Polska

British American Tobacco przejmuje eSmoking World!

Grzegorz Ułan
British American Tobacco przejmuje eSmoking World!
4

O e-papierosach rozpisywaliśmy się już wielokrotnie na Antyweb. Grzegorzowi, Pawłowi oraz mi, pozwoliły zerwać kilkunastoletni nałóg tradycyjnych papierosów. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tej zmiany, podobnie jak nasze otoczenie. Dzisiejszy komunikat o przejęciu eSmoking World przez British Ameri...

O e-papierosach rozpisywaliśmy się już wielokrotnie na Antyweb. Grzegorzowi, Pawłowi oraz mi, pozwoliły zerwać kilkunastoletni nałóg tradycyjnych papierosów. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tej zmiany, podobnie jak nasze otoczenie.

Dzisiejszy komunikat o przejęciu eSmoking World przez British American Tobacco nie ucieszył mnie zbytnio. Koncerny tytoniowe rzecz jasna z biegiem czasu i tak musiały zdecydować się na taki krok, ze względu na rosnącą popularność e-papierosów, ale nie do końca wierzę w dobre intencje tego przejęcia. Wielomilionowe dochody nadal są ze zwykłych papierosów, a e-papierosy dla nich to po prostu groźna konkurencja.

British American Tobacco przejęło dziś 100% udziałów CHIC Group, do którego należy eSmoking World, który ma 60% udziałów w polskim rynku e-papierosów. Do niego należy też blisko 800 punktów sprzedaży e-papierosów. CHIC Group posiada własną fabrykę płynów nikotynowych (eSmoking Liquids), centrum badawczo-rozwojowe (eSmoking Institute) oraz kilkanaście marek e-papierosów i płynów, m.in: Mild, Volish, P1, Provog, Cottien, LiQueen, drJack i Aromativ.

CHIC Group nie kryje zadowolenia i jest pełen optymizmu w związku z tym przejęciem. O to co mówi Dawid Urban, prezes CHIC Group:

Europejska dyrektywa tytoniowa trwale powiązała branżę papierosów elektronicznych z globalnym rynkiem wyrobów tytoniowych. Współpraca z British American Tobacco jest optymalnym scenariuszem dalszego stabilnego rozwoju naszej firmy w tych warunkach.

Umożliwi nam dostęp do unikalnego zaplecza naukowo-badawczego, globalnych marek i know-how jednej z największych firm branżowych na świecie. To znakomita perspektywa dalszego rozwoju eSmoking World na dynamicznie rosnącym rynku papierosów elektronicznych. Co ważne, wszystkie nasze cele i strategia pozostają niezmienne i będą realizowane przez dotychczasowy zarząd i kadrę zarządzającą CHIC Group.

Podobnie wypowiada się Nicandro Durante, BAT’s Chief Executiv:

Rozszerzanie oferty produktów nikotynowych dla pełnoletnich palaczy jest priorytetem naszej globalnej strategii. Umowa nabycia CHIC Group ma zatem strategiczny i ekonomiczny sens. CHIC Group jest liderem w swojej kategorii, a jego potencjał, w tym zdolności produkcyjne w zakresie płynów nikotynowych, daje nam szybką możliwość skalowania biznesu na kluczowe rynki w Europie.

Mocno zaangażowaliśmy się w rozwój produktów nikotynowych nowej generacji, już teraz mamy silne kompetencje i ofertę w tej kategorii. Mamy ambicje być liderem i potencjał CHIC Group wzmacnia naszą ofertę dla dorosłych palaczy na rynku, który jest dla nas strategiczne ważny.

Przejęcie dojdzie do skutku po zaakceptowaniu go przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Osobiście mam nadzieję tylko, że nie jest to "wrogie" przejęcie, a jakaś ogólna tendencja branży tytoniowej do przebranżowienia na bardziej przyjazne produkty. Choć brzmi to dość naiwnie z mojej strony, ale kto wie...?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu