Facebook

Były szef BBM zatrudniony w Facebooku - zajmie się Internet.org

Jakub Szczęsny
Były szef BBM zatrudniony w Facebooku - zajmie się Internet.org
4

W lutym tego roku, Andrew Bocking opuścił firmę, w której przez ostatnie 10 lat zdarzały mu się odejścia i powroty. Od 2012 roku był odpowiedzialny za rozwijanie oprogramowania w BlackBerry, a następnie - w 2013 objął fotel Executive VP w dziale ekosystemu oraz oprogramowania. Po tym objął to samo s...

W lutym tego roku, Andrew Bocking opuścił firmę, w której przez ostatnie 10 lat zdarzały mu się odejścia i powroty. Od 2012 roku był odpowiedzialny za rozwijanie oprogramowania w BlackBerry, a następnie - w 2013 objął fotel Executive VP w dziale ekosystemu oraz oprogramowania. Po tym objął to samo stanowisko, jednak do jego obowiązków należało tylko doglądanie projektu BBM. Po okresie względnej bezczynności, Bocking został zatrudniony przez Facebooka do koordynowania projektu Internet.org.

Czym jest Internet.org

Ze zdumieniem zaobserwowałem, że w dalszym ciągu mało osób zna ideę tego projektu. Facebook wyszedł z inicjatywą udostępnienia sieci w krajach trzeciego świata, gdzie jak wiemy, z dostępem do dobra, jakim jest Internet może być mocno utrudniony. W Zambii na przykład to rozwiązanie już działa, a Facebook do wystartowania z tą inicjatywą ruszył wraz z... dronami.

Jako, że Afryka to rynek absolutnie nienasycony nowymi technologiami, jak Europa, Ameryka Północna, czy Daleki Wschód, giganci technologiczny próbują tam wdrażać swoje rozwiązania z uwzględnieniem specyfiki wschodzącego rynku afrykańskiego. Przy okazji tego nieco sprytnego zagrania, nie można odmówić inicjatywie Internet.org wspaniałej działalności dobroczynnej. W akcji - oprócz Facebooka uczestniczą także tacy giganci rynku, jak Samsung, MediaTek, Nokia, czy Qualcomm. Wszystko to opiera się na udostępnieniu sieci za darmo, oczywiście z pewnymi ograniczeniami, które pozwolą na tanie utrzymanie infrastruktury, a przy okazji zapewnią dostęp do najważniejszych usług w taki sposób, by każdy mógł z owego dobrodziejstwa skorzystać. Tak oto, za darmo można korzystać tylko z kilku wybranych stron, na przykład Facebook, AccuWeather, czy portale z ogłoszeniami w sprawie pracy.

Co może dać zatrudnienie Bockinga?

Facebook w sieci Internet.org jest oferowany bezpłatnie wraz z Messengerem. Nie zdziwię się jednak, gdy na potrzeby tego projektu zostanie stworzona inna metoda komunikacji między użytkownikami. Być może będzie tu chodzić o aplikację dla Androida, w ramach której użytkownicy będą mogli wymieniać się wiadomościami, zdjęciami, czy też prowadzić wideorozmowy?

Tego nie wiadomo - jednak patrząc na doświadczenie Bockinga wyniesione z BlackBerry, można domniemywać, że zajmie się on akurat takimi rzeczami w szeregach Internet.org

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internet.org