Moje przemyślenia

Często robisz zdjęcia swoim telefonem? Dokup do niego "profesjonalny" obiektyw!

MK
Marcin Kamiński
7

Robienie zdjęć za pomocą telefonów komórkowych to bardzo popularna czynność, szczególnie napędzana dzięki takim aplikacjom jak Instagram oraz serwisom typu Facebook. Jako że coraz więcej osób zastępuje aparaty smartfonami i tabletami, powstała seria specjalnych obiektywów, które współpracują zarówno...

Robienie zdjęć za pomocą telefonów komórkowych to bardzo popularna czynność, szczególnie napędzana dzięki takim aplikacjom jak Instagram oraz serwisom typu Facebook. Jako że coraz więcej osób zastępuje aparaty smartfonami i tabletami, powstała seria specjalnych obiektywów, które współpracują zarówno z urządzeniami Apple, jak i tymi z zainstalowanym systemem Android. Specjalne nakładki znacznie rozszerzają możliwości standardowej komórki w roli aparatu, dając możliwość robienia zdjęć o szerokim kącie widzenia czy zbliżeń makro.

Przewagą smartfona z nawet najgorszą optyką nad profesjonalnym aparatem fotograficznym jest to, że zawsze mamy go przy sobie. W myśl zasady, że lepiej mieć słabej jakości zdjęcie niż żadne, wiele osób coraz częściej w przeróżnych okazjach wykonuje galerie zdjęć swoim telefonem. Aby poprawić ich jakość, możecie zainteresować się specjalnymi obiektywami, nakładanymi na obudowę telefonu lub tabletu. Dzięki takiej wspomagającej optyce możliwe stanie się wykonywanie fotografii szerokokątnej lub makro za pomocą iPhone’a, iPada lub innego smartfona czy tabletu z Androidem!

Nakładanych obiektywów dla urządzeń mobilnych jest kilka – ich ceny oscylują w granicach od 20 do 45 dolarów za sztukę. Do produkcji wykonano wysokiej jakości szkło oraz aluminium, które posłużyło do konstrukcji obudowy.

Pierwszy obiektyw to tak zwane „rybie oko”, znacznie powiększające kąt widzenia przez aparat wbudowany w telefon lub tablet. Znacznie łatwiej uchwycić wówczas szerszy kadr na pojedynczej fotografii.

Obiektyw Wide Angle/Macro Lens to urządzenie 2 w 1 – dzięki zdejmowanej nakładce makro służy on zarówno do wykonywania fotografii o szerokim kącie, lecz także w dużym zbliżeniu. Odkręcana nakładka makro daje możliwość wykonania zdjęcia z bardzo bliskiej odległości.

Ostatni z nakładowych obiektywów dla urządzeń mobilnych z oferty sklepu Photojojo to Telephoto – jego właściwości pozwalają na wykonywanie fotografii obiektów znajdujących się daleko od nas. Zoom daje dwukrotne zbliżenie w porównaniu do obiektywu bez nakładki.

Dodatkowe obiektywy na komórkę wydają się ciekawym pomysłem, osobiście wolałbym jednak zdecydowanie nosić ze sobą dodatkowo mały aparat z możliwością publikowania zdjęć w internecie bez konieczności zgrywania zawartości karty pamięci na dysk twardy. Takie rozwiązanie wydaje mi się rozsądniejsze, zachowujemy bowiem wysoką jakość fotografii, a jednocześnie zbliżamy się do wygody dzielenia się zdjęciami z poziomu telefonu.

Więcej informacji oraz przykładowe fotografie w większej rozdzielczości znajdziecie pod tym adresem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneAndroidiPad