Polska

Czy wzięcie leasingu może być prostsze? Tak - dzięki polskiemu Carsmile

Jakub Szczęsny
Czy wzięcie leasingu może być prostsze? Tak - dzięki polskiemu Carsmile
13

Wzięcie auta w leasing tylko z pozoru jest prostą operacją - ci, którzy dokonują tego po raz pierwszy mogą zagubić się w kalkulacjach, różnorodności ofert i... konieczności wyboru odpowiedniego samochodu. Warto odnotować, że do Polski wchodzi francuski Cofidis, który będzie korzystał z technologii obsługi klienta polskiego startupu - Carsmile.

O ile rynek bankowy jest doskonale rozwinięty technologicznie, tak już ten leasingowy zdaje się nie dotrzymywać mu tempa. Obecnie płatności telefonem, kredyty gotówkowe w aplikacjach banków lub inne, bardziej skomplikowane operacje nie są dla nas czymś dziwnym, nowym. A tymczasem, by wziąć leasing, najczęściej należy złożyć papierowy wniosek u przedstawiciela firmy leasingowej. Dalej odbywa się standardowa procedura sprawdzania zdolności kredytowej oraz analizy wniosku. Na samym końcu ustalana jest decyzja, a jeśli ta jest pozytywna - przygotowywana jest umowa, którą podpisują klient oraz firma leasingowa.

Czytaj również: Leasing na samochód - co warto wiedzieć?

A co jeśli byłbyś w stanie wziąć leasing absolutnie online?

Myślałem jakiś czas temu o leasingu, ale ostatecznie nic jeszcze w tym kierunku nie zrobiłem, nie dowiedziałem się więc, że jest to tak nieintuicyjny, mało przyjazny dla klienta proces. Polski Carsmile zdaje się o tym wiedzieć od wielu lat: ich internetowa platforma pozwala na wynajęcie lub wzięcie w leasing samochodu dowolnej marki, tworząc niszę o sugestywnej nazwie "LeaseTech".

Stworzyliśmy mechanizm umożliwiający uzyskanie finansowania na samochód całkowicie online, bez wychodzenia z domu i bez dostarczania papierowych dokumentów. Pierwszy e-leasing.

Łukasz Domański, współtwórca i prezes Carsmile.

Wniosek składa się w platformie internetowej, a algorytm weryfikuje tożsamość klienta. Automatycznie dokonywana jest analiza finansowa, a także wysyłane są zapytania do baz danych takich jak na przykład BIK. Gdy wszystko jest w porządku, w panelu klienta udostępniana jest umowa leasingowa, z którą klient może zapoznać się w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Co więcej, Carsmile utrzymuje, że całość działa tak, że umowę można podpisać nawet SMS-em, ale ze względu na obwarowania prawne można tego dokonać jedynie w wersji papierowej. Wtedy taka umowa przekazywana jest drogą pocztową.

Ale Carsmile nie udałoby się podbicie rynku "LeaseTech", gdyby nie Cofidis: ta spółka na świecie obsługuje ponad 30 milionów klientów i stanowi część większej grupy Credit Mutuel.

Wchodzimy na polski rynek leasingu z ofertą finansowania online. Wspólnie z Carsmile chcemy wypełnić lukę technologiczną oraz dostosować usługę leasingu do wymagań nowoczesnych i mobilnych użytkowników. Oczekują oni natychmiastowej decyzji i możliwość załatwienia wszystkich formalności kilkoma kliknięciami. E-leasing jest odpowiedzią na ich potrzeby.

Marcin Szulc, dyrektor handlowy i rozwoju biznesu Cofidis w Polsce.

Nadchodzi nowy standard leasingów w Polsce?

Obecnie, według badań Deloitte, wybór wymarzonego auta trwa około 80 dni - wtedy zaś klient składa wniosek o finansowanie. Jednak, gdy okaże się, że nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, jest zmuszony albo zrezygnować, albo rozpocząć poszukiwania od nowa. Wypełnianie wniosku całkowicie online pozwala na uproszczenie procesu, a nawet wybór innego auta, jeżeli na wybrane przez nas wcześniej nas nie stać. Przeniesienie większości czynności do platformy internetowej pozwala także na skrócenie czasu uzyskiwania finansowania do około 9 dni, jak wykazuje Carsmile.

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu