Felietony

Cała prawda o karierach i zarobkach specjalistów IT w Polsce. Zarabiają mniej niż myślicie

Dawid Pacholczyk
Cała prawda o karierach i zarobkach specjalistów IT w Polsce. Zarabiają mniej niż myślicie
107

No Fluff Jobs przygotowało bardzo ciekawy raport na temat przebiegu kariery oraz zarobków najbardziej doświadczonych specjalistów IT w Polsce. Jeśli praca programisty to coś co Cię interesuje to zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Przyznam się szczerze, że z reguły ignoruję wszystkie raporty o wynagrodzeniach z sektora IT. Przeważnie to bełkot, który nic nie wnosi, a jego jedynym celem to reklama firmy, która wspomniany raport udostępniła. Raport, który chcę dzisiaj omówić przykuł moją uwagę z dwóch powodów bo nie są to jedynie zarobki w IT.

Po pierwsze zdaje się dużo sensowniej oddawać rzeczywistość, ponieważ nie ignoruje umów B2B które stanowią fundament polskiego sektora IT. Obecnie to chyba najpopularniejsza forma zatrudnienia w tej branży, a o atrakcyjności firmy świadczy umiejętność dostosowania swojej polityki wewnętrznej do tego typu umów. Po drugie podaje ciekawe wyniki dotyczące początków kariery osoby z długim stażem co nie zdarza się często. No to do dzieła, zajrzymy w portfele i historię speców IT ;)

Szkoła jednak ważna?

24% osób ze stażem 8+ lat przyznaje, że pierwsze kroki w programowaniu zaczęło już w podstawówce, a następnie pielęgnowało swoją pasję w trakcie studiów. Z kolei 30% z nich określa czas spędzony na uczelni za najcenniejsze źródło nauki.

Nie jest tajemnicą, że doświadczeni specjaliści IT cieszą się „popularnością” wśród pracodawców. Pozyskanie osoby z ugruntowaną wiedzą i odpowiednim zestawem umiejętności jest nie lada wyzwaniem. Pandemia koronawirusa tego nie zmieniła. No Fluff Jobs zwraca jednak uwagę, że w maju było o 14% więcej ofert skierowanych do osób na poziomie mid i senior. Wirus namieszał na rynku, duża ilość etatów została zredukowana więc firmy, które mogły sobie na to pozwolić poszła na łowy i starają się wyłapać największe talenty dla siebie.

Co mówią liczby?

Na trzecim miejscu najpopularniejszych specjalizacji znajduje się Frontend , na drugim Fullstack (osoba o bardzo szerokim spektrum umiejętności), a mistrzem jest Backend. Osoby piastujące stanowisko programisty backend zarabia średnio 11 000 zł na umowie B2B.

Jeśli chodzi o technologie to dalej, ciągle rządzi język Java, który co roku otrzymuje etykietkę tego, który zaraz przestanie istnieć i zostanie wypchnięty ze świata technologii. Jest on najpopularniejszy wśród osób z doświadczeniem powyżej 2 lat. Po piętach depcze mu JavaScript, który z kolei ma ogromną przewagę popularności u programistów z doświadczeniem poniżej 2 lat.

Popularność języków doskonale odzwierciedla obecne trendy na rynku. JavaScript ma bardzo szerokie zastosowanie, jest wykorzystywany w narzędziach do pisania aplikacji mobilnych, stron www i innych. To zapewne kwestia czasu kiedy zdobędzie miejsce numer 1.

Zapotrzebowanie na specjalistów w Q2 2020 wygląda następująco: Java, .NET, JavaScript. Jednak według respondentów niedługo się to zmieni i najpopularniejsza trójka będzie wyglądać następująco: JavaScript, Python, Java.

Wynagrodzenie i awanse

Czas na to co każdego interesuje najbardziej, wynagrodzenie. Osoby z doświadczeniem powyżej 2 lat deklarują zarobki na poziomie 11 tysięcy zł na umowie B2B oraz 8 tysięcy zł na umowie o pracę. U osób z doświadczeniem 8+ lat jest to 19,5 tysiąca zł na umowie B2B i 11 tysięcy zł na umowie o pracę.

Za doświadczeniem idzie awans, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że blisko co drugi specjalista z doświadczeniem 8+ lat został awansowany na stanowisko lidera zespołu lub managera. Jednak to co martwi to ich słabe przygotowanie. Jedynie 57% osób stwierdziło, że czuje/czuło się dobrze przygotowanym do objęcia tego stanowiska. Niestety dalej wiele firm zapomina o tym, że tego typu rola to coś więcej niż plakietka i umiejętność prowadzenia luźnych rozmów przy kawie. 72% respondentów stwierdziło, że firma w żaden sposób nie przygotowała ich do objęcia wyższego stanowiska związanego z zarządzaniem czy kierowaniem ludzi.

Co myślisz o podanych liczbach? Rzuca się w oczy ogromna dysproporcja w zarobkach między umową o pracę, a B2B jednak niech to Cię nie zmyli. Każdy na samozatrudnieniu musi odprowadzić podatek, opłacić sobie ZUS, a wiele firm nie gwarantuje chorobowego czy płatnego urlopu dla osób na takiej umowie. Tak czy siak widać, że póki co rynek IT (jeśli chodzi o zatrudnienie) stoi dość stabilnie i osoby z doświadczeniem raczej nie mają czego się obawiać.

 

Ilość respondentów: 3313

Udział wzięli: programiści, administratorzy IT, analitycy biznesowi, projektanci, testerzy, osoby związane z zarządzaniem projektami i usługami w sieci

Źródło: No Fluff Jobs

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu