AMD

Nowy chipset AMD B450 i nowe procesory już za kilka tygodni

Kamil Pieczonka
Nowy chipset AMD B450 i nowe procesory już za kilka tygodni
0

AMD podczas prezentacji procesorów Ryzen 2. generacji pokazało tylko 4 modele - Ryzen 7 2700X/2700 oraz Ryzen 5 2600X/2600. Kolejne układy mają trafić do sklepów w drugiej połowie roku i wygląda na to, że będzie to raczej wcześniej niż później.

Wskazuje na to nie tylko wyciek oznaczeń nowych modeli, ale także informacje dochodzące od producentów płyt głównych. Większość z nich ma już gotowe sample bazujące na chipsecie B450, który zastąpi starszy model B350 i uzupełni obecnie szczupłą ofertę. Wraz z nową generacją procesorów zadebiutował chipset X470, który trafił raczej do droższych płyt głównych, a jest wymagany do funkcjonowania kilku nowych technologii dostępnych w Ryzenach.

AMD B450 to tylko mały lifting

W gruncie rzeczy chipset B450 tworzony przez firmę ASmedia to tylko mały lifting modelu B350. Jego główne zalety to mniejsze zużycie energii niż poprzednik i możliwość wykorzystania technologii XFR2 Enhanced oraz Precision Boost Overdrive, które zadebiutowały wraz z architektura Zen+. Pozwalają one na osiągniecie nieco wyższych zegarów w trybie boost, a co za tym idzie większą wydajność.

Poza tym różnic nie ma, do dyspozycji mamy po 2 porty USB 3.1 Gen2 i Gen1, 2 porty SATA, 6 linii PCIe oraz oczywiście możliwość podkręcania. Warto też dodać, że płyta umożliwia tworzenie prostych macierzy RAID, w tym przy wykorzystaniu interfejsu NVME. W gruncie rzeczy dzięki temu cena nowych płyt głównych już na starcie nie powinna być wygórowana, a biorąc pod uwagę, że AMD nie blokuje mnożników, to tak naprawdę i najważniejsza jest możliwość OC.

Nowe procesory to głównie niższa półka

Wraz z nowym chipsetem na rynek powinny trafić też nowe procesory z tańszego segmentu. I tak rodzina Ryzen 3 wzbogaci się o model 2100 oraz 2300X, oba wyposażone w 4 rdzenie bez technologii SMT. Oferta procesorów Ryzen 5 wzbogaci się natomiast o układ 2500X, który będzie oferował 4 rdzenie i 8 wątków podobnie jak Ryzen 5 2400G, ale z nieco wyższym taktowaniem. Tym samym AMD będzie miało ofertę obejmującą każdy przedział cenowy i będzie gotowe aby zakończyć produkcję układów Ryzen pierwszej generacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu