Świat

Chiny dopięły swego. Globalny handel znowu ruszy

Patryk Łobaza
Chiny dopięły swego. Globalny handel znowu ruszy
Reklama

Po miesiącach napięć na linii Waszyngton–Pekin, Nvidia uzyskała zgodę na wznowienie sprzedaży chipów AI H20 do Chin. Decyzja amerykańskiego Departamentu Handlu zapadła krótko po spotkaniu prezesa firmy z Donaldem Trumpem i jest traktowana jako gest dobrej woli w kontekście trwających rozmów handlowych.

Po miesiącach napięć i niepewności, Nvidia odniosła istotne zwycięstwo w walce o utrzymanie swojej obecności na chińskim rynku. Jak informuje Bloomberg, amerykańska administracja zdecydowała się na rzadki zwrot w polityce handlowej i wyraziła zgodę na sprzedaż chipów H20 do Chin. Decyzja zapadła krótko po wizycie prezesa Nvidii, Jensena Huanga, u byłego prezydenta Donalda Trumpa oraz po jego rozmowach z chińskimi urzędnikami w Pekinie.

Reklama

To już koniec wojenki handlowej?

W kwietniu Departament Handlu USA nałożył ograniczenia na eksport chipów H20, które wcześniej stanowiły hit sprzedażowy w Chinach. Zakaz kosztował Nvidię miliardy dolarów, a jego uchylenie może znacząco poprawić sytuację finansową firmy na drugim co do wielkości rynku zbytu. Władze USA zapowiedziały, że wznowią wydawanie licencji eksportowych dla chipów H20, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o rynku chińskim.

Choć Nvidia nadal nie może eksportować swoich najmocniejszych układów AI do Chin, to decyzja Waszyngtonu traktowana jest jako akt dobrej woli wobec Pekinu i element szerszego porozumienia handlowego między oboma krajami. Huang, który jeszcze kilka lat temu unikał polityki, dziś regularnie podróżuje między Waszyngtonem a Pekinem, próbując utrzymać biznesowy balans między supermocarstwami.

Podczas wizyty w Chinach, Huang zapowiedział także nowy chip AI przeznaczony na lokalny rynek, oparty na flagowej architekturze Blackwell. Układ ma wspierać m.in. automatyzację przemysłową i logistykę, ale – jak donoszą źródła – został celowo ograniczony pod względem wydajności, by spełniać amerykańskie normy eksportowe.

To nie pierwszy raz, gdy Nvidia musi modyfikować swoje produkty, aby dostosować się do zmieniających się przepisów. Huang publicznie skrytykował politykę eksportową USA, nazywając ją „porażką”, podkreślając, że ciągłe przesuwanie granic regulacyjnych utrudnia prowadzenie globalnego biznesu.

Grafika: depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama