Netflix

Rusza fala podwyżek cen Netflix? O ile mogą wzrosnąć w Polsce?

Konrad Kozłowski
Rusza fala podwyżek cen Netflix? O ile mogą wzrosnąć w Polsce?
20

W ostatnich tygodniach temat podwyżek cen Netflixa nabrał rumieńców, a dziś doczekaliśmy się pierwszego wzrostu od dłuższego czasu. O ile mogą wzrosnąć w Polsce?

Podwyżka cen na Netflix - dwa z trzech pakietów podrożały

Pod koniec września jeden z analityków, Alex Giaimo z firmy Jefferies, przewidywał, że Netflix podniesie w tym roku ceny w wybranych regionach. Właśnie dzisiaj doszło do pierwszej podwyżki od dłuższego czasu, bo cennik w Kanadzie został zaktualizowany i dwa z trzech pakietów kosztują teraz nieco więcej. Standardowy pakiet z dwoma ekranami podrożał z 14 dolarów kanadyjskich do 15 dolarów kanadyjskich. W przypadku pakietu Premium cena wzrosła z 17 do 19 dolarów kanadyjskich. Pakiet podstawowy nadal będzie kosztował 10 dolarów kanadyjskich miesięcznie.

Czy Netflix podniesie ceny? Szanse rosną

Nie są to znaczące podwyżki i najwyraźniej Netflix jeszcze nie aktywował nowego cennika dla wszystkich klientów - niektórzy z nich (jak relacjonuje Canada Press) przy zakładaniu konta ujrzeli nowe, wyższe ceny, a inni (na co zwraca uwagę Engadget) wciąż mają do czynienia z niższymi stawkami. Czy Netflix prowadzi testy A/B w Kanadzie i sprawdza, jak będą reagować klienci?

Czy i kiedy ceny wzrosną w Polsce?

Nie byłoby to nic zaskakującego, bo dokładnie to samo działo się w Polsce jakiś czas temu. Ceny pakietu Premium sięgały nawet ponad 60 złotych, ale oficjalnie Netflix zmian w cenniku nie wprowadził. To, co pojawiło się nad Wisłą, to dwa pakiety mobilne, ale jaką popularnością się cieszą, oczywiście, już się nie dowiemy. Jeśli podwyżka dotknęłaby także naszego rynku, to byłaby mowa zapewne o dość minimalnych kwotach, czyli w przedziale 1-5 złotych. Czy taki krok Netfliksa wpłynąłby na decyzje polskich klientów? Zapłacilibyście za Netfliksa te kilka złotych więcej (od aktualnej ceny)?

Będzie co oglądać jesienią. Znamy wszystkie nowości na Netflix w październiku

Poprzednia podwyżka cen w Kanadzie miała miejsce w listopadzie 2018 roku, a w zeszłym roku ceny wzrosły w USA i Wielkiej Brytanii. Europę (w tym Polskę) podwyżki jak na razie omijały, ale staje się to coraz bardziej prawdopodobne, co widać po anulowaniach wielu seriali i wzrostów kosztu produkcji tych tytułów, które są kontynuowane.

W komunikacie biuro prasowe Netfliksa stwierdziło, że "ceny są aktualizowane, byśmy mogli nadal inwestować w seriale i filmy. Jak zawsze będziemy wciąż oferować kilka pakietów do wyboru, by mogli wskazać ten, którzy odpowiada ich możliwościom finansowym".

Źródło: Canada Press via Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu