Świat

Chrome ma już 24% globalnego rynku i do grudnia przegoni Firefoxa! A co z Polską?

KM
Kamil Mizera
51

Gdy w 2008 roku pojawiła się firmowana przez Google przeglądarka Chrome światowym internetem niepodzielnie rządziły: Internet Explorer i Firefox. Początek nie był łatwy i zdania na temat szans nowej przeglądarki były mocno podzielone. Teraz, po 3 latach, jest trzecią najczęściej używaną przeglądarką...

Gdy w 2008 roku pojawiła się firmowana przez Google przeglądarka Chrome światowym internetem niepodzielnie rządziły: Internet Explorer i Firefox. Początek nie był łatwy i zdania na temat szans nowej przeglądarki były mocno podzielone. Teraz, po 3 latach, jest trzecią najczęściej używaną przeglądarką świata, a do końca 2011 roku powinna już być drugą.

Obecnie udział Chrome w rynku wynosi 23,6%. Przed nią jest już tylko Firefox z około 27,5% udziału oraz Internet Explorer, który obecnie dzierży 41,7% rynku. Ekspansja przeglądarki Google wciąż trwa – tylko w tym roku udział w rynku Chrome zwiększył się o 8%, gdy tymczasem Firefoxa spadł o 4%, a IE o 9%.

Według StatCounter do grudnia Chrome powinna zająć już drugie miejsce i podskoczyć o około 2%, przy równoczesnym spadku udziału FF do 25,3%.

 

A jak wygląda sytuacja w Polsce. Tutaj wciąż dominuje Firefox, który we wrześniu miał 51% rynku. Za nim uplasowała się Chrome z 19,8% oraz IE z 17%. Jak widać przeglądarka Mozilli trzyma się w naszym kraju mocno. Ale tylko w ciągu jednego miesiąca Chrome w Polsce przeskoczyło IE i wskoczyło z 3 na 2 miejsce.

 

 

Chrome jako 2 przeglądarka świata jeszcze w tym roku? Jest to bardzo prawdopodobne. Nic dziwnego, że Mozilla robi wszystko, by do tego nie dopuścić. Niedawno miała miejsce aktualizacja Firefoxa do wersji 7, a już trwają testy nad wersją numer 8, którą można pobrać z oficjalnej strony Mozilli, a która ma wspierać wyszukiwanie w Twitterze i wprowadzić mechanizmy kontroli nad rozszerzeniami firm trzecich. Jej oficjalna premiera przewidziana jest na listopad tego roku, więc niemal za pięć dwunasta końca roku. Czy to wystarczy by utrzymać drugą pozycję?

Trudno powiedzieć. Osobiście uważam, że jeżeli nie w tym, to zapewne już w przyszłym roku Chrome stanie się TOP2 na świecie, a jeżeli jeszcze Google wprowadzi przeglądarkę na tablety, to już wkrótce być może będzie na pierwszym miejscu.  Niestety, aby Firefox mógł zachować swoją pozycję programiści Mozilli muszą poświęcić jeszcze nie jedną godzinę na poprawę szybkości tej przeglądarki. Szczególnie tą różnicę szybkości widać przy wolnych łączach lub interencie mobilnym.

A jakiej Wy używacie przeglądarki na co dzień?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxChromeIE