Polska

Tak umiera legenda. Redakcja „CD-Action” otrzymała wypowiedzenia

Weronika Makuch
Tak umiera legenda. Redakcja „CD-Action” otrzymała wypowiedzenia
52

„CD-Action” to najstarszy, wciąż działający, magazyn o grach w Polsce. Pierwszy numer wydano w kwietniu 1996 roku. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku pojawi się ostatnie wydanie.

Jak podaje portal Polski Gamedev – redakcja „CD-Action” otrzymała wypowiedzenia. W związku z pandemią Wydawnictwo Bauer zdecydowało się skasować ok. 20 ze swoich tytułów prasowych. Wśród nich znalazły się między innymi „Kawaii” czy wydania specjalne „Świata Wiedzy”. Wygląda na to, że ten sam los czeka „CD-Action” oraz „PC Format”. Pracownicy tych redakcji otrzymali wypowiedzenia. Wydawca jednocześnie poprosił, aby przez okres wypowiedzeń redakcje normalnie wydawały magazyny. Zapewnił także, że od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z inwestorem, który może skontaktować się z częścią redaktorów w sprawie nowej pracy. Jak podaje autor artykuły, Mateusz Witczak, dziennikarze w rozmowach między sobą mocno nie dowierzają w te zapewnienia.

„CD-Action” – redakcja otrzymała wypowiedzenia

W ostatnim roku z redakcją „CD-Action” pożegnał się Dawid „spikain” Bojarski (redaktor naczelny) oraz Daniel „Cormac” Bartosik, Aleksander „Allor” Olszewski, Michał „Monk” Amielańczyk oraz Mateusz Witczak. Kolejne wydania czasopisma sprzedawały się w nakładzie ok. 30 tysięcy egzemplarzy. Biorąc pod uwagę specyfikę rynku to nadal sporo, ale te liczby nijak mają się do dawnej świetności z czasów triumfów „CD-Action”. W październiku połączono redakcje „CD-Action” z „PC-Fromatem”, w ubiegłym miesiącu pismo pojawiło się w kioskach po raz pierwszy bez pełnych wersji gier. O systematycznym zmniejszaniu liczby stron, rezygnacji z korekt trudno nawet wspominać.

Microsoft Flight Simulator, najpiękniejsza gra, która nie potrzebuje potężnego komputera

Z pewnością możemy uznać to za koniec pewnej ery. „CD-Action” to legenda tej branży, z której istnienia każdy zdawał sobie sprawę. Sama kolekcjonowałam to czasopismo przez wiele lat, to właśnie na jego temat pisałam pracę magisterką, więc tym bardziej robi mi się smutno w momencie przekazywania takiej informacji. To było jednak do przewidzenia, sytuacja musiała się przecież tak skończyć. Stwierdzenie, że prasa papierowa umiera jest zbyt odważne. Na pewno możemy jednak powiedzieć, że spora jej część przenosi się do internetu – ze szczególnym uwzględnieniem tytułów mówiących o nowych mediach i nowoczesnych rozrywkach.

Aktualizacja:

W oficjalnym stanowisku „CD-Action” potwierdziło informację dotyczącą wypowiedzeń. Redakcja przyznała, że na ten moment nie jest wstanie powiedzieć, co z przyszłością czasopisma. Potwierdzili również, że „CD-Action” 6/2020 pojawi się w kioskach zgodnie z planem, tj. 5 maja.

Aktualizacja: 

W oficjalnym stanowisku Wydawnictwo Bauer potwierdziło, że „CD-Action” i „PC Format” nadal będą się ukazywać. Dziennikarze otrzymali wypowiedzenia, mają jednak różne ich okresy, w trakcie których będą pracować nad kolejnymi wydaniami. Nie wiadomo jednak, jak długo miałoby to potrwać – poza wydaniem najbliższego numeru. Bauer dodaje, że decyzja o dalszych losach czasopism zostanie podjęta w nadchodzących miesiącach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu