Chrome

Poważna zmiana w Chrome Web Store. Niektórym z Was bardzo się nie spodoba

Jakub Szczęsny
Poważna zmiana w Chrome Web Store. Niektórym z Was bardzo się nie spodoba
21

Stało się to, co było już zapowiadane od dawna. Ze względu na bardzo słabą kondycję aplikacji wewnątrz Google Chrome (nie chodzi tutaj o rozszerzenia, czy motywy), gigant postanowił się ich raz na zawsze pozbyć. To zaś oznacza, że całkiem spore portfolio dostępnych dla desktopów programów działających w ramach przeglądarki obróciło się w niwecz.

Dla uważnych użytkowników przeglądarki Google Chrome nie jest to żadna nowość - z takimi zamiarami jej producent nosił się co najmniej od roku, kiedy to został wydany wyrok na sekcję w Chrome Web Store z czasowym zawieszeniem jego wykonania. Dzień, w którym owe programy przestają być dostępne nadszedł właśnie dzisiaj - jeżeli mieliście ochotę na jakąś aplikację z tego repozytorium, to niestety będziecie musieli obejść się smakiem.

Aplikacje dla Google Chrome nie były szczególnie rozchwytywane

Podstawowym powodem, dla którego Google w taki sposób postąpił z aplikacjami dla swojej przeglądarki jest fakt, iż... mało kto je instalował. Jak się okazuje, jedynie 1 procent użytkowników Chrome korzystał z tego typu programów na platformach Windows, macOS oraz Linux. To zaś oznacza, że ogromna rzesza klientów Google nie będzie miała po czym płakać. Dla giganta natomiast kalkulacja była prosta - skoro rozwiązanie jest niepopularne, bez większego bólu serca można się go pozbyć.

Ale w sumie nawet po tych, które były w Chrome Web Store obecne nie powinniście szczególnie płakać. Okazuje się bowiem, że większość to były jedynie linki do webowych wersji popularnych usług. W nielicznych tylko przypadkach były to znacznie bardziej rozbudowane aplikacje. Niemniej, z reguły nie oferowały one nic ponad to, co było dostępne m. in. w konwencjonalnych aplikacjach np. dla systemu Windows, czy w odsłonach przeglądarkowych. Google nie spodziewa się zatem bardzo głośnych głosów niezadowolenia użytkowników, którzy dotychczas wykorzystywali takie programy tylko w ramach przeglądarki internetowej.

Sprawdź też: rozszerzenia do Chrome

Nie oznacza to jednak, że z tymi aplikacjami żegnamy się na zawsze. Te powrócą w ramach zupełnie nowego mechanizmu od Google

Progressive Web Apps to pomysł Google na programy, które mogą być uruchamiane bezpośrednio w przeglądarce. Nie trzeba ich instalować, ładują się naprawdę szybko i mogą działać sprawnie niezależnie od tego, jak szybkim dysponujemy łączem. To niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Ale nie tylko - tego typu aplikacje mają również dobrze wyglądać (i działać podobnie) także na komputerach. Jednak zanim to nastąpi, będziemy musieli nieco poczekać. Google planuje ekspansję PWA na desktopy dopiero w połowie 2018 roku, czyli za nieco ponad 6 miesięcy. Czyli - nawet, jeżeli będzie Wam brakowało aplikacji wewnątrz przeglądarki Google Chrome, nie rozstaniecie się z nimi na długo. Pojawią się, ale w nieco innej i znacznie bardziej przystępnej formie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu