Polska

Można już zakładać tymczasowy Profil Zaufany bez wychodzenia z domu

Grzegorz Ułan
Można już zakładać tymczasowy Profil Zaufany bez wychodzenia z domu
26

Jeśli nie macie konta w banku, który umożliwia zakładanie Profilu Zaufanego z poziomu bankowości elektronicznej, a nie chcecie udawać się osobiście do punktu potwierdzającego, od dziś możecie założyć tymczasowy profil zaufany na stronach GOV.pl.

Profil Zaufany umożliwia załatwienie szeregu spraw urzędowych online, bez wychodzenia z domu. W ostatnim czasie jego popularność gwałtownie skoczyła i korzysta już z niego 6,2 mln Polaków. Panujące ograniczenia w życiu publicznym potęgują jeszcze bardziej zapotrzebowanie na takie korzystanie z e-administracji, więc Ministerstwo Cyfryzacji umożliwiło teraz założenie tymczasowego Profilu Zaufanego ważnego 3 miesiące tym obywatelom, którzy nie mogą aktualnie założyć tradycyjnego PZ, który to jest ważny przez 3 lata.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące. Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu.

Jak założyć tymczasowy Profil Zaufany

By założyć tymczasowy Profil Zaufany wystarczy odwiedzić stronę GOV.pl, dokładnie pod tym linkiem, wypełnić dane logowania, a w kolejnym kroku podać swoje dane osobowe, numer PESEL oraz adres e-mail i numer telefonu.

Marek Zagórski:

Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających założenie standardowego PZ, polecamy korzystanie z dotychczasowych możliwości.

Po wypełnieniu formularza pozostaje już tylko wybrać termin wideorozmowy, podczas której urzędnik potwierdzi naszą tożsamość, między innymi poprzez okazanie dowodu osobistego. Link do rozmowy wideo zostanie przesłany na podany w formularzu adres email. Samą aplikację, z której korzystamy możemy wskazać we wniosku o założenie tymczasowego Profilu Zaufanego. Po jego udanym założeniu, możemy z niego korzystać przez 3 miesiące, po tym okresie konieczne będzie założenie tradycyjnego PZ.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu