AMD

Czy AMD anuluje mi gwarancję jak nie użyje ich chłodzenia?

Kamil Pieczonka
Czy AMD anuluje mi gwarancję jak nie użyje ich chłodzenia?
31

Jeden z polskich portali zwrócił uwagę na to, że na stronach AMD w dziale często zadawanych pytań (FAQ) pojawiła się dosyć kontrowersyjna informacja dotycząca warunków gwarancji na procesory. Jeśli bralibyśmy ją dosłownie, to oznacza mniej więcej tyle, że użycie innego chłodzenia niż to z pudełka, anuluje nam prawo do wymiany gwarancyjnej w razie awarii.

Aktualizacja 26.04.2018, 22:00:

Tak jak zostało to zapowiedziane, AMD zrobiło aktualizację FAQ i warunków gwarancji. W skrócie, zastosowano zdroworozsądkowe podejście, które opisałem w swoim tekście. Jeśli użyjecie chłodzenia zgodnego ze specyfikacją (TDP) to nie utracicie gwarancji na swój procesor.

Aktualizacja, 24.04.2018, 19:00:

Tak jak się spodziewałem, AMD przyznało, że ten FAQ ma już 5 lat i musi zostać zaktualizowany, co nastąpi w najbliższym czasie. Wtedy też zapis ten prawdopodobnie zniknie albo zostanie bardziej uściślony.

 

Jak podaje Benchmark.pl, tak zwane boksowe wersje procesora, czyli te sprzedawane w komplecie wraz z chłodzeniem (jak np. recenzowane niedawno modele Ryzen 7 2700X i Ryzen 5 2600X), w warunkach gwarancji mają wymóg stosowania dołączonego chłodzenia. Tak przynajmniej wynika z informacji zawartej w dziale FAQ na stronach AMD, choć trzeba szczerze przyznać, że jest to warunek, który bardzo trudno byłoby skontrolować.

Wysłaliśmy zapytanie do polskiego oddziału AMD, czy faktycznie taki bardzo nieżyciowy zapis jest egzekwowany. Jak tylko otrzymamy komentarz to z pewnością go opublikujemy.

Nie używam boksowego coolera, co robić?

Nic. Na ten moment mogę co prawda tylko spekulować, ale podejrzewam, że tego typu zapis skierowany jest raczej w stronę tych, którzy skądinąd całkiem niezłe fabryczne chłodzenie wymienią na coś gorszego. Mowa tu przede wszystkim o gorszych parametrach w kwestii zdolności odprowadzania ciepła. Taki Ryzen 7 2700X ma TDP (Thermal Design Power) ustalone na poziomie 105W, co nie jest małą wartością. Nie każdy cooler jest w stanie odebrać od procesora tyle ciepła i skutecznie je odprowadzić.

Osoby, które korzystają z wydajniejszych rozwiązań nie mają się czego obawiać, bo zastosowanie lepszego chłodzenia z pewnością nie anuluje im gwarancji na procesor. Osobną kwestią jest fakt, że termiczne uszkodzenie procesora w dzisiejszych czasach to nie taka prosta sprawa. Czasy płonących Athlonów Thunderbird już dawno minęły.

Intel też ma ciekawe zapisy w warunkach gwarancji

Nie tylko AMD ma dziwne zapisy w warunkach gwarancji swoich produktów. Konkurencja spod znaku Intela dla swoich procesorów z literką K w nazwie (z odblokowanym mnożnikiem) przewiduje możliwość anulowania gwarancji, jeśli procesor był podkręcany. Dodam tylko, że w zasadzie na platformie Intela, procesory można podkręcać tylko mnożnikiem, więc nadają się do tego tylko układy z serii K...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu