Felietony

[CES 2013] Dzięki Sensus Case Twój iPhone zyska nowy wymiar.

Krzysztof Wąsowski
[CES 2013] Dzięki Sensus Case Twój iPhone zyska nowy wymiar.
2

O smartphonowych graczach pisałem przy okazji artykułu o PhoneJoy, czyli o rozkładalnym urządzeniu, które ma być panaceum na kiepskie sterowanie w grach mobilnych. Pomimo tego, że sterowanie w grach mobilnych na swój sposób kuleje i jest mało wygodne to nikomu jeszcze nie udało się stworzyć idealneg...

O smartphonowych graczach pisałem przy okazji artykułu o PhoneJoy, czyli o rozkładalnym urządzeniu, które ma być panaceum na kiepskie sterowanie w grach mobilnych. Pomimo tego, że sterowanie w grach mobilnych na swój sposób kuleje i jest mało wygodne to nikomu jeszcze nie udało się stworzyć idealnego rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkich graczy. Przy okazji CES 2013 wypłynął na powierzchnię projekt, który obserwuję od pewnego czasu, a jest on właśnie związany z mobilnymi graczami i smartphonami. Mam tu namyśli projekt Sensus Case, czyli ciekawe  etui na iPhona.

Przyznam się, że etui czy case na smartphona to przydatna rzecz. Ma przede wszystkim spełniać jedną podstawową funkcję- chronić nasz telefon przed uszkodzeniami. Na rynku pojawiło się jednak już wiele ciekawych propozycji etui, które wychodziły swoimi funkcjonalnościami poza samą ochronę telefonu. Widziałem już etui na iPhona, które było chyba przygotowane z myślą o MacGyverze. Posiadało wszystkie funkcje noża, który nosił ze sobą Angus. Swojego czasu Grzegorz pisał nawet o projekcie etui, które posiadało w sobie poduszki powietrzne.

Poza wyżej wymienioną obudową na rynku jest wiele pięknych, kolorowych etui. Jednak żadna w jakiś szczególny sposób nie podnosi jakości czy wygody użytkowania telefonu. Jest wręcz odwrotnie, część etui jest mniej poręcznych, a czasem zdarza się, że są nawet dużo cięższe. Tak więc, czasem decydujemy się kupić coś co ma chronić nasz telefon, na rzecz większej wagi i mniejszego komfortu użytkowania.

Tu dochodzimy do projektu Sensus Case, który został stworzony przez firmę Canopy. Co prawda etui stworzone przez tę firmę nie jest ani najcieńsze, ani najlżejsze, ani nawet najładniejsze, jednak posiada pewne unikalne właściwości, które do tej pory nie występowały w żadnym etui. Mam tu na myśli dotykowe właściwości, bo Sensus Case zostało wyposażone w dotykowe panele na całej jego powierzchni. Tym samym użytkownik iPhona może nie tylko korzystać i sterować telefonem za pomocą dotykowego ekranu, może robić to także za pomocą dotykowej obudowy!

Początkowo też się zastanawiałem po co komu dotykowa obudowa? Więcej z nią może być kłopotu niż pożytku. Jednak patrząc na nią z perspektywy gracza, łatwiej jest zrozumieć po co Canopy stworzyło taki produkt. Gracz oczekuje pełnej kontroli w grze, precyzji w tym co robi oraz dobrej rozrywki. Już wcześniej pisałem, że o ile aktualne telefony i gry im dedykowane zapewniają rozrywkę, to z kontrolą i precyzją są pewne problemy. Mimo ekranów obsługujących technologię muliti-touch dalej telefony nie zapewniają takiej dokładności jaką mają zewnętrzne kontrolery/pady z dedykowanymi klawiszami.

Sensus Case to pewna hybryda klasycznego pada z dotykowym ekranem jakie posiadamy w smartphonach. Po podłączeniu go do iPhona użytkownik/gracz zyskuje dodatkową przestrzeń, dzięki której może sterować w grze. Cała powierzchnia obudowy Sensus została wyposażona w czujniki dotyku obsługujące multi-touch, które potrafią wykryć nawet do 10 naciśnięć w jednym czasie.  Tym samym telefon staje się jednym wielkim kontrolerem do gier. Plusem tego rozwiązania jest przeniesienie palców, którymi zazwyczaj sterujemy w grach na boki i tył smartphona. Tym samym gracz przestanie sobie zasłaniać ekran. Całość mocno przypomina to co zrobiło Sony z Play Station Vita, a dokładnie chodzi mi o tylny panel tego urządzenia. Śmiało można powiedzieć, że twórcy Sensus zapatrzyli się na Sony.

Jednak nie wszystkich stać na kupowanie dodatkowego urządzenia wyłącznie do gier pokroju Play Station Vita, więc zrozumiałym jest fakt, że tego typu gadżety powstają. Teoretycznie Sensus został dedykowany graczom i to właśnie gracze są podstawową grupą docelową, do której ma trafiać to etui. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że Canopy pracuje już nad SDK można domyślać się tylko jednego. Firma planuje rozwój swojego urządzenia i skierowanie go do szerszego grona. Zgodnie z informacjami, które udało mi się znaleźć API urządzenie pozwala na szybką i bezbolesną integrację. Jakby tego było mało, twórcy sami pracują nad aplikacjami dedykowanymi dla tego urządzenia, także kupując Sensusa użytkownik nie będzie musiał się martwić, że jego urządzenie do niczego mu się nie przyda.

Zasadniczo, urządzenie to dodaje tak jakby kolejny wymiar do klasycznego smartphona. Po założeniu etui na iPhona, cała obudowa staje się jednym wielkim dotykowym panelem. Dzięki temu użytkownik może bez dotykania ekranu scrollować stronę WWW w górę lub w dół  poprzez przeciąganie palcem po bocznej ściance telefonu. Sensus mógłby pomóc także osobom niewidomym np. w pisaniu brailem. Niewidoma osoba, mogłaby trzymając telefon w pozycji horyzontalnej wpisywać znaki alfabetu Braila poprzez tapnięcia w tylny panel. Zasadniczo przy odpowiednim wykorzystaniu funkcji dotyku, użytkownik może zyskać zupełnie nowe funkcje w swoim telefonie.

Sensus jest ciekawym projektem, nie tylko pod względem wykorzystania technologii dotykowej, ale bardziej pod względem kierunku rozwoju w jakim idzie hardware mobile. Przyznam szczerze, że mnie bardzo ciekawi w jakim kierunku to rozwiązanie będzie ewoluowało. Jeżeli rzeczywiście przyjmie się na rynku, a ma na to duże szanse, to możliwe, że jeszcze w tym roku zobaczymy ciekawe rozwiązania softwarowe oparte na tej technologii. Zrozumiem w zupełności ludzi, których to rozwiązanie nie przekona, bo, de facto, jest to bardzo proste rozwiązanie. Jednak ja jestem zdania, że proste rozwiązania są najlepsze i najbardziej funkcjonalne. Ja osobiście chciałbym, żeby ktoś w końcu wpadł na pomysł jak przenieść klawiaturę na tył telefonu. Dla mnie kłopotem jest pisanie dłuższych maili z telefonu w pozycji horyzontalnej, jest to niewygodne i nie zawsze widzę cały tekst. Fajnie by było operować palcami na tylnim panelu tak, bym mógł widzieć cały tekst na ekranie. Rozumiem, że to też wymagałoby nauki i przyzwyczajenia się, jednak dla mnie sama możliwość takiego pisania byłaby ogromnym plusem.

Sensus prawdopodobnie do seryjnej sprzedaży trafi latem. Póki co jest on dedykowany jedynie urządzeniom ze znaczkiem Apple i poprawnie funkcjonuje z modelami 4, 4s i 5. Canopy jednak już pracuje nad wersjami dostosowanymi do najpopularniejszych modeli telefonów z Androidem na pokładzie.  Prawdopodobna cena Sensusa ma nie przekroczyć granicy 100 USD.

Przyznam, że pomysł bardzo mi się podoba. Jeżeli nabędę w iPhona lub wyjdzie w przyszłości wersja obsługująca telefony z Androidem na pokładzie, na pewno kupię to etui. Jestem przekonany, że przyszłość smartphonów tkwi właśnie w modyfikacji systemu wprowadzania informacji i nawigacji wewnątrz samego telefonu.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu