Polska

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed wyłudzeniami naszych danych po 14 września

Grzegorz Ułan
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed wyłudzeniami naszych danych po 14 września
Reklama

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega dziś na swoich stronach przed próbami wyłudzenia naszych danych po 14 września, od kiedy to zaczną obowiązywać przepisy rozporządzenia wykonawczego do dyrektywy PSD2.

Zmiany, które wchodzą w życie 14 września, związane z unijną dyrektywą PSD2, wprowadzają nie tylko wyższy poziom zabezpieczeń przy transakcjach kartowych czy internetowych, ale i większe zagrożenia. UKNF zauważa, iż w związku z tymi zmianami, instytucje finansowe będą się teraz częściej kontaktować ze swoimi klientami, co może uśpić ich czujność i być wykorzystane przez przestępców.

Reklama

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę, że związana z wdrażaniem nowych rozwiązań konieczność wzmożonych kontaktów ze strony dostawców usług płatniczych ze swoimi klientami może zostać wykorzystana przez przestępców do prób wyłudzenia poufnych informacji, w tym poprzez przeprowadzanie ataków phishingowych, a w konsekwencji do kradzieży tożsamości lub kradzieży środków finansowych.

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Podejrzenia ataku powinny wzbudzić wszelkie próby kontaktu z nami, w których ktoś będzie się powoływał na wejście w życie nowych przepisów i nakłaniał do przekazania e-mailem, bądź SMS-em danych do logowania do naszej bankowości czy kodów autoryzacyjnych, które dostaliśmy SMS-em.

Nasilić się mogą też ataki, w których ktoś przekazuje nam informacje o blokadzie konta bankowego, przesyłając jednocześnie e-mailem bądź SMS-em aktywne linki, prowadzące do stron przypominających nasz bank, z informacją o konieczności zmiany hasła do naszego konta w banku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejrzanych kontaktów najlepiej skontaktować się w związku z nimi bezpośrednio z naszym bankiem. Ważne jest też, aby każdy z nas zapoznał się ze szczegółami tych zmian, które już każdy bank, bądź opublikował na swoich stronach, w bankowości elektronicznej bądź wysłał e-mailem. Jeśli zdobędziemy wiedzę na ten temat, będziemy bardziej czujni w przypadku ataku, w którym przestępcy będą się powoływać na te zmiany. Warto też poinformować o tym swoich znajomych i rodzinę, mniej zaznajomionych z zagrożeniami w sieci, którzy to często ignorują korespondencję od banku.

Źródło: UKNF.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama