalnych aplikacjach np. dla systemu Windows, czy w odsłonach przeglądarkowych. Google nie spodziewa się zatem bardzo głośnych głosów niezadowolenia użytkowników, którzy dotychczas wykorzystywali takie programy tylko w ramach przeglądarki internetowej.

Sprawdź też: rozszerzenia do Chrome

Nie oznacza to jednak, że z tymi aplikacjami żegnamy się na zawsze. Te powrócą w ramach zupełnie nowego mechanizmu od Google

Progressive Web Apps to pomysł Google na programy, które mogą być uruchamiane bezpośrednio w przeglądarce. Nie trzeba ich instalować, ładują się naprawdę szybko i mogą działać sprawnie niezależnie od tego, jak szybkim dysponujemy łączem. To niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Ale nie tylko - tego typu aplikacje mają również dobrze wyglądać (i działać podobnie) także na komputerach. Jednak zanim to nastąpi, będziemy musieli nieco poczekać. Google planuje ekspansję PWA na desktopy dopiero w połowie 2018 roku, czyli za nieco ponad 6 miesięcy. Czyli - nawet, jeżeli będzie Wam brakowało aplikacji wewnątrz przeglądarki Google Chrome, nie rozstaniecie się z nimi na długo. Pojawią się, ale w nieco innej i znacznie bardziej przystępnej formie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu