Mobile

CBOS sprawdził, ilu Polaków korzysta jeszcze z klasycznych telefonów komórkowych

Grzegorz Ułan
CBOS sprawdził, ilu Polaków korzysta jeszcze z klasycznych telefonów komórkowych
42

Cykliczne badanie CBOS Aktualne problemy i wydarzenia pokazuje aktualny obraz korzystania z telefonów komórkowych w Polsce.

Według niego (stan na lipiec 2017) z telefonów komórkowych jako takich korzysta 92% Polaków, z czego 57% smartfona (dwa lata wcześniej 50%), a 43% (50% w roku 2015) klasycznego telefonu komórkowego.

Ciekawie prezentują się kolejne dane z badania pokazujące, ile Polaków obecnie korzysta z obu telefonów. Dwa lata temu było to 15%, obecnie już tylko 9%. Wyłącznie ze smartfona korzysta teraz 49% Polaków, a ze zwykłego 34%.

Jeśli chodzi o funkcje z jakich obecnie korzystamy użytkując smartfony, zwiększył się odsetek osób robiących nimi zdjęcia, korzystających z kalendarza czy terminarza, przeglądarki mobilnej oraz sprawdzających pogodę. Znacząco wzrosła też popularność nawigacji i map czy serwisów społecznościowych. Zaskakuje natomiast spadek oglądających wideo przez urządzenia mobilne.

Jak przedstawia się rozkład demograficzny? Najwięcej osób korzystających już tylko ze smarfona to osoby z przedziału 18-34 lat ponad 80%, a tylko z klasycznego - osoby starsze od 55 do 65 lat i więcej - prawie 60%.

Jedyną grupą, która nie korzysta już w ogóle jednocześnie ze smartfona i klasycznego telefonu stanowią gimnazjaliści, ale tu CBOS zwraca uwagę na małą próbę, a jeśli chodzi o grupy zawodowe najwięcej osób korzysta wyłącznie ze smartfona wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem.

Zbadano też sposoby korzystania z wybranych urządzeń. W przypadku smartfonów zdecydowana większość wykorzystuje go do konsumpcji treści internetowych i multimedialnych oraz podstawowych funkcji, w przypadku telefonów klasycznych, wiadomo większość wykorzystuje do podstawowych funkcji, jak dzwonienie czy odbieranie wiadomości. Z całością raportu możecie się zapoznać pod tym linkiem (pdf).

Źródło: CBOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu