Polska

Przełomowe stanowisko w sprawie kserowania dowodów osobistych. Nawet banki nie zawsze mogą to robić

Grzegorz Ułan
Przełomowe stanowisko w sprawie kserowania dowodów osobistych. Nawet banki nie zawsze mogą to robić
3

Dyskusja o tym, czy można czy nie można kserować dowodów osobistych, trwa od wielu lat, ostatecznie jedynie firmy telekomunikacyjne i banki pozostawiły sobie możliwość na takie kserowanie. Teraz może się to zmienić.

Prezes Związku Banków Polskich poprosił prezesa UODO o analizę regulacji odnoszących się do tej kwestii, po szczegółowej analizie okazało się, że nawet banki mogą kserować dowody osobiste tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy konieczność taka wynika z rangi ustawy.

Tymczasem banki powoływały się na art. 112b prawa bankowego, a ten pozwala bankom jedynie na przetwarzanie zawarte na nich dane do celów prowadzonej działalności bankowej, nie ma jednak słowa w tym artykule o sporządzaniu kopii dowodów osobistych.

Dlatego Prezes UODO stanowczo sprzeciwia się takiej praktyce przy każdej czynności. Zwraca też uwagę, że decyzja wydana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z 22 lutego 2013 r. sygn. DOLIS/DEC-211/13 opiera się na nieobowiązujących obecnie przepisach prawnych. Ponadto sporządzanie kopii dokumentów tożsamości ułatwia ich wykorzystywanie do innych celów przez podmioty nieupoważnione, w tym do kradzieży tożsamości.

Oprócz prawa bankowego, banki powoływały się również na przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi, która pozwala na kopiowanie dowodów osobistych przez banki, ale tylko w określonych przypadkach, na przykład przy przeprowadzaniu transakcji okazjonalnej o równowartości 15 tys. euro lub większej, a także gdy zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Zakładanie konta bankowego przez wszystkich obywateli pod takie podejrzenie raczej nie podchodzi.

Wspominałem też o firmach telekomunikacyjnych, na szczęście te stosują już odpowiednie formatki, które przy kopiowaniu zakrywają wrażliwe dane, jak powyżej w przypadku operatora Play.

Źródło: UODO.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu