Przeglądarki internetowe

Przydatne przyciski multimedialne i większy wybór motywów już w Chrome!

Konrad Kozłowski
Przydatne przyciski multimedialne i większy wybór motywów już w Chrome!
6

Chrome zyskuje dwie super nowości, które możecie już aktywować i zacząć używać. Pierwsza z nich to globalne przyciski multimedialne, a druga większe możliwości personalizacji wyglądu przeglądarki.

Przyciski multimedialne to wbrew pozorom bardzo istotna i użyteczna funkcja. Nieistotne, czy chodzi o ich fizyczną odmianę, dostępną na przykład na klawiaturze, czy może o te zaprogramowane w systemie operacyjnym na smartfonie z ekranem dotykowym lub przeglądarce internetowej. Ta bowiem coraz częściej służy nam do konsumpcji przeróżnych treści, w tym słuchania muzyki i oglądania filmów. Często też robimy to, wykonując inne czynności, a praca lub rozrywka w wielu kartach w ramach jednego okna stała się normą.

Globalne przyciski multimedialne w Chrome

Dlatego z otwartymi ramionami przyjąłem wieści o możliwości włączenia kontrolek multimediów w najnowszej wersji Chrome (i to stabilnej!). Po aktywacji w prawym górnym rogu, obok listy rozszerzeń, pojawi się dodatkowy przycisk, pod którym ukryte są przyciski sterujące odtwarzaniem klipów z YouTube. Jeśli posiadacie kilka aktywnych kart, to na liście pojawią się one wszystkie, wraz z podglądem z wideo, trzema przyciskami (pauza, poprzedni i następny), a także tytułem klipu oraz autorem.

Dzięki trzem przyciskom można zarządzać utworami zapisanymi w playlistach, więc YouTube jako usługa muzyczna będzie sprawdzał się jeszcze lepiej, niż do tej pory. Co ciekawe, po naciśnięciu na niewielkie logo Chrome, naszym oczom ukaże się jeszcze więcej kontrolek, w tym dwie dodatkowe do przewijania.

By aktywować nową funkcję, udajcie się pod adres chrome://flags i odnajdźcie pozycję o nazwie Global Media Controls. Jest ona dostępna na macOS, Windowsie i Linuksie.

Nowe menu do personalizacji motywu Chrome

Osoby pragnące w jeszcze większym stopniu dostosować wygląd przeglądarki do swoich potrzeb będą z pewnością zadowolone z nowych możliwości, jakie wprowadziło Google. By z nich skorzystać, niezbędna jest aktywacja aż trzech pozycji w chrome://flags, oto ich lista:

  • NTP customization menu version 2
  • Chrome Colors menu
  • Custom color picker for Chrome Colors menu

Grafiki: Reddit

Gdy wszystkie je odnajdziecie i włączycie, do Waszej dyspozycji będzie kompletnie nowe menu pozwalające wybrać jeden z wielu zestawów kolorystycznych motywu, a także dostosowanie układu strony głównej, na której mogą znajdować się Wasze skróty lub linki do najczęściej odwiedzanych witryn. Jeśli żadna z tych opcji Wam nie odpowiada, to nareszcie pojawiła się możliwość ukrycia ich wszystkich, co oznacza, że wyświetlane będzie jedynie pole do wpisywania wyszukiwanej frazy.

Nowości w Chrome Canary

Grafika: Techdows

Jeśli jesteście niecierpliwi i używacie deweloperskiego wydania przeglądarki od Google, to tutaj również będą czekać na Was nowości. Wersja 79. wprowadza jeszcze bardziej minimalistyczny wygląd zakładki z profilem, gdzie wyświetlane są tylko avatar, adres e-mail oraz trzy ikony ze skrótami do najważniejszych ustawień. To wszystko zastępuje listę aż 7 różnych pozycji, więc początki z nowym menu mogą być odrobinę problematyczne.

Google poprawiło też obecny od sześciu lat w przeglądarce błąd, który sprawiał że w widoku nowej karty byliśmy przenoszeni z pola wyszukiwania do pasku adresu. Jeśli Wam to przeszkadzało, to pędźcie do sekcji z flagami i aktywujcie funkcję "Real Search box in the New Tab Page".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu