Google

Chrome wreszcie pozwoli dostosować stronę startową i zmienić jej tło

Kamil Pieczonka
Chrome wreszcie pozwoli dostosować stronę startową i zmienić jej tło
31

Przeglądarka Chrome pod względem możliwości dostosowania wyglądu do wymagań  użytkownika od zawsze mocno odstawała od konkurencji w postaci Firefoxa oraz Vivaldi (następcy Opery). Teraz jednak się to zmieni. Wraz z odświeżeniem wyglądu poprzez implementację material design, zyskamy także całkiem nową stronę startową.

Własna strona startowa w Chrome

Wygląda na to, że wprowadzenie material design wraz z wersją 69 przeglądarki Chrome to dopiero początek. W najnowszej wersji beta można już teraz włączyć sobie nową stronę startową, która daje nam spore możliwości dostosowania pod siebie. Duże ikony przedstawiające miniaturki stron internetowych, które odwiedzamy najczęściej zostaną zastąpione małymi, okrągłymi ikonami z  faviconą danej strony. Ponadto będzie ich teraz maksymalnie 10, a nie tylko 8, a do tego każdą z nich można dowolnie edytować i dodawać nowe naciskając przycisk z "+".

Dodając dowolny nowy odnośnik możemy ręcznie podać jego opis oraz link. Do momentu pierwszej odsłony nowej strony ikonka będzie przedstawiała pierwszą literę adresu, później zostanie zastąpiona przez faviconę. Na obrazku poniżej widać też drugą sporą zmianę, która trafi na Chrome.

Mianowicie Google pozwoli też zmienić tło strony startowej. Do wyboru jest cały zestaw przeróżnych fotografii podzielonych na kilka kategorii. Zdecydowanie jest w czym wybierać i jeśli chcielibyście urozmaicić sobie wygląd to z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Po wszystkich tych zabiegach strona startowa w Chrome może wyglądać tak jak na obrazku poniżej. Niby nie są to jakieś kluczowe zmiany, ale wydaje mi się, że większość z nas z nich skorzysta. Tła dostępne z Chrome możecie kojarzyć z Chromebooka oraz Androida jeśli instalowaliście aplikację Google Wallpapers. Gigant z Mountain View ma tam bardzo szeroki wybór bardzo ładnych fotografii. Jeśli będziecie chcieli powrócić do ustawień domyślnych to łatwo można to zrobić wybierając odpowiednią opcję w menu w prawym dolnym rogu okna.

Jak włączyć nową stronę startową w Chrome?

U niektórych użytkowników wersji deweloperskiej oraz beta nowy wygląd pojawił się domyślnie. Google zapewne testuje nowe funkcje na ograniczonej liczbie osób i nie jest to żadna nowość. Jeśli jednak posiadacie wersje beta i nie macie nowej strony startowej to można ją łatwo wymusić, wystarczy przestawić poniższe flagi na "Enabled". Każdy z poniższych linków należy otworzyć w przeglądarce i zmienić przypisany jej parametr.

  • chrome://flags/#ntp-ui-md
  • chrome://flags/#ntp-icons
  • chrome://flags/#ntp-custom-links
  • chrome://flags/#ntp-backgrounds

Potem wystarczy już tylko uruchomić ponownie przeglądarkę i zabrać się za konfigurowanie strony startowej. Dobrej zabawy!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu