Microsoft

CEO Microsoftu w Polsce opowiadał o chmurze, mixed reality i... polskich firmach

Jakub Szczęsny
CEO Microsoftu w Polsce opowiadał o chmurze, mixed reality i... polskich firmach
23

Obecność Nadelli w Polsce to spore wydarzenie technologiczne - rzadko się zdarza, aby szef tak ważnej firmy w środowisku nowych technologii gościł w naszym kraju. Ale udało się - w trakcie eventu var Sovia = new Tech(); przedstawił on swoją wizję na świat w oparciu o idee Microsoftu. Przy okazji wspomniał o polskich firmach, które już korzystają z usług giganta.

Nie można powiedzieć, by Nadella przekazał nam w trakcie konferencji coś, czego byśmy absolutnie nie wiedzieli. Nie dowiedzieliśmy się właściwie niczego nowego na temat planów Microsoftu, nie wiemy nic o perspektywach dla konsumentów odnośnie dostępności nieobecnych w naszym kraju usług. Jego obecność miała raczej charakter wizerunkowy i trudno się temu dziwić. Najwięcej "mięsa" dla twórców oprogramowania będzie pojawiać się w trakcie specjalistycznych paneli tematycznych, na których przedstawione zostaną (a nawet już zostały) szczegóły odnośnie Azure, Xamarina Querony i innych.

Satya Nadella wskazał na polskie firmy

Wśród wymienionych przedsięwzięć znalazły się Senfino - jeden z prężniejszych nie tylko już na naszym rynku software house'ów oraz Inter Cars, które rozwiązania Microsoftu wykorzystują na różnych polach. Ta pierwsza firma ściśle współpracuje z Microsoftem w kwestii rozwijania Holo Lens - gogli AR, które dzisiaj, przez szefa Microsoftu zostały przedstawione jako kompleksowe rozwiązanie nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim dla biznesów. O ile dziś świat rozgląda się za atrakcyjnymi zastosowaniami rzeczywistości wirtualnej / rozszerzonej bezpośrednio dla konsumentów, Microsoft ma nieco inną wizję. W tej firmie Holo Lens uznaje się za akcesorium, które będzie w stanie spiąć to, co jest osadzone w rzeczywistości sztucznej z tym, co dla nas - ludzi jest absolutnie realne. Choć do uwieńczenia ofensywy Microsoftu na tym polu jest jeszcze daleko - dokonania giganta już teraz mogą wzbudzić w niektórych zachwyt.

Była również mowa o chmurze, która stanowi szansę na zautomatyzowanie pewnych procesów w biznesach. Inter Cars, największy w Europie Środkowo-Wschodniej dystrybutor części do samochodów od dłuższego czasu współpracuje z Microsoftem. W pewnym momencie funkcjonowania firmy zaszła potrzeba wdrożenia systemu zgodnego z wcześniej wykorzystywanymi aplikacjami: ERP, Microsoft Exchange, SQL Server. Najpierw korzystano z Dynamics CRM 4.0, a następnie podjęto decyzję o migracji do Dynamics CRM 2011. W związku z potrzebą rozwijania swojego biznesu na rynkach zagranicznych, w Inter Cars podjęto decyzję o wejściu w system ERP - naturalnie wybrano więc Microsoft Dynamics NAV.

Mixed Reality, wspomniane przez Nadellę to również coś, na czym może skorzystać zwykły konsument. MedApp pozwala na osadzenie zabiegu chirurgicznego... w świecie wirtualnym. Wcześniej prezentowano operacje przeprowadzane na sztucznie wykreowanym człowieku - m. in. implantację zastawki serca z pomocą gogli HoloLens. Według giganta, planowanie takich operacji w oparciu o dane zgromadzone w chmurze może podnieść jakość przyszłych dążeń - nie tylko - kardiologów, a także zwiększyć szanse ludzi mających słabe rokowania w osiągnięciu pełni zdrowia.

Nadella w Polsce. Co to dla nas oznacza?

Obecność Satyi Nadelli w naszym kraju to dla nas ogromna szansa. To żaden przypadek, że to właśnie u nas odbyła się tak prestiżowa konferencja dla deweloperów - zwłaszcza, że goszczono w jej trakcie taką osobistość. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że mimo pewnych turbulencji politycznych, światopoglądowych - uchodzimy za ważny kraj w Europie Środkowej. Dysponujemy nie tylko szczególną pozycją z punktu widzenia geograficznego, ale również sporym potencjałem drzemiącym w naszych specjalistach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu