6

Christian Bale – najciekawsze filmy, ciekawostki z życia aktora

Christian Bale to wybitny aktor, który dzięki swojemu oddaniu i fenomenalnym metamorfozom potrafi nadać odgrywanym postaciom zupełnie inny wymiar. Poświęcenie, skupienie, te słowa chyba najlepiej oddają to jak podchodzi do fazy przygotowawczej przed zdjęciami. Kim jest Christian Bale i czym nas jeszcze zaskoczy?

Aktor, producent, laureat Oscara. Od razu wiemy, że mamy do czynienia z nietuzinkową osobą. Dzisiaj postaram się przybliżyć wam sylwetkę Christiana Bale’a. Aktora, który w mojej ocenie, potrafi nadać głębi niemal każdej postaci. Osobie, która słynie z niesamowitych metamorfoz w celu jak najlepszego oddania charakteru danej roli.

Christian Bale – duma Walii

Christian Charles Philip Bale urodził się 30 stycznie 1974 roku w Haverfordwest, małej miejscowości w południowo-zachodniej Walii. Najmłodszy z rodzeństwa, jedyny syn Jenny James i Davida Charlesa Bale’a. Jego matka była tancerką cyrkową, a ojciec biznesmanem i pilotem.

W dzieciństwie dużo podróżował. Mieszkał w Walii, Anglii, Portugalii i Stach Zjednoczonych. To oraz studiowanie gry aktorskiej Gary’ego Oldmana doprowadziły go do punktu, w którym obecnie jest. Christian w jednym z wywiadów podkreślił, że to właśnie Gary Oldman sprawił, że został aktorem.

Pierwszy raz na ekranach mogliśmy zobaczyć go już w 1982 roku w reklamie płynu do zmiękczania tkanin Lenor, a rok później w reklamie płatków śniadaniowych Pac-Mana. W 1984 zadebiutował na deskach teatru London’s West End w sztuce The Nerd u boku takiej gwiazdy jaką jest Rowan Atkinson.

Następnym krokiem w jego karierze był mały ekran. Christian Bale swoją pierwszą rolę dostał w 1986 roku w dramacie telewizyjnym Anastazja: Tajemnica Anny wyprodukowanym przez stację NBC. 

W 1987 Bale miał swój debiut w pełnometrażowym dramacie fantasy pt. Mio, mój Mio. To dzięki tej roli został dostrzeżony przez krytyków i obsadzony w dramacie wojennym reżyserowanym przez Stevena Spielberga, Imperium Słońca. Od tego momentu jego kariera nabierała tempa, dostawał rolę w kolejnych filmach i sztukach, m.in.: Wyspa skarbów (1990), Małe kobietki (1994), Idol (1998) oraz kinowej adaptacji komedii szekspirowskiej Sen nocy letniej (1999).

Jednak kluczowy rok dla Christiana Bale’a to 2000. Stworzył on wtedy ikoniczną już postać Patricka Batemana w filmie American Psycho.

Z czego słynie Bale?

Jak już wspomniałem we wstępie, Christian Bale słynie z niesamowitych transformacji których dokonuje dla jak najlepszego przygotowania się do roli. Wyraźnie widać, że w jego przypadku ciało to narzędzie, które należy zmienić i dostosować, aby jak najlepiej współgrało z odgrywaną postacią. Wielu zastanawia się czy to co robi jest rozsądne i zdrowe, bo kiedy patrzymy na to jak wyglądał w filmie Mechanik trudno dostrzec tam rozsądek. Do roli z 2004 roku zgubił aż 28 kilogramów!

Christian Bale w filmie Mechanik

Wszystko po to, aby do roli obrońcy Gotham przybrać 31 kilogramów, z których większość stanowiła masa mięśniowa. W końcu super bohater nie może biegać z obwisłym brzuszkiem. Patrząc na kluczowe już role Christiana Bale’a czasami zastanawiam się jak jego ciało to wytrzymuje? Rzućcie okiem na poniższe zestawienie, które można znaleźć na Wykopie.

Christian Bale - metamorfozy

Christian Bale daje z siebie wszystko co może niemal w każdej ze swoich ról. Nie chodzi tylko o genialne przygotowanie fizyczne, którego zadaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie postaci. Chodzi o te drobne szczegóły jak zmiana barwy głosu Batmana czy idealne wczucie się w klimat jak w American Psycho.

Najlepsze filmy w jakich wystąpił Christian Bale

To trudny temat do opisania dla mnie, bo jest bardzo subiektywny. Postaram się jednak każdą z pozycji uargumentować. Nie mniej jednak zachęcam was do podzielenia się waszymi typami w komentarzach!

Imperium słońca – rola, dzięki której zaczął wyrabiać sobie imię w branży. Nie było to może nic wybitnego, ale pokazała, że Bale potrafi dużo więcej niż przeciętne dziecko i że ma talent.

American Psycho – po pierwsze jest to punkt zwrotny w karierze Christiana Bale’a. Po drugie postać, którą tam stworzył jest wyjątkowa. Psychopatyczny morderca, który potrafi równocześnie być uroczy i sympatyczny. 

Christian Bale - American Psycho

Mechanik – nie wiem czy ten film jest tak istotny z powodu doskonałej gry aktorskiej czy dzięki fenomenalnej wręcz metamorfozie. Najprawdopodobniej to właśnie dzięki połączeniu tych dwóch czynników jego rola w tym filmie jest i będzie niezapomniana.

Batmana konkretnie cała trylogia. To chyba mogę pozostawić bez komentarza.

American Hustle – ponownie przykład doskonałego przygotowania, w którym ani się nie głodził, ani nie budował mięśni. Tym razem przybrał czystego, wielkiego sadła, które jak się potem okazało doprowadziło do urazu kręgosłupa. Dodajmy do tego ponownie doskonała grę aktorską i mamy przepis na sukces w wykonaniu Christiana Bale’a

Jednak, moje dwie ulubione role Christiana Bale’a to Alfreda Bordena z filmu Prestiż oraz John Preston z Equilibrum.

Oczywiście nie można też zapomnieć o rolach w American Hustle (Oscar za najlepszą rolę drugoplanową) oraz Vice (nominacja do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową).

Christian Bale - Vice

Te kreacje aktorowi splendoru nie przyniosły

Oczywiście Christian Bale nie ma talentu do tworzenia samych genialnych kreacji. Dlatego postanowiłem też wybrać kilka, które są do poprawki lub zapomnienia.

Shaft – zabawne, że rola w tym filmie jest w pewien sposób zbliżona do tej znanej z American Psycho. Co więcej oba filmy są z roku 2000. Jednak to co pokazał w Shaft jest po prostu mizerne. Postać jest płaska, jednowymiarowa. Nie buduje napięcia ani nie prezentuje niczego nadzwyczajnego.

Władcy ognia – osobiście lubię ten film. Nie jest wybitny, ale chętnie do niego czasem wracam. Nie mniej jednak Christian Bale nie pokazał tu swojego kunsztu.

Podobnie sytuacja ma się z tym co pokazał w Terminator: Ocalenie. 

Wszystkie te 3 filmy łączy jedno. Postać grana przez Bale’a nie ma głębi i jest grana na jedną nutę. 

A jakie jest Wasze top 3 najsłabszych ról tego aktora?

Najlepszy Batman?

Christian Bale dla wielu słynie właśnie z roli Batmana. Dlatego trzeba sobie zadać pytanie czy jego adaptacja jest najlepsza. Zaznaczam, że nie ma tu złej czy dobrej odpowiedzi. Każdy może mieć na ten temat swoje zdanie i dlatego ponownie zachęcam do pozostawienia swojej opinii w komentarzach.

Christian Bale - Batman

Z mojej perspektywy jest to najlepsza wersja obrońcy Gotham. Wydaje się być najbardziej złożona i prezentować realne rozterki i problemy. To co było pokazane przez Michaela Keatona czy Georga Clooneya powinno być wrzucone w otchłań zapomnienia. 

Lubię czasem wrócić do pierwszego Batmana granego przez Adama Westa. Jednak ciężko tych dwóch panów porównywać. Można wręcz powiedzieć, że Batman grany przez Westa i Bale’a to po prostu zupełnie inne postacie. 

W jakich filmach już wkrótce zobaczymy Christiana Bale’a?

A co dobrego szykuje nam Christian Bale w nadchodzącym czasie?

Z dostępnych obecnie źródeł wiemy, że walijski aktor przygotowuje się do dwóch ról. Stanie się on częścią uniwersum MCU w filmie Thor: Love and Thunder który do kin ma wejść w 2022 roku. Jest również zaangażowany w projekt Davida O. Rusella jednak nie posiada on obecnie ani daty, ani tytułu.