Felietony

Chcesz się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? There is an app for that!

Krzysztof Wąsowski
Chcesz się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? There is an app for that!
Reklama

Wielu z nas na pewno odbyło i możliwe, że jeszcze odbędzie rozmowy kwalifikacyjne. Największym wyzwaniem jakie zazwyczaj stoi przed osobą rekrutowaną ...

Wielu z nas na pewno odbyło i możliwe, że jeszcze odbędzie rozmowy kwalifikacyjne. Największym wyzwaniem jakie zazwyczaj stoi przed osobą rekrutowaną jest przygotowanie się do takiego spotkania. Problem polega na tym, że nigdy do końca nie jesteśmy pewni czego się spodziewać i o co będą nas pytać. Całemu wydarzeniu towarzyszy stres w końcu staramy się o lepszą, ciekawszą i lepiej płatną pracę. Prawda? Co ciekawe, portali rekrutujących i samych narzędzi ułatwiających rekrutację na rynku jest wiele, a brak na nim narzędzi dla osób rekrutowanych. Problem tremy i przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej pragnie rozwiązać Polski startup: Virtual Recruiter.

Reklama

Na rynku są dostępne książki oraz poradniki, które są często nieaktualne i nie trafiające do realnych potrzeb kandydatów i ich problemów. Nie odpowiadają również na pytania, które stawia sobie aplikujący. Informacje z sieci trzeba przyjmować z dużą dozą krytyki, ponieważ mogą pochodzić z niewiadomego źródła, a ich autorami mogą być osoby mające niewielki związek z branżą i brak doświadczenia.


Prawda jest taka, że do rozmowy kwalifikacyjnej ciężko jest się przygotować. Po pierwsze mało pracodawców informuje jak będzie wyglądało samo spotkanie. Czasem może to być klasyczny wywiad gdzie rekrutowany czuje się bardziej jak oskarżony o morderstwo, czasem otrzymujemy różne zadania logiczne bądź matematyczne, a czasem bierzemy udział w tak zwanych assesment center czyli potocznie mówiąc w grach i zabawach zespołowych.

Przygotować się do wszystkich trzech scenariuszy jest ciężko, pozostaje nam spisać sobie swoje osiągnięcia, którymi chcielibyśmy się pochwalić, a także nasze mocne i słabe strony. Czasem warto się też zastanowić co chcielibyśmy robić za 5, 10 i 15 lat. Przed samą rozmową warto przypomnieć sobie kwestie merytoryczne związane z daną branżą, specyfiką pracy itd., a przed położeniem się spać warto walnąć pacierz, co by Bozia nad nami czuwała.

Tak przynajmniej było do tej pory. Ten stan rzeczy chce zmienić Virtual Recruiter, czyli Polski startup, który obrał sobie dość ambitny cel. Trójmiejski startup jest w trakcie prac nad aplikacją mobilną na platformy iOS i Android. Appka będzie umożliwiać trening rozmowy kwalifikacyjnej z wirtualnym rekruterem na dowolne wybrane przez siebie stanowisko np. Branża Sprzedaż, stanowisko Team Leader.

Aplikacja ma wyjść naprzeciw problemom jakie spotykają kandydaci podczas rozmów kwalifikacyjnych. W aplikacji znajdą się zestawy pytań, przygotowane przez zespół ludzi z doświadczeniem w branży HR. Praktycy będą w stanie określić jakie zachowania i jakich pytań mogą spodziewać się rekrutowani. Sama aplikacja to nie tylko zestawy pytań i testów, których możemy się spodziewać podczas rozmowy. Nie należy zapominać, że podczas każdego spotkania kwalifikacyjnego zachowujemy się odrobinę inaczej niż zwykle. Widać po nas zdenerwowanie, roztrzęsione ręce, czy chwiejący się głos.

Dzięki aplikacji będziemy mogli spojrzeć na siebie samego okiem rekrutera i usłyszeć to co mówimy. Tym samym aplikacja pozwoli użytkownikowi, przeprowadzić kilka prób i przygotować się nie tylko pod kątem merytorycznym do rozmowy, ale także pod kątem psychicznym i na swój sposób „aktorskim”. Nie mam tu na myśli aktorstwa w sensie udawania kogoś kim się nie jest bo nie oto w tym wszystkim chodzi, a raczej mam na myśli uspokojenie wewnętrznego ja. Funkcja nagrywania głosu oraz obrazu, to ciekawy zabieg dzięki niej będziemy mogli bardziej krytycznie spojrzeć na siebie co zmusi użytkownika do większej pracy nad sobą.

W przyszłości, zespół planuje także przygotować komplementarny z aplikacją serwis Web, na którym użytkownik będzie mógł znaleźć informacje na temat: dress codu, savoir vivre, komunikacji werbalnej i nie werbalnej, a także informacje o aktualnych płacach w różnych branżach. Udostępnienie takiego zestawu narzędzi jest ogromnym ukłonem w stronę rynku pracy. Przede wszystkim dlatego, że takie narzędzia mogą być wykorzystane nie tylko do samego przygotowania się do rekrutacji.

Reklama

W przyszłości po odpowiednich modyfikacjach, jednak z wykorzystaniem zbliżonych funkcjonalności możemy zobaczyć aplikacje, które np. podnoszą umiejętności sprzedażowe u już pracujących. Virtual Recruiter imo otwiera nowe

możliwości w dziedzinie szkolenia i samodzielnego doskonalenia umiejętności. Możliwe, że nawet w dziedzinie podnoszenia własnej wartości.

Model biznesowy oparty jest na Freemium, będzie charakteryzował się dużą ilością użytkowników korzystających z podstawowej oferty pytań ogólnych za darmo. Za spersonalizowany dostęp do profesjonalnej bazy pytań w danej branży, trzeba będzie zapłacić. Dostępny będzie także wariant B2B dla przedsiębiorstw, nadający rekrutacji i selekcji nowy wymiar.

Reklama

Warto nadmienić, że póki co niema na rynku podobnej aplikacji, która by pomogła osobom starającym się o pracę w przygotowaniach merytorycznych i „aktorskich”. Z informacji, które udało mi się uzyskać od CEO startupu Anny Czoska, zespół dopiero od niedawna pracuje nad swoim produktem, aktualnie skupiają się na stworzeniu funkcjonalnych aplikacji na dwie najpopularniejsze platformy iOS i Android. Pomimo krótkiego czasu istnienia startupu Virtual Recruiter wieńczy już pierwsze sukcesy. Kilka dni temu ich pomysł wygrał Trójmiejski Startup Weekend i tym samym zakwalifikował się do Global Startup Battle.

Osobiście jestem dumny z tego pomysłu i produktu z dwóch powodów. Pierwszy to nowe bardzo ludzkie spojrzenie na problem rekrutacji i tworzenie narzędzia, które ułatwi wejście do świata kariery świeżo upieczonym absolwentom uczelni wyższych. Drugi powód jest bardzo prozaiczny Virtual Recruiter jest produktem Polskim a takim pomysłom będę kibicował zawsze!

Przyznam szczerze, że początkowo nie byłem przekonany do tego pomysłu. Jednak po dłuższym zastanowieniu się stwierdzam, że sam bym z chęcią skorzystał z tego „wynalazku”. W swojej dziedzinie może być produktem przełomowym na skalę światową, bo niema co ukrywać przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest problemem, który dotyka wiele osób na świecie.

Jeżeli tak jak ja kibicujecie Virtual Recruiter to macie szansę jeszcze dziś pomóc im zakwalifikować się do finałowej 15, która wybierze się do Brazyli i będzie miała możliwość reprezentować nasz kraj na Global Startup Battle. Nagrodą główną jest 35 000 USD, która pozwoli startupowi rozwinąć skrzydła i spełnić marzenia.
Instrukcja głosowania poniżej:

1. Kliknij na ten link


2. Wciśnij "lubię to"
3. Znajdź pomarańczowy przycisk VOTE na środku strony
4. Skomentuj i podziel się na swojej tablicy
.

Reklama


:
Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama