Obecnie średni rozmiar plików rośnie. W przypadku smartfonów bywa to szczególnie irytujące – pobieranie kolejnych elementów trwa dłużej i potrzebuje na start więcej miejsca. Na szczęście firmy stosują algorytmy do kompresji większych aktualizacji czy programów. Niedawno mieliśmy okazję poznać wydajność Brotli autorstwa pracowników Google. Jak się okazuje, stworzyli świetne rozwiązanie dla telefonów.
Znaczące oszczędności
Jeroen Ooms z OpenCPU.org przeprowadził porównanie nowego algorytmu kompresji z tymi najczęściej stosowanymi, czyli GZIP, BZIP2 czy XZ. Cała czwórka została porównana ze sobą w trzech testach: stopniu kompresji, czasie zmniejszania pliku oraz dekompresji. Najwięcej miejsca pozwalał oszczędzić właśnie Brotli, osiągając znacznie lepsze wyniki – ostateczny plik miał mniej niż 30% pierwotnej wagi. Rywale mieli wyniki powyżej 30%.
Równie ważna w tym wszystkim jest szybkość dekompresji. Tutaj pomysł pracowników z Mountain View wypadł porównywalnie do GZIP, ponownie pozytywnie zaskakując. Ze względu na bardzo dobre wyniki w tych dwóch kategoriach, świetnie sprawdziłby się na urządzeniach mobilnych. W innych zastosowaniach wypadłby gorzej, ponieważ szybkość kompresji jest przeciętna, więc np. W serwerach lepiej sprawdzą się inne technologie.
Wkrótce na Androidzie?
Przejdźmy jeszcze do przykładów z życia. Brotli „odchudził” paczkę z Lineage OS dla Motoroli Moto G4 z ok. 340 MB do ok. 290 MB. Dla programów ze Sklepu Play moglibyśmy liczyć na zmniejszenie rozmiarów na poziomie 20%. Zdecydowanie ten algorytm świetnie by się sprawdził szczególnie w przypadku udostępnianych aktualizacji OTA. Jestem przekonany, że wkrótce producenci zainteresują się tym narzędziem i właśnie za jego pomocą będą oszczędzać kolejne bajty.
Dla samego Google jest to nawet ważne rozwiązanie. Dzięki niemu mogliby oszczędzić 1,5 petabajta danych w swoich sieciach, gdyby tylko na Brotli przeszły firmy tworzące smartfony oraz wszystko ze Sklepu Play. Myślę, że w trakcie najbliższego Google I/O usłyszymy coś więcej na ten temat.
Brotli możecie zobaczyć tutaj na GitHubie.
źródło: OpenCPU
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu