Jeżeli nie wiesz jak wymówić Xiaomi, być może niedługo będziesz miał do czynienia z kolejną nazwą wywołującą ból głowy. Zhaoxin właśnie wprowadził do sprzedaży swoje procesory x86 – KaiXian.
Informacje o tym, że VIA wspomoże tworzenie chińskiego procesora x86, podawaliśmy na początku roku. Teraz możemy przypomnieć charakterystykę układów, których następcy być może rzucą wyzwanie AMD i Intelowi. Trudno bowiem obecne konstrukcje SoC nazwać zaawansowanymi technologicznie demonami wydajności.
Piąta generacja procesorów KaiXian (w skrócie KX) bazuje na mikroarchitekturze WuDaoKou. Produkowane są one w procesie 28 nm, w chińskiej fabryce HLMC. Już to wskazuje, że będą one oferowane przede wszystkim w niedrogich laptopach i desktopach. Wspomniana architektura pozwala na obsługę takich instrukcji jak Intel VT-x i TET (Trusted Execution Technology), SSE 4.2, czy AVX i AVX2. Zapewniono wsparcie dla nawet 64 GB pamięci DDR4, a zintegrowana grafika ma obsługiwać do trzech monitorów, rozdzielczość 4K i DirectX 11.1. Układ o wielkości 187 mm2 mieści 2,1 mld tranzystorów. Mają być to procesory lutowane do płyty głównej, a więc BGA.
do ośmiu rdzeni i skromna wydajność
Czterordzeniowe KX-5540 i KX-5640 mają 4 MB Cache L2 i taktowanie 1,8 lub 2,0 GHz. Ośmiordzeniowe KX-U5680, U5580 i U5580M wyposażono w 8 MB pamięci podręcznej i najwyższy zegar też zatrzymuje się tu na 2,0 GHz. Jak widać, nazewnictwo próbuje naśladować to, które znamy od AMD i Intela. Wystarczy spojrzeć np. na znacznik M, wskazujący na procesor niskonapięciowy. Padają zapowiedzi konkurencji z Core i3 i Core i5. Jednocześnie podano wyniki w benchmarku SPEC CPU 2006. Ośmiordzeniowy KX-U5680 jest w nim niewiele szybszy od serwerowego Atoma C2750. Delikatnie mówiąc, nie należy się więc spodziewać fajerwerków wydajnościowych. A producent i tak jest dumny z postępów poczynionych w stosunku do poprzedniej generacji.
Przedstawiono też ośmiordzeniowe procesory KaisHeng, przeznaczone do rozwiązań wbudowanych, urządzeń sieciowych, pamięci pasowych i serwerów. KH-25800 i KH-26800 mają po 8 MB pamięci podręcznej i różnią się tylko taktowaniem – 1,8 lub 2,0 GHz. Jednym z ważniejszych elementów ich charakterystyki jest obsługa pamięci ECC i RDIMM.
Co ciekawe, padła deklaracja, że procesory serii KX-5000 są odporne na lukę Meltdown. Jest to używane, jako argument za zakupem chińskich procesorów. Jednocześnie potwierdzono podatność na Spectre. Skomplikowanie operacji potrzebnej do przeprowadzenia ataku ma go jednak czynić trudnym i w rezultacie właściwie niemożliwym do wykonania.
Procesory VIA Zhaoxin muszą jeszcze sporo nadgonić, by stać się alternatywą dla dwóch głównych graczy. Chińczycy zdają sobie z tego sprawę, ale mają też ambitny plan dokonania odpowiednich postępów w trakcie dwóch najbliższych generacji. Trwają już nad nimi prace. Piąta generacja procesorów KaiXian prawdopodobnie sprzedawana będzie tylko na rynku chińskim. Tak samo zresztą jak następna. Ale zapowiedziana już siódma generacja – KX-7000 – jeżeli potwierdzi swój potencjał, mogłaby wypłynąć na szersze wody.
Źródło: wikichip fuse via Guru3D
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu