Mobile

[CES 2015] Samsung Galaxy A3 i A5 wyglądają lepiej niż nowe iPhony

Grzegorz Marczak
[CES 2015] Samsung Galaxy A3 i A5 wyglądają lepiej niż nowe iPhony
72

Podczas targów CES2015 miałem okazję pobawić się dwoma nowymi modelami telefonów, które niedługo wejdą również na polski rynek. Mowa tutaj o Samsung Galaxy A3 i A5. Wcześniej nie zwracałem dużej uwagi na informacje o tych telefonach, dlatego tym bardziej byłem zaskoczony. Samsung wypuszcza niskob...

Podczas targów CES2015 miałem okazję pobawić się dwoma nowymi modelami telefonów, które niedługo wejdą również na polski rynek. Mowa tutaj o Samsung Galaxy A3 i A5.

Wcześniej nie zwracałem dużej uwagi na informacje o tych telefonach, dlatego tym bardziej byłem zaskoczony. Samsung wypuszcza niskobudżetowe smartphony, które moim zdaniem wyglądają lepiej niż Samsung Galaxy S5 czy nawet nowe iPhony.

Po tegorocznych premierach i po zapowiedziach widać, że to właśnie na tym segmencie firma chce się skoncentrować w 2015 roku. Ryzyko kolejnego niepowodzenia sprzedażowego przy flagowym modelu będzie więc amortyzowane bardzo porządną średnią półką, na której pojawi się właśnie Galaxy A3 i A5 oraz E5 i E7. Mnogość sprzętu nie bardzo pomaga mi natomiast zrozumieć portfolio Samsunga. Jeśli chodzi o półkę premium wszystko jest jasne, natomiast nowe modele w segmencie niższym mogą powodować również problem dla klientów, którzy nie do końca będą wiedzieli co wybrać.

Modele te opisywaliśmy już w zeszłym roku:

Model z wyższym numerem doczekał się 5-calowego wyświetlacza Super AMOLED o rozdzielczości 1280×720 pikseli, czterordzeniowego procesora o taktowaniu 1,2 GHz, aparatu 13 Mpix (mowa o głównym module foto). Użytkownicy mogą liczyć na 2 GB pamięci operacyjnej oraz 16 GB pamięci wbudowanej (możliwość rozszerzenia z pomocą kart microSD). Obraz dopełniają akumulator o pojemności 2300 mAh oraz Android 4.4.

W przypadku Galaxy A3 zastosowano mniejszy ekran: 4,5 cala w rozdzielczości 960×540 pikseli, procesor ten sam, co w A5, aparat główny 8 Mpix. Do tego 1 GB pamięci operacyjnej, 16 GB pamięci wbudowanej oraz bateria o pojemności 1900 mAh. Urządzenie waży 110 g, zapewne zdajecie sobie sprawę z tego, że inteligentne telefony z linii Galaxy A posiadają standardowe zestawy czujników i modułów łączności.

Jeśli chodzi o pierwsze wrażenia z zabawą A3 i A5 to są one bardzo dobre. Trudno uwierzyć, że będzie to sprzęt z średniej półki patrząc na jakość wykonania. Aluminiowa obudowa powoduje, że mamy wrażenie iż w rękach mamy telefon z najwyższej półki.

Aluminium, którym obudowane są oba modele jest świetnie dopasowane i wykonane z należytą dokładnością. Przy tym wszystkim oba modele są bardzo cienkie A3 to 6.7 mm a A5 to zaledwie 6.9 mm. Nie mamy jednak problemu z trzymaniem tych modeli w ręku. Aluminium nie jest idealnie gładkie, jeśli chodzi o plecy telefonu, dzięki czemu nie mamy wrażenia, że za chwilę wymsknie nam się z ręki.

Jeśli chodzi o system, to mamy tutaj oczywiście Android 4.4, który w obu telefonach sprawuje się bardzo dobrze. Przy moich testach nie zauważyłem, żadnych lagów czy spowolnienień. Trudno jednak wyrokować o wydajności systemu mając całkowicie nowy i czysty telefon. Tak samo nie podjąłbym się dziś oceniać jakości kamer w obu modelach. Podczas targów nie ma po prostu warunków aby sprawdzić jak spisują się kamery w tych telefonach.

Podsumowując A3 i A5 zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Jeśli telefon ten będzie kosztował w okolicach 1500 PLN może być hitem sprzedażowym, który zabezpieczy Samsunga przed ewentualnymi wahnięciami w sprzedaży modeli premium.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobileCES2015